Extragere unei famili

Creat de dragos2006, Martie 18, 2009, 09:53:31 PM

« precedentul - următorul »

D006

Duminica am de scos o familie de albine dintr-un pod.
Le-am vazut si le-am facut poze.
Cum ati proceda?

D006

Mai aproape

D006


stefan1

Eu as incerca prin anesteziere cu fum de azotat de amoniu. Gasesti undeva explicatii, la "anestezierea albinelor". Pentru a nu se imprastia gazul, cred ca ai putea folosi un sac de nylon care in prealabil sa se puna in jurul fagurilor si apoi sa se sufle fumul in acel sac. Mai ai avantajul suplimentar ca albinele vor uita definitiv actuala locatie. Altfel, daca il veti plasa in zona actuala de zbor, unele albine se vor intoarce la vechiul loc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Da, foarte promitatoare ideea si nu am incercat niciodata.
Dar acel fum ma va anestezia si pe mine in pod?
Azotatul de amoniu este ingrasamantul agricol?
De adauga granule peste frunzele de fum?

stefan1

Da, se numeste gaz ilariant si poate anestezia si un om, fara efecte toxice. Da o cautare  la "anestezierea albinelor". cred ca pe "stuparitul" s-a dezbatut mai mult.
Cateva precizari: afumatorul sa fie bine incins. Fumul care devine colorat, rosiatic, nu mai este indicat, fiind mai toxic. Regleaza-ti cantitatea de fum dupa volumul spatiului in care il eliberezi (comparand cu volumul unui stup).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Sa sti ca o sa incerc.
Maine opresc la un magazin de gradinarit si caut azotat de amoniu si sus in pod incep cu fum si pun folie jos si pun ceva cristale sa vad reactia. O sa fac si poze.

D006

unde sunt albinele ca fagurii mi se par cam goi?

stefan1

Citat din: AndreiRNSa sti ca o sa incerc.
Maine opresc la un magazin de gradinarit si caut azotat de amoniu si sus in pod incep cu fum si pun folie jos si pun ceva cristale sa vad reactia. O sa fac si poze.
Nu e suficient sa pui folie jos. Trebuie un sac care sa cuprinda fagurii si sa optureze spatiul (sa-l ridici pana la plafon). Fumul il bagi pe deasupra si apoi etansezi cateva minute. Probabil ar fi buna inca o persoana de ajutor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Nu stiu pe nimeni care sa aiba curajul sa urce in pod langa albine nici macar printre apicultori locali si nici spatiul nu este prea mare.
Am mai scos colonii din asa situatie si am taiat faguri cu grija si pusi or in galeata ca aveau miere ori untr-o cutie de stup ca aveau puiet. Dar am pierdut multa albina asa la inghesuiala in pod si "tranchilizarea" ar ajuta mult.
Dar este ff cald sus in pod si ventilatie zero si ultima data mi-am umplut buzunarele cu cuburi de ghiata.
Inteleg ce zici tu cu folia dar spatiul la o extremitate este de mai putin de o palma si daca eu calc intre grinzi ajung la om in casa. Asa ca o sa folosesc niste fasi de placaj pe care o sa ma intind cand pe burta cand pe spate ca sa-mi ajunga mana la faguri.

D006

Citat din: roby1982unde sunt albinele ca fagurii mi se par cam goi?
Si eu am avut aceeasi impresie dar ce se vede este constructia noua de faguri iar in spatele lor nucleul familiei.
Faguri din stanga sunt mai inchisi si parca au cazut la un momentdat probabil datorita calduri excesive care a inmuiat ceara si erau grei cu miere.
Vom vedea de aproape ce si cum duminica.

filip

Andrei,
Daca ai doua ladite ,rezolvi problema mai repede in una sa ai Un capac tip palnie.In care perii albinele si le stropesti cu apa pulverizata.fara a mai iesi din lada.Astfel albinele respective nu se vor duce pe alti faguri sa trebuiasca sa le perii din nou.Iar in cealalta sa ai rame goale in care sa legi puietul daca te intereseaza.Dupa ce termini dai cu fum si ungi locul respectiv cu apa cu putina motorina .Albina se va aseza in ladita cu puiet.
Cam asa a-s proceda eu.
Bafta multa!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Inteleg ce spuneti domnul Filip si la stropitul cu apa nu m-am gandit. Cu apa rece chiar. Dar acolo nu incape o lada de stup dar poate reusesc sa bag un 1/2 cu un fund prins si cu o folie sub faguri sa adun albina amortita. Am niste rame fara ceara pe care leg faguri cu puiet capacit pt a continua ele in noua casa.
Odata la mine in curte le pot da o rama cu puiet.
Eu am "dezinfectat" locul cu amoniac in alte ocazi pt a fi sigur ca alte albine nu isi fac tot acolo casa.

crombra

Andrei de ce nu folosesti un BeeVac . Daca folosesti un tub de aspiratie mai lung nu trebuie sa te mai chinui pe burta sau spate. Incepi si aspiri albinele de la margine si apoi tai fagurii progresiv cu aspirarea albinelor. Ai vazut ca nu e greu de facut un BeeVac. Pentru situatii limita de genul acesta este de mare folos. Si-ti mai dau o idee. Confectioneaza-ti doua scule pentru lucrul la distanta:
1. O lama de cutit fixata pe o coada cu posibilitatea de inclinare a cutitului(vezi ca la magazine de tip Bricostore gasesti tot felul de sisteme de gradinarit sau de curatat geamuri care au capete reglabile pe doua axe).
2. O 'lopata" confectionata dintr-un placaj de 5-6 mm cu o coada mai lunga pe care sa o plasezi sub fagure dar foarte aproape de el astfel incat sa nu cada foarte de sus cand il tai. Astfel poti recupera si fagurii cu puiet.
Astfel cu un BeeVac si sculele astea poti lucra lejer in spatii "incomode"
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Pai pana acuma am tot folosit BeeVac dar ies cam sifonate si face mult zgomot si praf in podul casei.
As prefera sa tai fagure cu fagure si sa-l pun in cutie si sa adun albinele amortite de pe o folie pusa jos.
De la distanta e mai dificil pt ca nu vrei sa pice faguri pe lateral sa striveasca puietul si albina si cei cu miere sunt chiar prea grei pt structura lor fara rama si sarme si se rup usor.