dorindafi

Creat de dorindafi, Noiembrie 27, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

incepeam cu zmeura si terminam cu zburatoarea
zburatoarea tinea cam 3 saptamini 15/20-07 pina la 1/5-08
au fost si ani cind sa facut miere dar ani cind a fost o intretinere buna si 3/4r cu polen
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Dorine, daca tot ai facut 250 km, mai baga 100. Am vazut ieri intre Sighisoara si Cristuru Secuiesc o faneata cum nu am mai vazut de acu vreo 10 ani la noi, cu incurcatoare si restul plantelor medicinale. Floarea soarelui era neinflorita acolo. De vis.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

nu se mai poate , trebue facuta extractie urgent pt deblocarea cuiburilor
dece ? din 12r din cuib sunt 10 pline complect si doua mai au puiet foarte putin  la baza ramei , urmeaza tratamenta dupa fs fiind penultimul cules, unificari , cresterea a doua generatii puiet si impachetarea stupilor pina la data de 5/10 oct. cel tirziu
acestea fiind spuse , te astept pe la mine la o  : sampanie:
era sa uit = te chemam si mai demult dar mia fost teama ca vei vani   =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Asa, asa. E corect !
Mai bine mai tarziu decat niciodatda.
Daca nu deblochezi acum, la primavara e deblocat tot. Numai cutii goale.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

vad2016

Salut! Bine ai venit pe site :nudie: :welcome:
Anvelope la Pret Redus!

dorindafi

Citat din: vad2016 din Iulie 21, 2017, 10:46:49 AM
Salut! Bine ai venit pe site :nudie: :welcome:
ma namete , TU N-AI CITIT PAGINI PE SAITURI DE APICULTURA DE CITE ORI AM POSTAT EU
te salut respectos   :finger:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

orbanstefan64

na ce atita agitatie poate ii problema cu dioptriile  =))

dan sebastian

Sau eroare de soft. O fi scris pentru alta pagina.
Oricum mi-a placut gluma. Sper sa o fi gustat si cel caruia i te-ai adresat. Sau nu-l mai vezi pe aici. Trebuia sa fi mai bland cu cei care abia intra. Ms.!
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Cum ti-a mers floarea soarelui ?
I-ai adus acasa?
De ce unifici ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

A si spus in filmulet - eliminat matca veche pastrat matca noua.
Si eu am facut acelasi lucru (unde gaseam o matca care nu oua cum trebuie am facut unificari). Nu poti sa treci peste luna August cu o matca cu ponta asa si asa. Ca acum se dezvolta albinele pentru iernare.

Si chiar am avut rezultate foarte bune - matca pastrata a ouat bine si rapid toate ramele ouate prost de matca veche. Pentru mine generatia asta din August este foarte importanta (sa iasa cat mai bine si mai sanatoase cu putinta).
De asta le fac tratament contra varroa - de asta le dau o usoara stimulare (apicomplex) - Nu am inceput dar urmeaza si protofil.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dorindafi

Citat din: dan sebastian din August 11, 2017, 03:27:23 PM
Cum ti-a mers floarea soarelui ?
I-ai adus acasa?
De ce unifici ?
da , am venit acasa
la floare a fost bine
unesc la ei deoarece vreau sa  intru cu familii la iernare de la 6/7 rame in sus
poza prezentata este o familie care a fost la Fs care va mai pierde poate 2/3 pina la impachetaj
toate astea pt rapita de la primavara si asa mai departe
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

sa umplem cuiburile cu miere pina nu e prea tirziu daca vrem sa stam linistiti la iarna
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mmacreanu

nu aveti probleme cu furtisagul? eu cum dar capacul de pe stup nu pot scapa de hoate!!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.