Matca trantorita sau bezmeticire?

Creat de dragos2006, Septembrie 11, 2009, 01:25:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

Da... si totusi cred ca a roit dupa ce s-a imperecheat matca pt ca nu a mai fost nici albina multa si nici miere multa in rame.
Dar ce se intampla acum?

CRISTI M

Sunt patit si eu , dupa 15 august am pierdut peste 90% din matcile iesite la imperecheat .
Parerea mea este ca si roiul tau a patit la fel . ( besmetic )
Depopularea masiva o ai nu de la roire si de la moartea celor batrane .
Dragosi a precizat ca albinele , parca nu mai traiesc asa mult in perioada de vara .

stefan1

In nici un caz stupul nu vrea sa-ti roiasca. Nu are matca si oua albinele, dar sa nu crezi ca este numai o albina trantorita, ci zeci.
Nu vad prea bine, dar se pare ca sunt si ceva celule cu puiet de albine, dar in puietul mai vechi. Nu este exclus ca matca sa fi fost cu probleme, sa fi ouat foarte putin si apoi a disparut. Ma mir totusi ca asa de repede au inceput sa oua albinele si de ce nu s-a tras botce daca a avut si oua fecundate. Nu cred ca mai poti salva familia, eventual o unire, dupa scuturare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

parerea mea este sa-l desfiintezi imediat. asemenea familii sunt o sursa periculoasa pt diferite boli.
sigur este un stup bezmetic si dupa aspectul ramelor are peste 1 luna decand nu are matca. cat priveste botcile, si stupii bezmetici trag botci in dorinta de salvare, dar rezultatul este nul.
nu stiu ce experienta aveti, dar asemenea imagini sunt tipice pt stupii bezmetici (aspectul pestrit al celulelor de trantori in diferite stadii de dezvoltare a larvelor).

D006

parerea mea ar fi ca are regina dar ori este epuizata sau a patit ceva regina fie stransa cu rama .............

D006

stupul e bezmetic,adica fara matca
desfinteaza-l urgent

D006

Da, sunt sanse mari sa fie bezmetic.
Dar nu cred ca se putea bezmeticii asa repede, avand si celule cu puiet de albina. De obicei nu se bezmeticeste atata timp cat exista celule cu puiet de albina.
Astazi mai verific odata daca are matca.

D006

Este posibil sa gasesti o regina frumoasa care sa aiba si un ou iesind din fund.Nu te amagi,aceasta regina nu mai este viabila.Din foto am vazut si 2-3 oua intr-o celula.Daca nu ai o regina de rezerva nu prea mai are sanse de redresare ..............Din experienta .....sunt sigur ca vei lupta pana vei salva acea familie.

D006

Citat din: teinegru64Este posibil sa gasesti o regina frumoasa care sa aiba si un ou iesind din fund.Nu te amagi,aceasta regina nu mai este viabila.Din foto am vazut si 2-3 oua intr-o celula.Daca nu ai o regina de rezerva nu prea mai are sanse de redresare ..............Din experienta .....sunt sigur ca vei lupta pana vei salva acea familie.
Regine de rezerva am 6, dar stupul acesta o sa-l desfiintez pt ca este prea slabit...a ajuns pe 5 rame dar albina este de maxim 4 rame. Deci este tarziu sa-i mai dau regina.
Am postat pt ca nu am mai intalnit asa ceva (bezmeticire in asa scurt timp, cand mai are celule de albina). Se vede clar ca sunt celule de albina capacite, dar si de trantori capacite. Deci au fost ouate in acelasi timp, deci de o regina. Daca s-ar fi bezmeticit, neavand regina, atunci ar fi trebuit sa apara celulele de trantor capacit dupa ce ecloza albina. Si cred ca mai dureaza 4-5 zile pana eclozeaza albina din acele celule.
Oricum, soarta lui va fi sa-l desfiintez maine. Cand l-am adus de la f.s. l-am pus langa un roi de 6 rame care oricum trebuia ajutat pt ca am banuit ca nu este ceva in regula. Asa ca asta este norocul lui!
Azi am cautat din nou regina si nu este de gasit (azi am fost si mai atent), in schimb am gasit o "regina" - albina care era bagata pana la aripi cu fundul in celula. Chiar ma distra cand o urmaream cum se chinuie, cu aripile ridicate sa ajunga pe fundul celulei. Am prins-o de aripi si am scos-o din celula, am stors-o de abdomen din curiozitate si i-am dat drumul la 30-40 metri de stup. A zburat pana am pierdut-o din vedere (testam daca albinele ouatoare mai pot zbura).
Pana la urma ... urat stup!!! Dar este un test.

D006

Ma mai gandesc la o varianta: este posibil ca dupa ce am luat regina si am facut nucleu, lasand toate botcile de roire care erau in stup sa fi ramas o regina, s-a imperecheat, a tras botci de roire si a fugit, iar noua matca sa fi murit la imperechere, sau pur si simplu nu s-a mai imperecheat, pt ca nu ma dumiresc cum a putut sa dispara albina de pe 8 rame full si sa ramana pe 4 rame in termen asa scurt.  Si, in plus, acum 5 zile avea pe fiecare rama botci de roire, una chiar capacita,pe care le-am rupt, iar acum 2 zile aveau iarasi 2 sau 3 botci capacite.
Este posibil sa capaceasca si botci cu puiet de trantor?!
Acesta este o lectie importanta pe care ne-o dau albinele!!!!!...si ma distreaza la culme.

stefan1

19-RNG: "...este posibil ca dupa ce am luat regina si am facut nucleu, lasand toate botcile de roire care erau in stup sa fi ramas o regina, s-a imperecheat, a tras botci de roire si a fugit, iar noua matca sa fi murit la imperechere..."
  Abia asta ar fi un lucru nemaiintalnit. Daca in stup au ramas mai multe botce in momentul cand ai facut nucleul, este foarte posibil ca stupul sa fi roit o data cu parte din acele botce, dar ramanand una sau mai multe botce din care sa se aleaga matca stupului. Asta ar fi explicatia depopularii. dar depopularea ar fi putut sa apara si dupa ce stupul nu mai avea matca si nici sperante de a avea. Atunci in special albinele tinere pot cauta o alta familie cu matca. In nici un caz nu se poate ca stupul sa-si fi facut matca, sa oua, apoi sa roiasca iar.
Eu nu vad bine daca sunt intr-adevar si celule cu puiet de albine. Daca sunt, ar trebui sa vezi si albine-pui, care se cunosc usor pe faguri, sau sa desfaci o celula care iti pare ca-i cu larva de albina mai matura (pupa), si sa vezi daca este intr-adevar de albina. S-ar putea sa fie pui de trantori care nu se dezvolta normal. De asemenea botcele cu puiet de trantori se pot capaci , dar numai cu larva moarta. Daca larva este vie, atunci botca se lungeste foarte mult si de cele mai multe ori nu se mai capaceste. Uneori larva chiar cade din botca, pentru ca larva de trantori nu vrea sa stea pe laptisor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: stefan1
Eu nu vad bine daca sunt intr-adevar si celule cu puiet de albine. Daca sunt, ar trebui sa vezi si albine-pui, care se cunosc usor pe faguri, sau sa desfaci o celula care iti pare ca-i cu larva de albina mai matura (pupa), si sa vezi daca este intr-adevar de albina. S-ar putea sa fie pui de trantori care nu se dezvolta normal. De asemenea botcele cu puiet de trantori se pot capaci , dar numai cu larva moarta. Daca larva este vie, atunci botca se lungeste foarte mult si de cele mai multe ori nu se mai capaceste. Uneori larva chiar cade din botca, pentru ca larva de trantori nu vrea sa stea pe laptisor.
Sunt ,intradevar, celule de albina, sunt si albine tinere in stup...asta este ciudat. Este greu sa va dati seama cum arata stupul numai din poze si explicatiile mele. Daca l-ati vede pe viu cred ca ati fi putin surprinsi.
Dupa cum am mai spus, nu ma intereseaza familia, azi o scutur si apoi o unesc cu roiul de langa ea.
Dar  ma intereseaza fenomenul acesta pt ca eu, de fel, sunt autodidact.
Am studiat-o, deja o saptamana (aproape), nu pot spune ca am invatat ceva, dar, cert este ca trebuie desfiintata.

milu56

Exista ceva solutie care ajuta la recuperarea stupilor bezmetici,dar eu nu o stiu,am inteles ca primeste matca fara probleme.

D006

Citat din: milu56Exista ceva solutie care ajuta la recuperarea stupilor bezmetici,dar eu nu o stiu,am inteles ca primeste matca fara probleme.
Sunt aproape sigur ca si stupul acesta ar fi primit matca, pt ca trage botci zilnic (eu le rup, el creste altele si le oua albinele). Merita sa incerc (pt cultura mea generala), dar era deja slabit ( -4 rame ocupate de albina si trantori). Asa ca nu merita sa intru in jarna cu el asa slab.
Oricum, acum 2 ore l-am scuturat la 30-40 metri de stupina, iar acum 30 minute, dupa ce s-a strans in stup albina, i-am luat ramele si le-am pus in roiul alaturat cu tot cu albina, dupa ce le-am stropit aseara cu suc de ceapa.
Pana sa ma intorc cu lada la locul ei, deja erau jumatate din albine la locul stupului, unele chiar intrau in cele 2 lazi alaturate. Erau primite in ambele, nu erau lupte.

milu56

Nu contest,eu ma refeream la o solutie cu care se stropesc albinele,poate stie cineva.