folosirea varului nestins pt. iarna

Creat de aditza_71, Septembrie 08, 2013, 07:19:36 PM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Am citit undeva pe net ca iarna se pune dupa diafragma jos intr-un colt al stupului un bulgare de var nestins pentru eliminarea mucegaiului din stup si pentru o mai buna igienizare a stupului , pentru ca varul se stie este un dezinfectant. Foloseste cineva aceasta  metoda iarna? Astept pareri pro si contra.

petru.atudorei

nu am folosit,dar cred ca se pune pentru a absori umezeala din stup. la fel de bine se poate pune o tabla inlinata si pusa intr-un vas. tala fiind rece, vaporii de apa se condenseaza si se scurg in vasul respectiv., sau in partea opusa diafragmei, lasi un spatiu gol in podisor, peste are pui ziar .

aditza_71

Nu mai este nimeni care a folosit var nestins dupa diafragma iarna?

bismark

   Cindva am cumparat de la un batrin apicultor citiva stupi care erau varuiti pe dinauntru.Mosul mi-a zis ca el varuieste stupii pentru dezinfectare si pentru a suge condensul pe timpul iernii.Am folosit multi ani acei stupi,dar dupa un timp am observat ca albinile curatau varul si-l scoteau afara.Pina la urma i-au curatat.A mai auzit cineva de asa ceva? mi-am adus aminte acum cind am vazut acest topic. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

aditza_71

Eu unul nu am auzit ca albinele sa scoata varul din stup. Ciudat .

Donbazil

Sal'tare!
Stitzi bancul cu  Dacia Duster?......Romanii ar face orice numai sa nu-si repare soselele.....

Pai ce face ala care are 200-300 de stupi?....Cumpara camioane de var?.....terminatzi cu prostiile babesti, terminatzi cu "asa am auzit" si facetzi meserie ca la carte.
Trei stupi daca ai, intretzine-i si exploateaza-i ca la carte si ai rezultate.....
Cand vad ca unii in loc sa gandeasca la prezent si la viitor gandesc tot la trecut, ma cuprinde-asa o stare.....Pai!....
Vedem tot felul de filme despre exploatarea stupilor in tarile dezvoltate si ce invatzam?....Punem foi de tutun intre caturi?...Haidetzi sa combatem varroa cu descantece....Stiu io vreo doua.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

petru.atudorei


bismark

  Donbazile,treaba cu stupul varuit se intimpla in 1980 ,atunci nici nu auzisem de varachet si nici varooa nu prea se batea lumea sa-i omoare.Mata aveai vreo, 15 ani ,nu cred ca intepase-si vreo albina :rotfl: bineinteles ca nu am mai varuit stupii pe interior de atunci,iar cu drobul de var nestins, ca sa absoarba condensul nu-l  recomand.Cine are atita  var bolovani.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/