Oare de ce ?

Creat de dragos2006, Mai 25, 2009, 12:29:50 AM

« precedentul - următorul »

D006

Salutări tuturor, aș dori să știu de ce la unul dintre cei doi stupi pe care îi dețin, nu prea e activitate pe scândurica de zbor, matca am vazut-o albina e pe 11 din 12 rame miere este inăuntru totul e normal.Spre deosebire de cel de-al doilea stup,unde albinele intră și ies, se ingramădesc pe scândurica de zbor. Sau să fie un semn de început de roire, multumesc tuturor și spor la treabă  :hi:

gudas valentin

"Cloceste" Caut-o de botci.
   
                                     valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Citat din: valy gudas"Cloceste" Caut-o de botci.
   
                                     valy
și să le distrug ? mai puțin doua din stupul leneș? scuze că tot intreb dar aș vrea sa le divizez sa fac un roi păna nu pleacă ele, multumesc de răspuns și mai aștept sfaturi , spor la treabă tuturor :hi:

gudas valentin

Citat din: jucausull
Citat din: valy gudas"Cloceste" Caut-o de botci.
   
                                     valy
și să le distrug ? mai puțin doua din stupul leneș? scuze că tot intreb dar aș vrea sa le divizez sa fac un roi păna nu pleacă ele, multumesc de răspuns și mai aștept sfaturi , spor la treabă tuturor :hi:
Il rupi in doua sau mai multe parti dar in fiecare sa fie cate 2 botci capacite. 
                                          valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

In familia in care ramane matca nu trebuie sa ramana nici o botca, pentru ca altfel poate, totusi, sa roiasca. Daca matca este insa foarte uzata si trebuie schimbata, lasati botce si unde este matca. Ca sa nu plece, chiar daca -i batrana, taiati-i  aripile sau chiar eliminati-o. In cazul acesta pierdeti puietul pe care l-ar mai creste din ouale depuse pana ce va fi omorata de noua matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

gata :sad:  ieri a roit dar am prins roiul, mulțumesc de sfaturi, iar acum ce părere aveți despre poza de mai jos, are botci 4 -6 in 14 rame , are gând de roit ? roiul trecut a mers doar la 10 metri de stup pe un stâlp
roiul nou  :razz:

D006

si celălalt ,care cred că are gând de roit iară ?

D006

si eu sunt din dej.
spune mi unde ai stupi si te ajut daca sunt prin apropiere.

Adrian Roman

Azi dimineata, dupa doua zile de ploaie si frig de 9-10 grade , pe scandura de zbor era plin, plin de trantori morti si albinele mai scoteau din stup. De ce oare ? Lipsa de cules si frigul ?

D006

poate le omoară albinele,dacă mureau de frig trântorii mureau și albine, nu stiu ce să zic, și aicea la noi plouă de 3-4 zile, și e rece, sper să nu fie nimic suspect și la mine, am să reduc urdinișurile puțin. numa bine și spor la treabă :hi:

D006

Citat din: Adrian RomanAzi dimineata, dupa doua zile de ploaie si frig de 9-10 grade , pe scandura de zbor era plin, plin de trantori morti si albinele mai scoteau din stup. De ce oare ? Lipsa de cules si frigul ?
Din cauza  lipsei  de  cules albinele  indeparteaza sau  omoara  trintorii.Aici  e  aceiasi  situatie,in  toate  stupinele care  nu  mai  au  cules  este  plin  de  trintori  morti  in  fata  stupilor.

D006

hmmm, am un roi prins de o săptămână ,sper ca matca să se fi împerecheat deja,am văzut albinele aducând deja puțin polen, știe cineva în câte zile se împerechează, cred că,cam in 10 ar trebui să am deja puiet de 1-2 zile. acuma plouă și nu cred că e cules mult,dacă îmi omoară și mie toți trântorii, sper să se fi împerechet matca deja«azi mâ uit la stup, sper să nu mai cadă ploaia. spor la treabă tuturor și duminecă plăcută :hi:

D006

Citat din: jucausullhmmm, am un roi prins de o săptămână ,sper ca matca să se fi împerecheat deja,am văzut albinele aducând deja puțin polen, știe cineva în câte zile se împerechează, cred că,cam in 10 ar trebui să am deja puiet de 1-2 zile. acuma plouă și nu cred că e cules mult,dacă îmi omoară și mie toți trântorii, sper să se fi împerechet matca deja«azi mâ uit la stup, sper să nu mai cadă ploaia. spor la treabă tuturor și duminecă plăcută :hi:
Stai  linistit ca  nu  dispar  toti  trintorii,in general familiile  cu  multa  miere nu  omoara trintorii.

D006

azi am verificat stupii, roiul merge bine,mi-a clădit deja 4 foite puse la început,si au cam 2-4 rânduri de hexagoane cu miere. Nu am văzut incă puiet și nici matca dar nu am căutat-o mult ca era puțin innorat și bătea vântul, cam la câte zile tre să apară primele celule cu larve ? roiul prins din roire are luni 1 iunie 8 zile, credeți că s-a împerecheat deja, un început de săptămâna cât mai bun și spor la treabă. :hi:

stefan1

Daca roiul este linistit si creste faguri, are matca. Nu se poate da matematic data cand trebuie sa inceapa matca noua sa oua. De obicei in 8-10 zile matca incepe ouatul, dar pana la 15 zile nu trebuie sa te ingrijorezi daca stupul este linistit. Larvele apar dupa inca 3 zile de la depunerea oualor.
Vorbesti de roiul prins. Esti sigur ca nu este cu matca batrana? Daca are matca batrana, aia trebuie sa inceapa imediat ouatul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)