Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Trebuie evitat pe cat posibil ca antibioticul sa ajunga in miere.

Pe scurt:
1 daca familia are cat acesta se scoate cat administrezi antibioticul. (si mierea respectiva ramane nealterata)
2 In familie nu se arunca cu pulberea peste tot - se pune pe cat posibil pulberea pe zona cu puiet - evitând sau punând cantitati mult mai mici pe zone cu miere unde de obicei nu sunt oricum probleme. Adica se foloseste tintit acolo unde exista infestarea si prezenta cea mai mare a albinelor.
Pui antibioticul acolo unde e cel mai probabil sa intre albinele in contact cu el.


Am facut si a 6-a fumigatie. Trebuie sa trec sa numar parazitii si decid unde mai pun benzi de Mavrirol. Unele erau deja de la fumigatia 5 fara probleme (3,5 paraziti cazuti) dar am si stupi cu 150-200 paraziti. Sa vedem cum stau lucrurile acum (la a 6-a).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Scrie in ceva carte ca se fac 6 ture consecutive de tratament?

MOTANUL

#587
Ghid PNA:
i) tratamentele familiilor de albine cu medicamente trebuie să se desfăşoare pe baza unui calendar întocmit anual de apicultor, aprobat şi urmărit de reprezentanţii formei asociative;
In mod normal asociatia ar trebui sa dea calendarul tratamentelor.

Stiu ca pe undeva prin Ghid era specificat minimul (si era cu 5-6 fumigatii + Benzi de Mavrirol);

Schema din cartea mea:
3 fumigatii in august la  7-10 zile distanta
mavrirol in septembrie
1-2 varachet in Octombrie

Deci un total de 4-5.

Eu pun benzile acum si le las pana la primavara. (un pic diferit de ce am in carte);
Ideea ar fi ca nu am cumparat Mavrirol pt. 70 de stupi si am Mavrirol doar pt. vreo 35 de familii.
Si am vrut sa cern familiile cu f. putini paraziti inainte de mavrirol (am avut familii cu 10 paraziti la prima fumigatie si acolo stiam de atunci ca nu o sa fie nevoie de mavrirol).

Unde am gresit - nu am facut tratament in primavara deloc (am zis sa plece matcile neafumate) si am inceput prea tarziu in August.
Am luat familii din 2 surse (una cu tratament in primavara una cu tratament doar in toamna); Mult mai multi paraziti la toate familiile tratate doar in toamna.
Remarcasem eu ca multi cu vechime si experienta fac acel tratament in primavara...
La anul ma gândesc serios sa-l fac si eu.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Motane nu imi place sa scriu f mult. Nu stiu daca ai inteles exact ce scrie acolo. Din partea mea dai 10 fumegatii, dar mai bine dai cum trebuie. Cu cat dai mai multe afectezi si matcile si albinele. Oricum nu e semn bun unde ai 100-200 varroa

MOTANUL

Eu am inteles ca mai bine dau 1-2 fumigatii in plus decat sa depasesc doza (cum am vazut ca se practica de foarte multa lume).

1. Eu zic ca tratamentele au fost necesare si rezultatele au aparut; Datorita temperaturilor relativ mari familiile au tinut puiet pana tarziu ca si anul trecut.
Am un stup cu 200 paraziti; 4 cu peste 20 (30-40) si restul cu sub 10 paraziti (foarte multi 90% 0,1,2 paraziti cazuti dupa ultima fumigatie).
Nu am stat sa numar - dar sunt foarte multi cu zero.
Cel cu 200 a avut matca introdusa pe 28 august si este pe 9 rame full. (e posibil sa fi descapacit foarte tarziu vreo 4-5 rame ca altfel nu imi explic.
Am avut stup cu 370 de paraziti in 20.09 la care acum au cazut zero (0).

2. Capcanele pentru viespi au fost o ratare totala (una avea o musca; a doua sticla 2); Am pus doar apa cu otet (3:1) ca sa nu intre si albine. In prisaca e plin de viespi. Doar in sticle nu e.

La momentul asta cred ca o sa raman cu mavrirorul pe stoc (in sensul ca sunt atat de putini paraziti ca nu cred sa mai fie necesar sa mai pun si mavrirol - exceptând cei 5 stupi amintit in care am sa pun.

Partea buna este ca albinele inca au zbor destul de bun pentru aceasta perioada.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pistol28

Citat din: MOTANUL din Octombrie 28, 2015, 04:17:16 PM
................................................
2. Capcanele pentru viespi au fost o ratare totala (una avea o musca; a doua sticla 2); Am pus doar apa cu otet (3:1) ca sa nu intre si albine. In prisaca e plin de viespi. Doar in sticle nu e.
........................................

Sirop  + apă + o picătură de săpun + o linguriţă de oţet, să îndepărteze  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

(şi/sau bere, miere)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bmdna

La apa cu otet e minune ca a intrat si o musca. E ca si cum ai pescui cu carligul gol. In apa aia merge pus niste gem de care este, sa miroase a fructe. Albinele nu vor intra. De asemenea (acum e cam tarziu si nu mai zboara gaselnita) este bine sa se puna in fiecare stical 1-2 coji de banane. S-a observat ca acestea sint un atractant pentru gaselnite si alte molii. Eu am probat chestia cu coaja de banana si functioneaza, numai ca trebuie pusa in timpul verii, asa mai scapi de o parte din fluturii de gaselnita.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Citat din: bmdna din Octombrie 28, 2015, 05:29:57 PM
La apa cu otet e minune ca a intrat si o musca. E ca si cum ai pescui cu carligul gol.

O fi intrat de sete  :beer:

O sa schimb reteta. (bag si sirop, gem + sapun) si revin cu ce am prins  :lol:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

teoalbina

Citat din: pistol28 din Octombrie 28, 2015, 05:28:25 PM
...
Sirop  + apă + o picătură de săpun + o linguriţă de oţet, să îndepărteze  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

(şi/sau bere, miere)
Berea in amestec cu mierea chiar functioneaza? Daca da, care e proportia? Eu am auzit ca se poate folosi coca cola!

sorinma

Berea e buna daca esti dispus sa renunti la o gura si poti sa o lasi direct cu sticla sau doza si poti sa o diluezi cu apa 1/1
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MOTANUL

Am facut capcane pe alese  :lol:

- Cu bere 100% (fara apa)
- Cu bere si coaja de banana
- Cu sirop + otet +apa + 1 picatura sapun
- Cu gem + otet + apa + 1 picatura sapun

La coaja de banana se dedulceau si albinele (imi e frica sa nu intre in sticla cu bere + coaja de banana si albine); Il rog pe fratele meu sa se uite ca sa nu mai bat drumul pana acolo doar pt. asta.

PS: am tot zis sa las viespile sa traiasca dar prea intrau in stupi ca la ele acasa (sunt mai mici si au o dexteritate mult mai mare comparativ cu albinele); Intra pe orificiul ala mic de la gratie fara sa se opreasca. Albina aterizeaza inainte de gratie si intra cătinel.
Viespea intra in zbor direct in stup (trecând de gratie ca si cum nu ar fi).

Ca sa nu dau doar extremele negative ca se sperie lumea azi am numarat si stupii cu zero paraziti cazuti; sunt cam 45%.
Partea buna este ca alti 30-40% au 1,2,3 paraziti.
Azi am pus benzile cu mavrirol la toti stupii cu peste 10 paraziti (6 la numar);

Cu asta am cam terminat cu tratamentul antivarroa pe anul asta.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Citat din: MOTANUL din Octombrie 29, 2015, 10:24:28 PM
Ca sa nu dau doar extremele negative ca se sperie lumea azi am numarat si stupii cu zero paraziti cazuti; sunt cam 45%.
Partea buna este ca alti 30-40% au 1,2,3 paraziti.
Azi am pus benzile cu mavrirol la toti stupii cu peste 10 paraziti (6 la numar);

Cu asta am cam terminat cu tratamentul antivarroa pe anul asta.

:bravo: :bravo: :bravo:
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

#597
Dupa o doza de 0,5l de bere, dat iama prin camara sa iau gem, pus sirop, otet, coaja de banana - si 4 capcane PET am prins fix 1 viespe.
Macar e bine ca nu a intrat nicio albina.
La productia de muste am stat mai bine  :D :D

La 7-8 grade singura familie care avea un pic de miscare era cea cu matca Carnica. (avand in vedere ca este un roi amarat pe 5 rame e cu atat mai laudabil); Matca buckfast (la care aveam pretentii mai mari sa reziste bine la frig) nu schita absolut nicio miscare la 12 grade (saptamanile trecute). Acum era liniste totala la stupul respectiv.

Doar familiile putenice pe 10 rame - Carpatine sunt toate celelalte - mai aveau cate 1-2 albine care ieseau din când in când (in schimb la Carnica ieseau sau intrau 3-4 albine).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Acum 2 zile era in stupina o bucurie si o zumzaiala de parca eram in August nu in noiembrie.

http://www.youtube.com/watch?v=jY5fdyLEOQI&feature=youtu.be
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.