Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

In mod normal o familie cu un numar exagerat de mare de trantori este una care a roit pana la epuizare (daca nu a avut cumva o matca cu probleme, care sa oua de trantori si in celule de albine). Daca a roit si are matca nefecundata, cum poti spune ca e in prag de bezmeticire? Bezmeticirea se produce cand nu are matca mai multa vreme. Asteapta pana se fecundeaza matca si numai daca aceasta se pierde, intervii. E bine sa apreciezi de cand a disparut matca, dupa varsta ultimului puiet din stup. La un ciclu 'complet' de roire, cand regina care ramane in stup este din ultimele oua depuse de matca veche, aceasta regina tanara incepe sa oua abia dupa ce a eclozionat tot puietul din stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

Citat din: MOTANUL din Mai 11, 2016, 09:15:47 AM
Mai am un stup pe 10 rame in pragul bezmeticirii (fara oua si cu o matca iesita din botca - nefecundata).Inca nu am oua de trantor - dar populatia de trantori este foarte mare (cam 40% sunt trantori).
Au venit la "Casa de randevu" :dinti:
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Mai 11, 2016, 11:18:37 AM
Daca a roit si are matca nefecundata, cum poti spune ca e in prag de bezmeticire? Bezmeticirea se produce cand nu are matca mai multa vreme.

Bezmeticirea se poate produce si daca am matca care nu oua mai mult de 14 zile (nu oua niciodata mai exact). La situatia asta ma refeream eu si nu am fost destul de clar.

Am patit si anul trecut in 3-4 situatii. Chiar si cu o matca fecundata cumparata care nu se stie din ce motive nu a mai ouat niciodata.
(a iesit din cutie - a fost acceptata a stat exact 14 zile). In a 15-a zi au omotat-o albinele. Nu a facut nici un ou in aceasta perioada.
In rest erau matci nefecundate care din motive biologice - nu au ouat (ca s-au fecundat sau nu - eu nu imi dau seama).

In general familia sta linistita vreo 2-3 saptamani (intrucat simte mirosul de matca) - dar dupa astea 2-3 saptamani fara puiet isi dau seama ca sunt in declin (si de obicei omoara sau dau afara din stup matca). Si de la acest moment incep sa oua bezmeticele.

Eu nu vreau sa ajung acolo.

PS: aveam o matca fecundata care din lipsa de timp nu aveam unde sa o pun si am pus-o in acest stup. (am eliminat vreo 10-15 botci si matca mica nefecundata). Azi-maine mai verific odata atent sa nu mai fie vreo matca nefecundata si eliberez matca. (am lasat-o cu capacul de la cutie inchis). In teorie matca fecundata ar trebui sa oua cel putin jumatate de rama pe zi si sa se linisteasca lucrurile in stup.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Bezmeticirea se produce intr-un stup numai cand nu are matca deloc. Am mai povestit in trecut cazul unui stup cu matca pitica. Matca depunea oua putine la numar si ieseau numai trantori. Atat timp cat a fost matca asta in stup nu s-a bezmeticit. Bezmeticirea este un fenomen declansat de lipsa feromonilor de matca. Daca pui intr-un stup orfan feromoni de matca (capse) vei vedea ca nu se bezmeticesc. Lipsa feromonului permite lucratoarelor sa isi dezvolte capacitatea de a oua. Deci, cat timp ai matca in stup nu se bezmeticeste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Matcile de care spun au fost omorate sau date afara pur si simplu (când albinele isi dau seama ca matca nu oua o perioada lunga). Adica la un moment dat isi dau seama ca matca are o problema. Si cu atat mai rau se bezmeticeste la acel moment (in care dau matca afara).
Deja nu mai este puiet de nici un fel pe rame.

Adica eu si daca gasesc regina si nu am oua nu sunt multumit. Si tin stupul sub observatie.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  E normal sa tii sub observatie ub stup care nu-i in regula cu matca, dar nu-i normal sa omori matca gasita doar asa ca nu vezi oua. In cazul expus e clar ca era o familie care fie a roit fie voia sa roiasca. Avea o matca libera si botci. De ce sa omori si matca si botci? Familiile in stare de roire accepta cel mai greu o alta matca.

  Familiile nu omoara, cum zici, regina ce nu oua. Sunt o multime de situatii posibile. Fie matca inca nu are varsta de imperechere si mai trebuie asteptat, fie este matca dar mai sunt botci si atunci familia vrea sa mai roiasca macar o data si abia pe urma isi alege o regina care se va fecunda. Mai poate sa aiba o regina aleasa, car care are un defect si refuza sa iasa la zbor. Atunci albinele cauta sa o forteze, chiar o bruscheaza si uneori chiar o strang in ghem (in special in timpul unui control, cand matca haituita se sperie si mai mult, fuge si albinele o ataca). In acesemenea situatie matca poate disparea sau poate fi fortata sa iasa la zbor desi ea nu-i capabila sa zboare si cade undeva in apropiere de stup si se pierde. Se mai poate ca tanara matca sa nu fi iesit la zbor in perioada optima (fie din cauza vremii, fie din lipsa de trantori ,primavara devreme, fie pentru ca a fost tinuta multa vreme in cusca. In asemenea cazuri sansa de imperechere scade mult si de asemenea regina se poate pierde. Uneori, daca nu a reusit sa se imperecheze si totusi nu s-a pierdut, matca incepe dupa o vreme sa oua oua nefecundate in celule de albine, adica este o matca trantorita, care nu este eliminata de albine si poate sta in stup pana cand stupul isi epuizeaza efectivul de albine. Se mai poate intampla ca o regina sanatoasa, la un moment dat sa pateasca ceva (sunt cateva boli ale reginelor care duc la oprirea ireversibila a pontei), deci ea nu mai oua, dar nu este eliminata. De asemenea reginele care isi epuizeaza rezerva de sperma si oua exclusiv de trantori nu sunt eliminate de catre albine, desi situatia din stup e clar anormala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Din cauza roilor care nu imi dau pace (de cate ori ma duc gasesc intre 3 si 5 roi in copaci - adica 2-3 ore ocupate) nu am timp sa ma ocup de restul. Si aveam matca asta cumparata si nu mai aveam timp sa iau 10 cutii la verificat sa vad unde o pun cel mai bine.
Eu sper sa nu o omoare. Oricum erau mult prea multi trantori sa nu fie ceva in neregula acolo; Si mult prea multe botci.

Saptamana viitoare o sa contramandez matcile de la ICDA. (am comandat cate 2 toata luna). In fiecare roi gasit sunt intre 3 si 5 matci cel putin. Adica la 4 roi am 20 de matci. Nu are rost sa mai dau banii pe matci cumparate.
Mai bine ii bag in cutii si rame (nu am stat sa numar - am trecut de 100 de familii lejer). Lucru pe care nu mi-l doream deloc.
Ma simt bine când vad ca roii de pe 27-28.04 deja au rame bine ouate. (au trecut matcile cu bine de perioada de imperechere).
Dar este enorm de munca (si exact ca anul trecut m-a prins mai fara cutii si rame, fara caturi, nici macar suportii de cutii nu ii am etc).

Oricum pentru zona mea dezvoltarea familiilor a fost una exploziva fata de 2015. Stau foarte prost cu mierea - dar ca si dezvoltare a familiei 2016 bate 2015 de la mare distanta. Avand putina miere matca oua rama din speteaza in stinghia de jos. Si când eclozioneaza puietul iti umple cutia.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Mai 13, 2016, 11:11:43 AM
...de cate ori ma duc gasesc intre 3 si 5 roi ...
... la 4 roi am 20 de matci. Nu are rost sa mai dau banii pe matci cumparate...
...am trecut de 100 de familii lejer...

Bravos dom'Motan !!!  :bravo:
Dă-i înainte cu hotărâre !!!
100 de familii nu e de ici de colea.
=D>

vulpea

motanule,baga tel.ul tau pe PM,ca nu mai stiu unde l-ai scris odata.precis te sun si ai ocazia sa ma si cunosti(asisderea si eu).

MOTANUL

Povestea continua in fiecare zi. 3-4 roi pe zi.
Partea buna: Sunt 100% convins ca nu o sa mai am nici o matca din 2015 in stupina.
Partea rea: am familii fara pic de rezerve de miere. Culesul a fost foarte prost din cauza ploilor - au doar nectar de pe o zi pe alta.

M-am bucurat ca familia la care am eliminat matca neimperecheata am scos 10-15 botci capacite si am scuturat si ramele a acceptat matca imperecheata de la ICDA.
(deja avea oua de 1-2 zile pe rama pe care am gasit matca). O sa mai verific dupa 5-7 zile sa nu-si traga alte botci. Sper sa se linisteasca.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Mai 16, 2016, 01:05:14 PM
... am familii fara pic de rezerve de miere. Culesul a fost foarte prost din cauza ploilor - au doar nectar de pe o zi pe alta...

(...Hrănitoarele...sirop...)

ciucur

Citat din: MOTANUL din Mai 16, 2016, 01:05:14 PM
Povestea continua in fiecare zi. 3-4 roi pe zi.

Cum sunt albinele ce roiesc? La mine au fost agresive. Anul trecut erau blande, le scuturam si cateva mai aveau incercari de a intepa. Anul acesta, doar m-am apropiat de roi si au venit zeci de albine sa intepe....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cipik

Albinele care roiesc sunt încărcate cu miere si daca inteapa se pierde o albina si mierea aferenta, acum pe "seceta" asta de cules pleacă fără rezerve si automat vor intepa.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tavy

In copilarie imi spunea bunicul ca albinele din roi nu inteapa, pe la 12 ani am prins primul roi singur, m-am dus ca vitelul in pantaloni scurti si papuci...... si, m-au halit. Am plecat incet, incet sa nu ma intepe mai rau si strangand din fund la fiecare ac in plus. De atunci tot invat ca e bun si echipamentul de protectie.

MOTANUL

Roii prinsi au fost foarte blanzi. Radea fratele meu si ma intreba in gluma daca m-am dat pe haine cu miros de matca ca vin albinele sa stea pe mine fara nici o intentie agresiva sau intepatura. Doar stateau pe mine si se plimbau de acolo-acolo.

Daca scuturi roiul bine din prima sunt foarte linistite. Daca nu reusesti si ajungi la incercarea a 2-a sau a 3-a atunci incep un pic sa-si arate nemultumirea si devin agresive. Nu-mi amintesc sa fi fost macar un singur roi agresiv din prima.

In poza e un roi prins cu galeata mare (am apreciat ca nu incape in galeata mica). Cum se vede din imagini toate albinele s-au dus dupa matca / matci in găleata. Daca nu bate vantul il tin asa si seara il pun in cutie. Poate dura si 10 minute daca totul merge bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0