Pot muta albinele oua din celule normale in botci?

Creat de bucovineanu, Noiembrie 08, 2008, 02:11:49 PM

« precedentul - următorul »

D006

 Subiectul este fantastic , pacat ca nu am putut face cateva experimente anul acesta.

stefan1

Citat din: Adrian Roman din Iulie 25, 2010, 02:54:42 PM
Va salut, domnilor colegi ! Sunt in curs de a termina o comanda de nuclee, si am urmatoarea situatie mai ciudata : la un nucleu facut cu botca matura data, matca eclozioneaza (am vazuto !), dar se pierde la fecundare. Cam la o saptamana, gasesc cinci botci incepute, in trei erau si oua. De unde ? Am verificat si ramele din nucleu, cu cea mai mare atentie, nici urma de vreun ou. Ati intalnit asa situatie ??

  S-a mai discutat despre asemenea situatii aproape inexplicabile. Ai avut posibilitatea sa verifici daca din acele oua ies larve viabila sau sunt de trantori? Uneori pot sa apara 2-3 oua depuse de albine in stupi care nu s-au bezmeticit inca si care pot inca primi bine o matca sau o botca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

prisecarul

Citat din: dragos2006 din Iulie 25, 2010, 07:48:08 PM
Subiectul este fantastic , pacat ca nu am putut face cateva experimente anul acesta.
nu stiu de ce . pentru cei ce lucreaza in domeniul cercetarii, nu-i intereseaza aceasta probleme!
s-ar putea crea o noua rasa(specie, subspecie) nu ma pricep la asa ceva, pentru eliminarea bezmeticirii!
zic si eu!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Adrian Roman

Ouale din botci sunt de sambata, si sunt curios ce iese, daca iese...

orbanstefan64

eu cred ca daca avem un control bun asupra stupinei putem evita besmeticirea