stupii mei de poliuretan

Creat de dodo79, Octombrie 21, 2013, 07:54:14 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din August 21, 2014, 08:58:34 PM
Mariuse, inca nu este timpul ca ramele sa fie ouate pana jos. Ai grija cu sibarele alea bagate sa nu le sufoci pe caldurile astea? Dar asta-i numai pb ta.

daca se sufoca in poliuretan ... atunci am dat banii degeaba pe el :)). Sibarul nu este bagat de tot, are aerisire de 3cm jos.
Sunt curios cand este timpul sa fie ouata o rama pana jos? :D prin octombrie? dupa masurile luate si sirop + protofil + apicomplex am rame ouate full
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din August 21, 2014, 09:15:28 PM
..... dupa masurile luate si sirop + protofil + apicomplex am rame ouate full
Bravo tie. Nu prea cred dar mai putin conteaza ce cred eu atata timp cat ai ramele full ouate..... Vad insa ca de pb  aia a ta nu mai zici nimic. Ma si mir cum de mai ai albina la ora asta. Banuiesc ca ai luat toate masurile necesare nu?

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din August 21, 2014, 09:16:47 PM
Citat din: mmacreanu din August 21, 2014, 09:15:28 PM
..... dupa masurile luate si sirop + protofil + apicomplex am rame ouate full
Bravo tie. Nu prea cred dar mai putin conteaza ce cred eu atata timp cat ai ramele full ouate..... Vad insa ca de pb  aia a ta nu mai zici nimic. Ma si mir cum de mai ai albina la ora asta. Banuiesc ca ai luat toate masurile necesare nu?

sa nu crezi ca e un lucru general, doar familiile care nu au fost bolnave sunt in graficul dorit de mine cu dezvoltarea. Cele bolnave au fost scuturate pe faguri necladiti, au avut un regres major, iti dai seama cum e sa pui in 5 faguri necladiti ... i-au tras repede insa a durat 21 de zile pana a venit generatie noua, daca aveam mai multe familii ii puteam ajuta dar ...
Masurile necesare le-am luat, o sa fac in primavara un tratament iar si o sa vad la vara daca mai apare boala (e posibil sa nu apara si sa apara cand dam iar peste un an din asta nenorocit)

La primavara am planuri sa infiintes o stupina pe un camion cu incarcare/descarcare paletizata, toata cu stupi din poliuretan si cand voi cumpara albinele o sa fac analize la un laborator inainte :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Ma bucur pt tine. Chiar ma gandeam de unazi cum iti mai merege. Nu-i usor sa treci prin ce ai trecut tu. Spor sa ai in toate.

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din August 21, 2014, 10:20:13 PM
Ma bucur pt tine. Chiar ma gandeam de unazi cum iti mai merege. Nu-i usor sa treci prin ce ai trecut tu. Spor sa ai in toate.

am trecut repede peste, a fost mai dureros partea cu focul :(
anul acesta aveam in plan sa maresc efectivul dar nu a fost posibil.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din August 21, 2014, 10:23:33 PM
am trecut repede peste, a fost mai dureros partea cu focul :(
anul acesta aveam in plan sa maresc efectivul dar nu a fost posibil.
Asta e. Datoria noastra este sa mergem mereu inainte. Ne jupoaie Dodo cand o vedea ca i-am invadat topicul...  =)) =)) =)) =)) =)) Sanatate maxima!!!

dodo79

Citat din: Cipi din August 21, 2014, 05:45:31 PM
dodo, ai inceput sa faci tratament anti-varoa? cu varaket sau alt produs?
nu am inceput.s-ar putea sa le vand daca voi pleca afara.daca nu ,cu varachet le fac tratamentul.
Citat din: fiug1970 din August 20, 2014, 10:26:40 PM
dodo,cum se numeste  plasa verde din pozele pe care le/ai postat la spykal?
plasa de umbrire.
Citat din: SPYKAL din August 21, 2014, 10:28:23 PM
Citat din: mmacreanu din August 21, 2014, 10:23:33 PM
am trecut repede peste, a fost mai dureros partea cu focul :(
anul acesta aveam in plan sa maresc efectivul dar nu a fost posibil.
. Ne jupoaie Dodo cand o vedea ca i-am invadat topicul...  =)) =)) =)) =)) =)) Sanatate maxima!!!
stai relax,sunt pe faza :))

Cipi

Citat din: mmacreanu din August 21, 2014, 10:14:20 PM
La primavara am planuri sa infiintes o stupina pe un camion cu incarcare/descarcare paletizata, toata cu stupi din poliuretan si cand voi cumpara albinele o sa fac analize la un laborator inainte :D
ti le vinde dodo pe ale lui, sunt sigur ca nu iti vinde ceva rau :D

dodo, chiar mi-ar parea rau sa te lasi de apicultura.. :(

dodo79

Citat din: Cipi din August 21, 2014, 10:46:57 PM
dodo, chiar mi-ar parea rau sa te lasi de apicultura.. :(
stai linistit ca deja imi este in vena.sper sa nu trebuiasca sa le vand.poate ,daca pleca voi gasi si pe dincolo ceva stupi

Cipi

ce parere aveti despre introducerea pe timp de iarna in stupii de poliuretan pentru absorbtia condensului, saculeti cu silica?

struan

Citat din: Cipi din August 22, 2014, 12:14:23 AM
ce parere aveti despre introducerea pe timp de iarna in stupii de poliuretan pentru absorbtia condensului, saculeti cu silica?

Eu am folosit cu foarte bune rezultate, saculeti cu var nestins, e drept ca in stupi obisnuiti.

dodo79


davcosti

Stupul de Poliuretan=Teapa! L-am testat si acum sta în magazie, ca Rebut, Rezerva! Sa va spun unele motive care-l face nerentabil:1-Foarte scump. 2-Hranitorul este Defect, are o fanta de câtiva mm. în plus, se vede si-n poza cum calca si trag albinele acolo, cred ca pot intra pe acolo. si-n plus se-nneaca foarte multe ca la-nceput stau bine aliniate foto, dar când când te duci data urmatoare poate se lipesc, nu stiu, gasesti o mâna cel putin înnecate, moarte. L-am folosit cu hranitor intern si cu ceolofan peste rame, sub capac, asa merge. 3-Am comandat complet cu tot cu colector de Polen sub fund, adaptabil, Defect si acesta, nu calca suficient pe falt. La fel ca la hranitor fanta prea mare. Nu se poate folosi, alta teapa. 4-Când am inverstat un Cat sub Cuib, asa iernez eu si sa le fac tratament, Nu se poate închide urdinisul pe fundul Antivaroua si cat. Pe cuib are tesituri pe toate patru laturi (ce pe doua nu trebuie) si pe cat nu. Nu poti sa-nchizi urdinisul cu catul pe fund. Urdinisul trebuie sa-l adaptezi tu cu polistiren extrudat,sa-l micsorezi, dar cam îl rod,etc...5-Sibarul de fund tot de Poliuretan se ovalizeaza de la caldura si nu mai intra-când vrei sa-l împingi este casant si se sparge-foto,se adapteaza tavita de tabla! Dar daca dai pe unul complet banii cât pe 3 de lemn, Nu se merita. Doar daca comanzi Cuib cu fund Antivaroua, sa-i schimbi tu Sibarul cu Caturi si Capac-fara hranitor si fara colector de Polen ca nu sunt bine facute! Exemple- Pozele spun totul!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

mmacreanu

#523
Citat din: davcosti din August 23, 2014, 02:00:53 PM
Stupul de Poliuretan=Teapa! L-am testat si acum sta în magazie, ca Rebut, Rezerva! Sa va spun unele motive care-l face nerentabil:1-Foarte scump. 2-Hranitorul este Defect, are o fanta de câtiva mm. în plus, se vede si-n poza cum calca si trag albinele acolo, cred ca pot intra pe acolo. si-n plus se-nneaca foarte multe ca la-nceput stau bine aliniate foto, dar când când te duci data urmatoare poate se lipesc, nu stiu, gasesti o mâna cel putin înnecate, moarte. L-am folosit cu hranitor intern si cu ceolofan peste rame, sub capac, asa merge. 3-Am comandat complet cu tot cu colector de Polen sub fund, adaptabil, Defect si acesta, nu calca suficient pe falt. La fel ca la hranitor fanta prea mare. Nu se poate folosi, alta teapa. 4-Când am inverstat un Cat sub Cuib, asa iernez eu si sa le fac tratament, Nu se poate închide urdinisul pe fundul Antivaroua si cat. Pe cuib are tesituri pe toate patru laturi (ce pe doua nu trebuie) si pe cat nu. Nu poti sa-nchizi urdinisul cu catul pe fund. Urdinisul trebuie sa-l adaptezi tu cu polistiren extrudat,sa-l micsorezi, dar cam îl rod,etc...5-Sibarul de fund tot de Poliuretan se ovalizeaza de la caldura si nu mai intra-când vrei sa-l împingi este casant si se sparge-foto,se adapteaza tavita de tabla! Dar daca dai pe unul complet banii cât pe 3 de lemn, Nu se merita. Doar daca comanzi Cuib cu fund Antivaroua, sa-i schimbi tu Sibarul cu Caturi si Capac-fara hranitor si fara colector de Polen ca nu sunt bine facute! Exemple- Pozele spun totul!

Eu cred ca nu te-ai putut adapta tu la o noutate in apicultura.
1. este scump, dar isi scoate banii in timp.
2. ce se vede in poza este fanta de pe capac, hranitorul nu are nici o fanta, capacul are pe fiecare latura o fanta pentru aerisire, albina nu iese pe acolo si CE TU NU AI FACUT se pune folie mereu sub capac, chiar daca ai sau nu podisorul hranitor folia se aseaza de fiecare data perfect iar acea fanta nu incurca. daca te referi la faptul ca pe exterior nu calca complet capacul peste hranitor, faci o mare greseala, la interior calca perfect, chiar si colectorul.
4. si eu bag catul sub cuib toamna ca sa traga mierea sus, cand fac tratamentul blochez urdinisul cu burete, nu ma deranjeaza ca nu se inchide
5. suberele alea fiind foarte subtiri, eu nu am pretentia sa stea drepte la soare, cand nu le folosesc le pun pe un plan drept, unul peste altul cu greutate si nu le tin la umbra, sub cuib se mai inconvoaie ... dar poti face usor din tabla unele pe care poti arde si fitilul cu varachet.

Sa nu ma intelegi gresit, nu fac reclama dar este impropriu sa spui ca este teapa doar pt ca nu stii tu sa lucrezi cu el.

PS: am vazut ca ai dat siropul ala ca la vaci, ai pus un uluc plin, pune ceva scandurele acolo daca torni cate 1,5 litri
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

TDI

Poate o fi o exceptie la tine. Daca dadeai un telefon poate ti le schimba sau poate erai responsabil de la început sa stii ce vrei.
Dar impedimentul asta, pretul, asta nu se mai întoarce.