Hranire cu sirop

Creat de Batrinul, Februarie 28, 2010, 08:11:20 PM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

Am inceput stimularile. :wink:

sorinma

Cu 2 locul litri de sirop pare mai mult complectare decat stimulare
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tassevasi

Citat din: crisian-nicolae din August 02, 2015, 02:47:14 PM
Am inceput stimularile. :wink:

Ce  faci tu acolo nu se numeste stimulare ,cum spune si sorin mai degraba completare .
  Daca vrei stimulare ,pune 150ml seara de seara timp de 25 de zile si apoi completari la cei care  au nevoie .

crisian-nicolae

#183
acel sirop din PETul de 1l il ia in 5-6 zile,am doar 2 gaurele de 1mm.

sorinma

Acum sa nu fiu eu gica contra dar pe căldura asta 5-6 zile e mult sa stea siropul....
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

apivasmob

au instalatie de AC  :D in cat si nu se face otet
Sanatate tuturor apicultorilor

crisian-nicolae

Uni au incalzire,eu am racire.
Sirop2/1.

dany 1

Lasand gluma la o parte,  colegii  cam  au  dreptate. Ai  grija :sad:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

andy1995

Salut,

Vreu sa fac complectare la 1 roi cu sirop 2/1, am vazut ca nu are multa miere, stiu ca e un pic cam tarziu dar nu am ce sa fac...

Vreu sa stiu daca siropul 2/1 se fierbe? nu am mai facut complectar pana acum am iernat  familile cu miere.Nu am nici rame cu miere, deci trebuie sirop :D la stimulare am folosit sirop 1/1 care a fost fiert pentru invertire.

Merci

apivasmob

.
Citat din: andy1995 din Septembrie 22, 2015, 04:35:34 PM
Salut,

Vreu sa fac complectare la 1 roi cu sirop 2/1, am vazut ca nu are multa miere, stiu ca e un pic cam tarziu dar nu am ce sa fac...

Vreu sa stiu daca siropul 2/1 se fierbe? nu am mai facut complectar pana acum am iernat  familile cu miere.Nu am nici rame cu miere, deci trebuie sirop :D la stimulare am folosit sirop 1/1 care a fost fiert pentru invertire.

Merci


Mai bine cumperi un bidon cu hrana gen apiinvert, dulcofruct,F40... si este mult mai bine, mai ales ca nu sti reteta si poate nu o invertesti si mai rau faci
Sanatate tuturor apicultorilor

andy1995

Salute, merci de sfat...

Dar totusi cu sirop cum se face? Trebuie invertit deci  se lasa pe foc pana la momentul invertiri(ce apare spuma),sau se face mai concentrat si se pune apa pana la concentratia dorita
Daca deranjez mesajul se poate ignora

Bătrânul

Andy ! La 10 kg de zahar pui 10 litri de apa 2 lingurite de sare de lamiie si fierbi pina dispare spuma si se limpezeste .  :hi:

MirceaCalin


andy1995


milu56

Pelinul e mult mai bun decat sare de lamaie