polen

Creat de balasbebe, Octombrie 11, 2007, 02:47:33 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Polen, de calitate, uscat bine, si fara impuritati.

Alecs

Da stu ca aio adunat ceva polen !  :)  In viata mea n-am vazut atata la un loc ! Ai facut colecta de la toti stuparii de prin zona ?  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

D006

Citat din: AlecsDa stu ca aio adunat ceva polen !  :)  In viata mea n-am vazut atata la un loc ! Ai facut colecta de la toti stuparii de prin zona ?  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
e reala poza domnule alecs.  din scurta mea axperienta de cativa ani de cules polen,folosind 150 de colectoare de urdinis scoteam 1 galeata pe zi.  si tineam colectoarele pana la ora 12.  dansul daca se ocupa numai de polen...sa stiti ca fotografia nu e trucata.

Alecs

Nu m-am indoit nici o clipa ca poza n-ar fi reala. Pur si simplu m-am minunat. De asemeni  sant convins ca este marfa doar din prisaca d.lui Inocentiu. Chestia cu colecta a fost doar asa de amuzament.
   Cinste celui care poate sa obtina toate produsele din apicultura. Mai rau e cu vanzarea, ca incet,incet se pun monopoluri pe orice iar bietii producatori sant cei mai dezavantajati.
   Alecs                                                          12 10 2007

balasbebe

Intr-un an nu se intampla de multe ori intr-o stupina, sa fie asa de mult polen. Cu putina experienta, poti sa obtii rezultate multumitoare. Cand faci polen, trebuie sa tii cont de niste sfaturi:
- cand aduna o familie prea mult polen, inseamna ca ai luat prea mult, ca intervine "foamea de polen"
- cand este prea putin,  este posibil:
        - intra albinele pe oriunde dar nu prin colector
        - nu are matca, sau are puiet putin
        - seceta prea mare
  Vreau sa vad daca mai gasiti asa o multitudine de modele de lazi.

balasbebe

In poza de sus de la lada nr.9, se poate vedea, ca este desfacut urdinisul acela mic. Pe acolo se plimba trantorii,  si pot sa circule  si albinele. Eu pe acolo reglez activitatea stupului.
  Daca puneti imaginea pe desktop, o sa puteti vedea mai bine. Trebuie intai sa dati klik pe imagine, sa se mareasca intai.
  Dati clik drapta,  va apare optiunea  use  "image  on desktop", dati clik pe optiune, si gata.

pngflorin

D. BALAS VA ROG SA-MI EXPLICATI MAI BINE CE ESTE CU ACEL URDINIS MIC, CE ROL ARE, DACA SE POATE PRACTICA SI LA ST.ORIZ, DEZAVANTAJELE, ETC. :hi:

PricopArthur

Dle Florin, intamplator acela este un stup orizontal.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Pe acel mic urdinis, pot sa iasa trantorii sau matca la imperecheat. De asemenea, cu o diafragma fixa, acaolo pot sa mai fac un nucleu. Tot pe acolo, cand este marele cules, deschis al doilea urdinis. Cand am colectoarele de polen, pe acolo fac tratamentul.
  Sunt multe de discutat.
  Se poat eface ce doresti in stupina

balasbebe

Un model de colector tip Oros

balasbebe

inca o poza

balasbebe

alta

balasbebe

Faceti rost de placi si treceti la treaba, iarna este lunga
Se vede si orificiul pentru albinele moarte

maximus

nea balas,cat polen ai facut in medie/familie cu acest tip de colector intr-un an bun?

D006

..productia de polen ar fi ea cum ar fi ...dar desfacerea este mai greoaie...
  Daca pretul la miere la achizitie en gros  este 40 ooo polenul trebuie dat cu cel putin 220.000 acchizitie en gros...in plus la polen nu ia apicultorul subventie...si polenul daca gasesti vreo firma care ti-l ia cu 160 000-180 000lei kg si ti-l plateste la sfintul asteapta ai pus-o in anul respectiv...
Eu fac polen pt ca am probleme cu mijlocul si imi este mai usor sa ridic mai putin polen...decit prea multa miere...