sirma de inox sau galvanizata?...

Creat de dragos2006, Octombrie 22, 2007, 04:24:16 AM

« precedentul - următorul »

D006

Am vazut ca se aminteste tot mai des de sirma de inox pt insirmat ramele..Ce ne ofera sirma de inox?...este mai buna din punct de vedere tehnic pt a fi folosita?... sau sunt numai normele sanitar veterinare ce trebuiesc respectate?...
Ce grosime trebuie sa fie pt a o folosii corect?...
Nu am folosit si as dorii sa stiu cum se comporta ...daca este mai buna decit sirma galvanizata.?...

D006

e mai buna cea de inox, dar mai scumpa
grosime 0,4, 0,5

D006

Aline nu am folosit nici nu am pus mina pe sirma de inox...cit de scumpa poate sa fie...cine are?...
La galvanizata mergeam mai mult pe 0,45 pt inox ar fi bun 0,45...un sfat de om care a folosit este binevenit..

david nick

Sarma din inox este mult mai buna din mai multe considerente,
      este mai dura putin si dupa ce se intinde asa ramane nu se lasa ca cea zincata
      cand se face tratament cu acid oxalic sau orce prin evaporare sirma zincata oxideaza iar in 2-3 ani se rupe .....depinde de cate ori se face tratament,se rupe mai repede.
       nu rugineste in timp tinand cont ca ramele din caturi tin si peste 10 ani daca regina nu a ouat in ele.....rama claditoare o pun si in corp si in cat..
       este scumpa cca 6 kg zicata pe kg de inox sau mai mult depinde de unde o procuri
       suntem in UE si va trebui sa ne conformam.....
     de anul acesta am folost de 0/4 si e buna va asigur.
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/

D006

acum 2 ani am folosit prima data sarma de inox de atunci am uitat ce este sarma galvanizata cea de inox este cu mult mai buna !

D006

..deci la inox sirma de 0,4 ar fi buna?...
  La cea galvanizata cind trageam putin mai tare o mai rupeam...

D006

S.C. GRANTMETAL SA unic producător în România de sârmă  din oţel inoxidabil pentru însârmare a ramelor pentru stupi vă oferă din stoc sau la comandă :
    -sârmă trefilată la rece din oţel inoxidabil alimentar , tratată termic               cu Rm=max.900 N/mm2  conform SF 330/95 şi DIN     17440/2001(pentru compoziţie chimică:wink:
     - Ø 0,4 mm şi Ø 0,5 mm la     preţul de 7.95 euro / kg ( fără TVA )
    Sârma este bobinată pe mosoare PVC, preţul unei bobine este de
3 lei / buc. ( fără TVA ) pentru greutate de cca. 1,5 kg sârmă / bobină.
Rodica Mutu
Tel : 021 220 55 07
Mobil : 0729 89 09 16
Fax : 021 220 94 51 :hi:

D006

- Ø 0,4 mm şi Ø 0,5 mm la     preţul de 7.95 euro / kg ( fără TVA )
    Sârma este bobinată pe mosoare PVC, preţul unei bobine este de
""""3 lei / buc.""""
( fără TVA ) pentru greutate de cca. 1,5 kg sârmă / bobină
cred ca undeva este o eroare.

bucovineanu

Probabil la pretul sarmii se adauga pretul bobinei din plastic-3lei.

D006

Asa este .Bobina de plastic costa 3 lei / buc.Pretul sarmei este de 7.95 euro/kg(functie de cantitatea de sarma care se afla pe bobina - cantitatea de sarma pe bobina este de la 1 kg la 1.8 kg . O bobina  poate ajunge ( cu TVA )  la cca.67lei ( pentru bobina cu o greutate de 1.8 Kg ) :hi:

kiloz

daca reusiti merita sa treceti pe sirma de inox recomand la toti care cere parerea
eu nu as mai folosi sima zincata  :nod:
Sa fii drept si scrie adevarul.

D006

se trece cu greu dar se lucra mai bine
eu de doi ani am inceput sa trec pe sirma de inox dar sa stiti ca la inceput se cladeste mai greu (incet) dar rezista mai mult

cristian87

eu amfolosit ambele
sarma de inox e mai elastica , cel putin ce am luat eu se intinde in draci pana se rupe
cea zincata nu.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

albinasebes

am patit si eu
la cladit am avut probleme la cateva rame cu inoxul dar nu se compara cu cea galvanizata
mare diferenta
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)