impachetarea fam.de albine pt o iernare optima

Creat de gaby, Octombrie 05, 2013, 05:32:35 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut bismark , cu respect , iarna acea glaciara s-a datorat altor factori pe care sigur ii stii , insa eu de cand ma stiu mic copil iernile erau reci dar pline de zapada , cand venea iarna  stiam ca e zapada , acum in sudul tarii rareori mai vezi zapada de 30cm , bine sunt si perioade cand se schimba vremea , si atunci lumea declara repede coduri coduri , la bucuresti daca ninge intr-o noapte 20cm de zapada , a2a zi e blocat traficul , nu asta se intampla si in nord unde oamenii sunt obisnuiti cu zapada mare .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tomy81

incalzirea GLOBALA nu duce la lipsa iernilor ci din contra la era glaciara, asa ca fapt divers nu ca ar fi cazul

morozan simion

domnule dorin de la novaci exqct asa am impachetat si eu familiile cu spacificatia ca pe fundulstupului am 5 gauri pe rme am nailon si in partea din spate am lasat ofanta de 3-5 mm nu mai mare am pus pe folie ziar care absoarbe apoi paturica.
Din cate stiu eu la Novaci e aceiasi Altitudine ca la mine o iernare buna si fara probleme


crisian-nicolae

simion eu am acelas tip de stupi cu 5 gauri de 35 mm in partea din spate a stupului dar deasupra am folie peste tot stupul(sistem clopot)ma-am gindit la uni sa-i las asa cu folia peste tot stupul si cu urdinisul deschi de tot, iar la ceilalti sa dau citeva gauri in folia de peste cuib in partea din spate si urdinisul un centimetru pentru fiecare interval,ce aveti de spus despre acesta metoda. :uimit:

morozan simion

tu faci gauri, ok cred ca e bine , eu am lasat in partea din spate cativa mm pentru iernare tip horn

dorindafi

Citat din: morozan simion din Noiembrie 10, 2013, 09:27:39 AM
domnule dorin de la novaci exqct asa am impachetat si eu familiile cu spacificatia ca pe fundulstupului am 5 gauri pe rme am nailon si in partea din spate am lasat ofanta de 3-5 mm nu mai mare am pus pe folie ziar care absoarbe apoi paturica.
Din cate stiu eu la Novaci e aceiasi Altitudine ca la mine o iernare buna si fara probleme
600m altitudine nene simioane
curentzii de aer nu shtiu sa-i spun    :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Citat din: romikele din Noiembrie 08, 2013, 09:45:21 PM
Citat din: joohny din Noiembrie 08, 2013, 09:00:32 PM
VA salut.Pt. Romikele.Si daca nu avem experienta?Sanatate.
Din experienta altora  :wink2:

Eu am trecut de patru ierni, si nu am pus deloc sibar. Toate familiile au iesit din iarna fara probleme, dar au avut provizii suficiente.
In iarna trecuta insa, in perioada cu geruri mari, cu temperaturi de aproape minus 30 de grade, ar fi fost utila introducerea sibarului chiar peste 75 la suta din suprafata, dar n-am fost langa stupi sa pot interveni, iar cand am ajuns deja trecusera cu bine testul, cu un consum de hrana insa mai mare decat de obicei.

Nu stiu cum sunt altii,dar mie nu-mi place sa umblu iarna cu fundul gol si cu caciula pe cap  :P :hi:

bismark

   Mape, ai dreptate ca sigur iti va ingheta fundul bocna si poti trimite nevasta la vecini bine imbracati.Eu cred ca dupa incalzirea globala care ne sperie se apropie cu pasi repezi era glaciara care va nimici multa lume dearece se va termina si resursele termice existente (gaze,petrol,lemne).Sau  cel mai grav vor fi miscarile telurice care deja se simt,finca pamintul a devenit un svaiter in dezechilibru.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 10, 2013, 06:12:15 PM
...
Nu stiu cum sunt altii,dar mie nu-mi place sa umblu iarna cu fundul gol si cu caciula pe cap  :P :hi:

N-ai încercat, să vezi senzații tari ! =))

istodorescu vasile

Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 10, 2013, 06:12:15 PM



Nu stiu cum sunt altii,dar mie nu-mi place sa umblu iarna cu fundul gol si cu caciula pe cap  :P :hi:
tare :rotfl:

popik50

Fund AV dar total inchis, iar deasupra podisorului ziar cu o mica fanta pentru aerisire . Podisorul este jumatate cu sita. Bineinteles ca si capacele au cate 8 aerisitoare. Urdinisul deschis 6 - 8 cm in functie de puterea familiei. Cuib de 5 - 7 rame si provizie suficienta. Ierneaza fara condens si fara alte probleme.

Cristel

Citat din: dorindafi din Noiembrie 03, 2013, 09:46:18 PM
poate nu am scris cum trebue shi insuficient
eu shi astazi am dat sirop la o familie pe 10 rame- 1 litru
a fost doar o sharja de complectare , nu pt ashi face proviziike de la zero

Cand fetele dorm, tu le trezesti sa-si toace nervii in zahar? Nu se mai face nicio miscare cu produse zaharoase in perioada asta pentru ca uzeaza in mod inutil albinele (si nici nu stim daca sunt tinerele, nascute in octombrie sau sunt deja "batrane" de o luna si ceva). Parerea mea tine cont de sfaturile existente in cartile de apicultura. In practica, asteptam la anul sa ne spui cum a evoluat familia hranita in noiembrie cu sirop de zahar. Invertit sau nu?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dorindafi

 :hi: cristel
siropul a fost dat  neinvertit . cartzile de apicultura sunt doar primii pashi de indrumare ai fiecaruia
timpul ne invatza pe fiecare ce, cind shi unde sa facem 
poate uit dar la primavara indiferent cum va ieshii familia respectiva , nu o voi dosii de nimeni 
:hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

relutu

Buna seara.Am si eu o nelamurire:cat rau poate sa imi faca bunavointa unei vecine de a-mi afuma stupii la timpul asta? :mad:

bucovineanu

Spune mai clar la ce fel de afumare te referi.