Noua lege a apiculturii

Creat de D006, Noiembrie 22, 2012, 04:25:07 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Dragos 2006 tie cand ti-au cerut caietul de stupina..... sincer ????

Florin-braileanul (FlorinI)

#16
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 22, 2012, 08:47:29 PM
  capitolul  4 e criminal  . Tu Gheorghe de la tzara nu poti sa te autorizezi ca stupina de multiplicare decat prin intermediul asociatiei ...

  Legea loveste puternic in cei mici si neinformati , exemplu : nea Ion ai carnet de stupina ? Nu ! atunci 500 lei amenda . Cumpara nea Ion caiet si-l pune pe vitrina in sufragerie . nea Ion ai completat caietul ? Nu ! atunci 800 lei amenda !   unde ajungem ?    :nebun:


Ion renunta la stupi, sau ii da cadou la un prieten, care sa ia si el amenda

propunere:
1. ce se intampla cu primarul, care este sesizat ca un apicultor nu
respecta distanta intre stupini in pastoral si el nu ia nici o masura?

2. ce se intampla cu apicultorii care au boli in stupini (loca) si fac pastoral si imbolnavesc alte stupini vecine?

3. sa se includa in lege si modul de etichetare al mierii

4. sa se stabileasca pentru camioanele, pavilioanele si remorcile ce fac DOAR transport de stupi pretul pe rovigneta si rca mai mic decat restul, deoarece utilizarea lor este ocazionala si max 6 luni/an

5. carnetul de stupina e bun, dar fisa familiei cred ca e necesara doar pentru stupinile de multiplicare

6. gasita o modalitate de asigurare a stupilor si familiilor de albine in timpul transportului, in pastoral si stationar
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

mai indicata era o lege a mierii !  cat timp rafturile magazinelor sunt pline cu posirca etichetata ca miere nu vom da inainte .

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 22, 2012, 09:54:23 PM
mai indicata era o lege a mierii !  cat timp rafturile magazinelor sunt pline cu posirca etichetata ca miere nu vom da inainte .

sunt unele persoane, din anumite institutii sau foruri inalte, care au interes sa nu dam inainte
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

morozan simion

buna seara
din punctul meu de vedere  este corect ca o lege sa stabileasca clar competentele in apicultura, dar aceasta lege sa stabileasca clar sarcini si totodata sanctiuni atat pentru apicultori cat si pentru cei care trebuie sa-i sprijine. Asa cum se spune ca unde-i lege nu-i tocmeala, la noi in romania legea este facuta sa fie respectata de cei mici si slabi ,cei cu influenta o ocolesc.
Dar sa nu uitam si de cei care proceseaza mierea si o distribuie, adica cei care reduc considerabil calitatea mierii inlocuind-du cu tot felul de porcarii, acesti surogati care-sibat joc de albine in primul rand si apoi de lumea care cumpara toate prostiile, oare pentru acestia nu ar trebui o lege care sa reglementeze calitatea produselor, sau sa fiu mai exact sa-i pedepseasca sa nu le mai dea voie niciodata sa practice aceasta profesie pe toto cei care pun in borcane altceva decat miere naturala 100%

Sa auzim de bine!

D006

copilu tu vrei sa te bagi peste baietii destepti ????

morozan simion

nu
vreau corectitudine,cinste,onestitate, si de ce nu , sa ne respectam unii pe altii pentru ca nu este corect ca tu sa dai mierea naturala la 8 lei de ex pe kg iar ei adauga zaharuri produse industrial tot un kg si o vand la 25 lei /kg
este corect?

D006

  E foarte corect , cine poate oase roade , cine nu nici carne moale !

almasel2011

Citat din: morozan simion din Noiembrie 23, 2012, 10:38:12 PM
nu
vreau corectitudine,cinste,onestitate, si de ce nu , sa ne respectam unii pe altii pentru ca nu este corect ca tu sa dai mierea naturala la 8 lei de ex pe kg iar ei adauga zaharuri produse industrial tot un kg si o vand la 25 lei /kg
este corect?

corectitudine,cinste,onestitate... nu o sa le gasesti niciodata sau mai rar, nici pe la noi, nici pe la altii.
in toata lumea poti gasi lucruri de calitate superioara sau asa- zise falsuri, vandute ca si "originale".
depinde ce vindem, unde vindem si la ce pret.
daca noi vom tine la calitatea produselor noastre vom avea mereu preturi bune, clienti multumiti si treaba merge binisor. dar vor exista mereu si cei care vand cupaje de miere in supermarketuri... asta este mersul economiei si trebuie sa il acceptam asa cum este.
Nihil sine Deo.

morozan simion

cu cat acceptam mai multe marsavii,falsuri, subjugari cu atat incepe iar exploatarea omului de catre om, nu ca nu ar fi si acum dar trebuie sa facem ceva sa o stopam. Eu sunt canvins ca daca lasam lucrurile sa se deterireze, se vor deteriora si tot noi vom fi cei care pierdem , cei care vom fi exploatati iar munca noastra nu va fi apreciata, toti trebuie sa punem umarul si sa combatem aceasta stare de fapt bolnava
sa auzim de bine

D006

Citat din: morozan simion din Noiembrie 24, 2012, 08:27:02 PM
exploatarea omului de catre om,
vom fi exploatati iar munca noastra nu va fi apreciata,

  Proletari din toate tarile uniti-va ! URA !  URA !  URA !

morozan simion

buna
inca nu suntem proletari , dar cu siguranta vom ajunge daca lasam sa treaca toate de la sine, ajungem sa ni se impuna orice si nu numai apicultorilor ci si celorlalte categorii sociale din clasa de mijloc si de jos. Vom ajunge la sintagma ,,cine nu este cu mine este impotriva mea,, , o sa ajungem sa nu mai existe solutii de mijloc decum de compromis, o sa ajungem ca cel de langa noi care trudeste alaturi cot la cot cu noi sa ,,ne vanda,, pentru un blid de mancare.
Eu asa vad ca se misca lucrurile in viitor.
sa auzim de bine

almasel2011

Citat din: morozan simion din Noiembrie 25, 2012, 09:55:40 AM
buna
inca nu suntem proletari , dar cu siguranta vom ajunge daca lasam sa treaca toate de la sine, ajungem sa ni se impuna orice si nu numai apicultorilor ci si celorlalte categorii sociale din clasa de mijloc si de jos. Vom ajunge la sintagma ,,cine nu este cu mine este impotriva mea,, , o sa ajungem sa nu mai existe solutii de mijloc decum de compromis, o sa ajungem ca cel de langa noi care trudeste alaturi cot la cot cu noi sa ,,ne vanda,, pentru un blid de mancare.
Eu asa vad ca se misca lucrurile in viitor.
sa auzim de bine

Ai cazut cumva cam la extreme si nu este bine.
Trebuie sa fim constienti ca avem nevoie de un cadru legal in care sa functionam. Legea apiculturii trebuie sa ne stabileasca atat drepturi, cat si obligatii, caci lucrurile ar lua-o razna (oricum, nu suntem departe).
De-a lungul anilor am vazut cum s-au miscat lucrurile, atat in bine, cat si in rau. Imi aduc aminte de vremurile cand 90% din productie o dadeam la stat, iar 10% vindeam la borcan, si nu era tocmai bine, deoarece era totul sub conducerea statului.
Au trecut anii si am ajuns la economia de piata. Avem o multitudine de solutii pentru a ne vinde productia, este alegerea noastra cat si cu cat vindem. Vindem la preturi mici pentru ca nu vrem sa ne asociem in organizatii de producatori puternice, astfel incat sa putem negocia. La momentul asta atat guvernul, cat si procesatorii nu au cu cine negocia.
Cu cine vrei sa negocieze procesatorul pretul de achizitie, cu nea Caisa de la Cucuietii din deal care produce 500 kg de miere pe an? Nu, cu siguranta nu.
Pe de alta parte, o lege a apiculturii nu are cum sa iasa buna, aplicabila si sa ne apere drepturile pt ca legislativul nu are cu cine discuta. La momentul asta organizatiile de producatori/asociatiile isi vad de afacerile lor, presedintii si cativa oameni din conducere luand cascavalul. Cam la asta se rezuma totul.
Nihil sine Deo.

romikele

Citat din: almasel2011 din Noiembrie 25, 2012, 03:02:05 PM
... La momentul asta organizatiile de producatori/asociatiile isi vad de afacerile lor, presedintii si cativa oameni din conducere luand cascavalul. Cam la asta se rezuma totul.
Generalizare tendentioasa, care denota ca asemenea concluzie este efortul cronofag al statului prelungit pe closet... no offence!  :zzz:

morozan simion

domnule almasel2011 cred ca amandoi suntem pe la periferie pentru ca romanul nu este cinstit si onest, corectitudinea lasa de dorit iar bunul simt la unii lipseste cu desavarsire, sunt adeptul asociatiei dar o asociatie care impune reguli incepand de la sef pana la ultimul muncitor, dar atata timp cat dupa o perioada de timp ajunge sefii din asociatie si cativa acoliti sa achizitioneze cu 20 lei /kg iar restul din asociatie cu 6,5 lei/kg este corect? iar asociatia o vinde cu 30 -35 lei /kg ca si miere ecologica, ce ziceti?
de aceia nu are ursul coada, intr-un fel ne meritam soarta ca nu stim ce inseamna cinstea corectitudinea si onestitate, ne place sa ne vindem unii pe alti si sa-l ingropam pe vecinul nostru ca sa ajungem noi inaintea lui , ce sa facem asta este mentalitatea
sa auzim de bine