Hranire cu sirop

Creat de Batrinul, Februarie 28, 2010, 08:11:20 PM

« precedentul - următorul »

jean_dobrita

Zahar ieftin!!! la magazinele SUCCES in GJ,HD,B,MH (precizez ca zaharul este preodus la TURDA)
ZAHAR AMBALAT --2.69 Lei(in Paltinis si standuri Rodna Tg JIU)
ZAHAR VRAC (SAC 50KG) --124.5 LEI/SAC sau 2.49 lei/kg in toate locatiile

dodo79

Citat din: jean_dobrita din August 09, 2014, 03:50:02 PM
Zahar ieftin!!! la magazinele SUCCES in GJ,HD,B,MH (precizez ca zaharul este preodus la TURDA)
ZAHAR AMBALAT --2.69 Lei(in Paltinis si standuri Rodna Tg JIU)
ZAHAR VRAC (SAC 50KG) --124.5 LEI/SAC sau 2.49 lei/kg in toate locatiile
ce noroc mai au unii.sub 2,7 nu am gasit in Mures

storgen


bionut

Cum vi se pare siropul asta? E prima oara cand il fac la foc de lemne (foloseam arzatorul cu gaz pana acum) si, folosind reteta lui nea Gica, acum spuma nu a dat deloc inapoi si l-am tinut pe foc mai mult timp. S-a caramelizat putin. Pot sa il mai administrez?

Stiu ca e tarziu pentru sirop, dar am cativa stupi cu mancare putina, si am zis sa le mai completez acum putin, mai bine cu albine uzate decat deloc... e o poveste mai lunga cum au ajuns fara mancare, m-am increzut in spusele unui stupar "cu experienta" cand a zis ca e destula mancare, ca mai apoi sa imi zica sa le mai dau sirop prin octombrie ca nu o sa le ajunga pana in primavara.

feerary

Baga-l linistit si cat mai rpd  :hi:

bionut

Multumesc, il bag. Numai ca a inceput ploaia acum... poate se opreste in seara asta.

bucovineanu

Daca ploua, acum e cel mai potrivit moment pentru a face hraniri.

roi_ag


marius_vfp

Ideea e buna , dar mai trebuie facute mici ajustari , pompa sa fie pusa exact in centrul vasului , iar furtunul pus pe margine astfel incat sa invarta apa in vas , zaharul lasat pe fund, datorita rotatiei lichidului, se va strange la mijloc si se va dizolva in totalitate.
un alt aspect e griparea pompei , axul in zona semeringului se infierbanta , daca nu clateste pompa cu apa simpla imediat dupa folosire, zaharul se va intari in semering si gripeaza pompa.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

edward_w92

Asa da, dar in momentul in care ai de la 100 de stupi in sus sau si mai mult. Imediat cum ajungi de la floare acasa daca-i bate vantul de papica, e cea mai utila treaba de facut... au tiraj mare de a trage siropul putand sa li se puna si 2l de sirop odata insa cu riscul de a bloca initial cuibul.

mosunick

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 11, 2015, 11:10:21 AM

un alt aspect e griparea pompei , axul in zona semeringului se infierbanta , daca nu clateste pompa cu apa simpla imediat dupa folosire, zaharul se va intari in semering si gripeaza pompa.
spor
Mai bine foloseste o pompa de aer cu care sa introduca pe fundul butoiului aer cu debit mai mare, creand prin ridicarea bulelor un curent vertical care va dizolva zaharul... (similar cu oxigenarea apei din acvaristica, dar cu o pompa de debit mai mare)...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

thomas

Folositi sirop 5:1? Ma gandesc sa fac, neinvertit si sa dau in pungi zilele astea..

bio

5:1... trebuie incalzit destul de mult...cred ca este cam putina apa si s-ar putea sa cristalizeze in pungi.

...nu mai tin minte ca sunt mai bine de 10 ani de cind nu mai fac siropuri foarte concentrate dar cert este  ca am abandonat  .


Pentru agitare in vederea dizolvarii zaharului folosesc cred cea mai ieftina si  eficace metoda. Am cumparat de la Baumax acum citiva ani o bormasina de mare putere am dat atunci in jur de 1,5 mil pe ea si am invirtit de m-am saturat cu ea la sirop si imi pare OK fata de pompa de recirculare sau de pompa de aer care pot fi mai scumpe si dureaza mai mult prepararea solutiei- cred eu.


cipik

Din toamna mi-au rămas niste pungi cu sirop de zahar la care azi am constat ca din 2 pungi a curs continutul si s-a zaharisit pe cand cele din pungi au rămas lichide. Toate erau făcute in aceasi transa. Sa fie din cauza ca au luat aer?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

BODOKI