un sfat va rog!

Creat de ciprianpop, Mai 14, 2010, 09:54:23 AM

« precedentul - următorul »

ciprianpop

acum o saptamina am pus o rama la cladit....azi surpriza....am gasit asa ceva! sunt botci?  sincer nu am vazut pina acum,o botca  pe o rama... as vrea sa stiu ce sunt...? din ce cauza au facut albinele asa ceva? astept cu nerabdare rasp voastre !  :uimit:  :sad:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

ciprianpop

am uitat sa precizez ca am vazut oua si larve mici ! asta inseamna ca matca este prezenta nu?
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

ciprianpop

:roll:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

D006

toate indiciiile duc catre un stup bezmetic

teo

ceia ce se vede pe rama ta in primul rind te asigura  ca familia nu era destul de dezvoltata pentru a CLADI FAGURI si in al doilea rindn familia nu are matca ( SAU DETINE O MATCA CARE NU REUSESTE SA DEPUNA MACAR UN OU )

stefan1

Este posibil ca chiar la acel control cand i-ai pus fagurul artificial, sa fi omorat matca. Aproape sigur acel stup nu are matca. Ai cules in zona, altfel nu cladea nimic in fagurul artificial. Scoate fagurul artificial si da-l la un roi natural, ca poate il va repara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

trantorasul

Este o familie fara matca sau mai mai mult ca sigur ( daca zici ca are oua proaspete) o familie intrata in frigurile roitului. Cauta la celelalte rame si vei gasi botci in stadiu avansat.

dan

Da si eu am avut situatii similare cu ce ai prezentat tu mai sus.Daca ai fi pus rame cladite nu se intampla sa vezi pe o singura rama atatea botci dar fiind o rama cu fagure artificial ele incep claditul direct cu botci ci nu celule normale la fel presupun ca in zilele urmatoare dupa ce ai introdus ramele cu fagure artificial au urmat zile mohorate  .Familiile puternice in timpul zilelor mohorate cand nu pot iesii  afara au tendinta sa intre in frigurile roitului.Familiile slabe mai degraba au tendinta sa roada fagurele artificial de regula pe langa sarma decat sa traga botci.