Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: MOTANUL din Decembrie 11, 2015, 11:16:03 PM

Si la casma nu prea ne înghesuim nici unul la un teren atat de mare.
platesti doi oameni si in 3 zile ai curtea sapata. Sau mai ai varianta ca la martie ca cumperi doua capre si sa le dai drumul in curte , cand ai curtea curata ai si carne pentru pastrama.

nicumarin

cumpara o sapa si taie balariile, vremea e frumoasa si faci si putina miscare :)
Fă-ţi timp să faci milostenie - aceasta e cheia Raiului.

MOTANUL

Citat din: Dragos G. din Decembrie 12, 2015, 08:39:44 AM
platesti doi oameni si in 3 zile ai curtea sapata. Sau mai ai varianta ca la martie ca cumperi doua capre si sa le dai drumul in curte , cand ai curtea curata ai si carne pentru pastrama.

Ideea este buna, doar ca dupa ce mancam pastrama trebuie sa replantam toti copacii cheliti de coaja.
Caprele chelesc de coaja un copac de pe o zi pe alta. Sunt niste salcami in afara curtii destul de mari si i-au omorat caprele fara probleme.
Sunt cred ca sute de copaci in curte - daca traim si avem rabdare sa creasca o sa inabuse toate buruienile.  :)

Citat din: nicumarin din Decembrie 12, 2015, 04:28:54 PM
cumpara o sapa si taie balariile, vremea e frumoasa si faci si putina miscare :)

Nu e un teren lucrat la care sa sapi de drag sa faci miscare; Sunt balarii de 0,5-2 m. De putut se poate - dar nu usor. (cea mai buna dovada este ca in primavara am reusit sa fac loc pentru stupi; cu divizie motorizata si tot a fost greu); Daca va uitati in imagine in stanga nici nu se vad copacii (puieti) de balarii - doar intre stupi se vad unde e taiata iarba.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Da foc la balarii si la anul dai si tu cu motocoasa .
Sanatate tuturor apicultorilor

bismark

   Si tot terenul acela iti apartine?.Daca, da ai de lucru,dar cu incetul se poate ca esti tinar,eu tot asa cind am revenit la pensie la tara am cumparat un teren mai rau ca la tine si intr-o vara am scos salcimii ce impinzise curtea si balariile de 2 m si azi am o grdina jos palaria cu tot felul de pomi romanesti si exotici.Totul este sa gasesti un tractor sa-ti dea o aratura buna iar la primavara sa semeni ceva care sa-ti curete terenul (lucerna,trifoi sau facelia) si pe urma va fi usor.Succes si respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MOTANUL

#650
Am mai scris ca terenul nu este al meu (este al fratelui meu);

Nu pot sa intru cu tractorul sau sa dau foc la balarii pt. ca a pus fratele meu pomi (puieti) in absolut toata curtea. Majoritatea sunt la 50-100 cm inaltime (adica nu se vad de balariile care ajung si la 2 m);

Dar sunt acolo - credeti-ma pe cuvant. Ca sa pun eu 15 copaci am luat toata curtea la pas si dupa 3 ore am gasit loc de cele 15 gropi (peste jumătate din ele pe locuri in care existau deja puieti - dar a spus ca sunt prea piperniciti si sa punem altii mai vigurosi in locul lor);

Am o motosapa mica cu manere pe benzina si o cositoare din aia cu elice pe 4 roti foarte puternica (invarte si elicea si are si tractiune);

Sa va faceti o mica idee - asa arata locul in care am eu stupii acum (acolo unde este stupul din planul 2 am eu acum primul sir de stupi); Stupul sta pe suporti sa nu va inchipuiti ca sta direct pe pamant).

Lăsând bălăriile la o parte ieri la 8 grade un roi rupea urdinisul cu zbor de voie. In afara de faptul ca zbura la o temperatura foarte joasa nu am remarcat nimic anormal. Din restul familiilor nu iesea nici macar 1 singura albina. La asta era zumzet de parca avea un cules principal.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am fost ieri in piata la Obor si am gasit seminte de rapita (punga mare) si trifoi rosu (punga mai mica);
Facelia nu am gasit desi am cautat la 1-15 magazine.

Am citit azi pe internet si:
Adâncimea de semănat a seminţelor de rapiţă se situează la 2-3 cm şi se realizează în teren bine pregătit, fără resturi vegetale şi fără buruieni. Cu 2 kg scrie ca se poate insamanta 1 ha.

Am decis sa fac niste santuri din jumatate in jumatate de m printre balarii si acolo sa pun semintele. (vad eu ce pot sa fac in 2-3 ore); Daca imi ajung si goldanii si gojii - chiar o sa am de lucru  :D
Sambata se anunta vreme foarte frumoasa.

PS: am primit o oferta de asigurare pentru stupi (zicea cineva ca asa ceva nu exista) de la 2 companii. La una din ele deja am raspuns ca nu ma intereseaza (printre excluderi aveam unul din riscurile pe care eu doream sa il asigur) si astept raspuns la a 2-a.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Stiam ca rapita se planteaza pana in 15 septembrie. E ca si cum ai semana graul acum, cand el trebuie deja sa fie verde si frumos. Poate e mai bine sa semeni rapita in primavara, cum se dezgheata.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cipi

fratele meu, dar ce jungla ai acolo... :)

MOTANUL

Citat din: Cristel din Decembrie 17, 2015, 10:51:50 AM
Stiam ca rapita se planteaza pana in 15 septembrie. E ca si cum ai semana graul acum, cand el trebuie deja sa fie verde si frumos. Poate e mai bine sa semeni rapita in primavara, cum se dezgheata.

Nu am ajuns cu cititul pana la perioada de insamantare ca m-am oprit la semanat. Eu vreau rapita de toamna - dar sa o pun iarna  :)

Citat din: Cipi din Decembrie 17, 2015, 11:05:03 AM
fratele meu, dar ce jungla ai acolo... :)

Ecologie pura. Cea mai puternica balarie invinge. Interventia omului e zero. Alea de 2m-2,5 m sunt bune ca sub ele nu mai creste nimic. E pamantul chel sub ele (ca si cum ar fi fost dat cu erbicid total); Chiar pe o suprafata din asta vreau eu sa pun rapita (sunt grupate una langa alta pe vreo 200 mp).
Sunt foarte curios ce iese la primavara.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Grija mare sa nu se suprapuna cu inflorirea salcamului!
Daca infloreste odata cu salcamul,e o problema cu calitatea mierii de salcam
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Cipi

Ai pomi fructiferi plantati printre balariile alea?

MOTANUL

Da - si toti au un lemn de 1mp cu o gaura doar in mijloc prin care trece doar pomul. Cei vigurosi nu au asa ceva ca se descurca si fara.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Am vazut ca ai stupii incheiati in capse.
Tin sau nu?
Fundul e inclinat sau clasic?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#659
@Dan

Tin - dar e adevarat ca nici nu au fost tavaliti in multe pastorale.
Avand in vedere ca erau lucrati foarte neingrijit din punctul meu de vedere i-am dar cu aracet si pe interior si pe exterior la imbinari. Sunt uscati 100% (am urmarit in vara dupa niste ploi torentiale); Hiba descoperita de mine in toamna a fost la capace (dupa ploaia care a durat 5 zile a trecut apa prin colturile de la capace si a ajuns pana la podisoare - la un singur stup e adevarat mai rau);
Fundul este AV;
Aracetul folosit e de f. buna calitate - la mine daca fortez o rama se rupe din mijloc nu din îmbinări. Si nu pun nici cuie-nici capse decat exceptional. (de exemplu daca decuparea din laterale e cu mult mai mare decat speteaza superioare).

Citat din: bismark din Decembrie 13, 2015, 09:52:08 AM
(lucerna,trifoi sau facelia) si pe urma va fi usor.

Trifoi am cumparat chiar ieri.

Multumesc inca odata pentru goldani si goji - am primit coletul. Peste asteptari. Problema ar fi ca nu stiu care sunt pruni si care sunt goji. Unii sunt mai rosiatici si legati intre ei; Altii sunt mult mai deschisi si rasfirati. Mai este un puiet mai in varsta - probabil aceeasi specie cu cei deschisi.
Chiar imi pare rau ca nu ai bifat macar sa platesc eu transportul. Raman dator.  ^:)^
Vorbesc eu cu Cipik - dar sa stiu ce ii dau.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0