Hranire cu sirop

Creat de Batrinul, Februarie 28, 2010, 08:11:20 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Sarea de lamaie se pune sa nu cristalizeze in rame, pelinul sa nu faca diaree. Nu au legatura una cu alta. Nu e cam tarziu pentru  completari?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

#196
Citat din: milu56 din Septembrie 22, 2015, 08:41:30 PM
Pelinul e mult mai bun decat sare de lamaie

O fi , dar nu e acid si dupa cum stim  ,invertirea  zaharului se face in prezenta unui acid si cum sarea  de lamaie  este un acid  citric este indicat la  fel ca si acidul  acetic (otet).

""Sarea de lamaie se pune sa nu cristalizeze in rame,""

Nu numai pt  asta ,daca nu se face invertirea de catre noi  ia tot se va  face  dar cu un consum foarte  mare de calciu din organism , la nivelul intestinelor ,in situatia noastra .
  De aceia  este indicat ca omul sa nu consume  decat zahar invertit , diferenta intre noi si albina  este  cantitatea  de  acid si timpul de invertire .


tassevasi

 Sunt doua lucruri diferite .
     - Invertirea ce se face numai in prezenta  unui acid , acetic ori citric.
      -Ceaiul de pelin, care toti cred  ca-l folosim ,fiind  recunoscute  proprietatile  lui .
  Numai bine .

happy

Citat din: MirceaCalin din Septembrie 22, 2015, 08:20:36 PM
În completare faţă de cele spuse deja, se poate folosi reţeta Gică Romanescu:
http://apiardeal.ro/index.php?pagina=sirop_zahar_invertit
sau reţeta bucovineanu:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7250.msg182063#msg182063
Reteta Bucovineanu este cea mai buna,eu adaug ceai in loc de apa si ceva vitamine.Azi am pus in compozitia siropului  lapte praf si drojdie de bere la recomandarea unui stupar desi am in fiecare familie cate 2 rame pline cu polen.De facut rau nu face.A fost un an bun de polen si acum cara albinele in continuu si cred ca aduc si ceva nectar de la struguri!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

milu56

Ceaiul de pelin face minuni,si daca chiar vrem zeama stoarsa din lamaie da recomand si eu.

Eugen B

Daca e cules abundent de polen nu vad rostul hranei proteice.

milu56

Ceaiul de pelin in hrana de complectare pt iarna,in cazul meu care iernaz stupii pe zahar fiind mai ieftin decat mierea.

tassevasi

Citat din: milu56 din Septembrie 24, 2015, 11:08:27 PM

iernaz stupii pe zahar fiind mai ieftin decat mierea.

  Da .....am inteles ......criteriul de baza ...daca ia  ar sti , nici nu ar mai iesi din stup.  :)

milu56

Nu fac albinarit doar de drag si obligatoriu trebuie sa am profit.
Nu ma mai ocup de nimic altceva decat de apicultura si profitul peste 1000 $ /luna,pentru mine e bine.

sorinma

Unde e mai profitabilă apicultura in Ro sau in spania? Care sunt avantajele si care dezavantajele intre apicultura de aici si cea de acolo?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

milu56

In Romania e mult mai profitabil sa faci apicultura pt ca este mai multa vegetatie.
In Spania e bine pentru cei din nord eu am stupii in sud si daca nu ploua nu ai productie.

tassevasi

Citat din: milu56 din Septembrie 26, 2015, 03:36:40 PM
Nu fac albinarit doar de drag si obligatoriu trebuie sa am profit.
Nu ma mai ocup de nimic altceva decat de apicultura si profitul peste 1000 $ /luna,pentru mine e bine.

   Am  inteles acum , munciti  foarte mult pt  un venit lunar  constant , sunte-ti de  apreciat inpreuna cu alti colegi  de pe  acest  forum  ce traiesc  din asa ceva . =D> =D>
   

aditza_71

Nea  Milu cum te imparti sau mai exact unde stai in  Spania sau in Romania, pentru ca ai zis ca ai stupi si in Romania ?

milu56

Acum sunt in Romania,merg in Spamia doar pt scurt timp,si in primavara vreau sa vand stupii ce ii mai am acolo.
Aici vreau sa m-a instalez definitiv si in Spania doar in concediu.