Extragere unei famili

Creat de dragos2006, Martie 18, 2009, 09:53:31 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

N-am incercat, dar nu cred ca poti sa anesteziezi albinele in spatiu deschis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crombra

Andrei, mi-a venit o idee (ca doar sunt 'idiot').
Daca recurgi la 'anesteziere' cu fum de azotat de amoniu pentru spatii'incomode' poti sa folosesti un sac de polietilena cu gura mai larga si a carui gura o fixezi cu banda adeziva de un inel de otel cu diametrul ajustabil (otelul sa fie deformabil sa-i poti da forma care o doresti dupa configuratia fagurilor) Inelului ii montezi o coada mai lunga si iti iese ceva de genul PLASA DE PRINS INSECTE. La partea de jos dai o gaura in sac si tot cu banda adeziva fixezi un furtun (ca cel de aspirator). prin el vei trimite fumul de azotat catre familia de albine. Dupa ce se vor anestezia cad in sac si le recuperezi.
link util:
http://www.albine.info/page-26/anestezi ... nelor.html
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Oauuuu, excelenta ideea. Mai ales ca pe jos este un material termoizolant cam ca puful si odata cazute albinele sunt cam pierdute.

crombra

Da. Americanii (si nu numai) folosesc foarte des ca material termoizolant fulgi de hartie reciclata tratata cu borax ca sa devina ignifuga. Fulgii se depun cu ajutorul unui echipament care ii 'pulverizeaza'. Cam greu poti recupera ceva cazut in masa lor.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Da, am lucrat in pod 4 ore pline si tot nu am scos tot.
3 galeti cu faguri cu miere de portocale si doua lazi de 5 rame cu puiet si albina si cred ca am trecut de mijlocul coloniei.
Spatiul extrem de restrans si caldura din pod si marimea coloniei a facut sa fie cea mai dificila extractie pana acuma.
Am pus folie pe sub faguri cat am putut si am taiat bucati cat palma cu miere si pus in cutii. Albinele au fost relativ docile chiar daca am primit vreo 30 - 40 de intepaturi. Am afumat dar ...... nu mai puteam eu respira in pod si am asteptat sa se imprastie fumul ca sa vad ce se intampla. Cand am ajuns la puiet am taiat bucati mai mari si au cazut direct pe rame cu sarma si am legat cu o sarma de cupru mai tare.
Acum trebuie sa fac o extensie la cutit si o "mana" cu extensie pt a prinde faguri taiati.
Poze curand.

D006

Cea mai mare colonie extrasa de mine si in conditi cele mai dificile.

D006

Multa miere

D006

Albina multa

D006


D006

Eu

andrei_salaj

fruuuuuuuuumos.....rar ti-e dat sa vz asa cv..mai ales in salbaticie. :smile:

PricopArthur

Superb! Ne poti spune cum sta cu varooa, dar dupa ce se linisteste in noua lada?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Frumos.Poze de colectie.Mi-ai facut pofta de miere noua.

stefan1

Pana la urma mai bine iti aratam un film cu bee-hunter in vederea recuperarii acestei colonii. Cel putin ai mai recuperat albine? Imi pare ca stupul avea multa miere de mana!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: PricopArthur
Superb! Ne poti spune cum sta cu varooa, dar dupa ce se linisteste in noua lada?
Da, ar fi interesant sa vad daca si cat au.
O parte din celulele cu trantori nu le-am pus in lada si ma socat sa vad Luni inceput de botci cand Duminica le-am pus in lada. Foarte blande albinele chiar daca am primit cateva zeci de intepaturi.