Începător

Creat de Sorinel75, Mai 31, 2014, 08:21:07 AM

« precedentul - următorul »

Sorinel75

Bună ziua 

Îmi doresc mult sa am și eu un stup, dar din motive financiare și lipsa unei locații unde sa îl țin am tot amânat, dar de o săptămână un coleg de servici care are doi stupi și locuiește la casa a promis ca îmi va tine și mie un stup, dar acum intervine problema financiara. Va rog sa ma învățați cum as putea sa îmi fac un stup mai ieftin. Dacă as cumpăra o rama cu albine și o cutie de stup as putea sa am un rezultat bun?
Dacă nu va rog sa ma îndrumați
Vă mulțumesc anticipat

apivasmob

Sincer nu te apuca de albine acum.Mai intai citeste cate ceva despre viata albinei si dupa aceea incetul cu incetul vei putea sa treci la urmatorul pas.
Sanatate tuturor apicultorilor

mihai.vr

Fara 4 rame de albina nu are rost sa incepi. Si deobicei se incepe cu cel putin 2 stupi. Asa ca fa cercetari, citeste carti despre apicultura, mai dute pe la colegu si fura meserie de la el (daca stie) si aduna banutii. Cand ai de 2 familii... poti deveni apicultor si tu.

mmacreanu

cu putin noroc poti gasi anul acesta roiuri prin copaci ... la mine in zona cand vin pavilioanele la floarea soarelui e imposibil sa nu gasesti un roi pe camp :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pistol28

Mergi la colegul cu stupii cand umbla in ei si citeste cat mai mult despre alpicultura, aici poti sa pui intrebari si vei primi raspunsurile dorite.

SUCCES si  :bzz: :bzz: :bzz: sa te iubeasca.

PS.Testeazate daca esti alergic la intepatura de albine.
:welcome:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Sorinel75

Vă mulțumesc pentru sfaturi, da am avut  acum acum 4 ani o problema cu o albina și am ajuns la spital pentru o porție de perfuzie   :wink:, dar cum am mai spus îmi le plac și mi le doresc atât de mult ca o sa risc (am sa iau pastile de alergie, parca aierius daca nu ma înșel)

pistol28

#6
ATENTIE FOARTE MARE, cu alergia nu este de glumit, daca ai spus ca ai ajuns la spital dintr-o intepatura, mai bine faci salturi cu parasuta, este mult mai sigur decat sa cresti  :bzz: :bzz: :bzz:.

Cand mergi in vizita la colegul cu stupii, sa porti masca, manusi ALBE din piele, imbracaminte groasa alba si mai ales sa fii protejat suplimentar in zona ciorapilor (uneori, acolo ataca cel mai rau).

Mai multe sfaturi gasesti aici:

http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=5154.0

Si mai multe sfaturi gasesti aici:

http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?action=search

scrie cuvantul alergie si vei gasi toate cuvintele din forum pe aceasta tema.


SUCCES

PS. Anul acesta din cauza ploilor si a temperaturilor scazute, in lipsa culesului, sun foarte agresive.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Bătrânul

Sorinel75! Pentru cumpara albine nu trebuiesc bani !!!! Ce stii sa faci ??? Ce ai sa dai in schimb ????  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

SPYKAL

Citat din: Sorinel75 din Mai 31, 2014, 09:55:57 PM
Vă mulțumesc pentru sfaturi, da am avut  acum acum 4 ani o problema cu o albina și am ajuns la spital pentru o porție de perfuzie   :wink:, dar cum am mai spus îmi le plac și mi le doresc atât de mult ca o sa risc (am sa iau pastile de alergie, parca aierius daca nu ma înșel)
In cazul șocului anafilactic este recomandat hidrocortizonul, injecție în venă. Stimă și respect și bun venit printre noi.

dodo79

 :welcome:
cu atatea injectii sa nu ajungi ca HULK. :hi:
fara gluma,in caz de soc anafilactic nu te va mai vedea bine familia.grija mare.

oroles

Salut!
Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine cu  intepaturile. Ma umflam tare. Anul acesta nu am mai avut incidente grave sau umflaturi serioase. Pe masura ce incasezi se invata si organismul.

Pentru soc anafilactic cea mai buna e adrenalina. Cum la noi in Romania nu se da nici pe baza de reteta, o alternativa buna e Dexametazona. Eu am observat ca ma umflu mai tare cand iau Aerius, asa ca nu il mai iau cand ma duc in stupina.

Si eu ajungeam la spital, dar un medic mi-a zis ca nu sunt de vina alergiile ci imunitatea scazuta care determina inflamarea pielii. Boala se numeste celulita infectioasa. De regula trece cu sau fara tratament in 2 zile (daca nu ma inteapa mai multe in acelasi loc). Anul trecut, cand ma intepau mai multe in acelasi loc se infecta asa de urat de ziceai  ca am mana tumefiata. Anul acesta nu am mai avut probleme serioase. E drept ca folosesc manusi si sunt blindat serios si la cap. Imi iau o sapca pe sub masca apicola deoarece anul trecut m-a capsat una la baza cozorocului mastii si a trebuit sa apar cu falca umflata in filmuletul de prezentare al liceului unde lucrez. Practic nu atrageam elevii ci ii speriam. :D

Cum se manifesta la tine?
Din ce stiu eu mai avem colegi cu alergii la intepaturi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Sorinel75

Bună seara
Când ma înțepat lucram ca șofer și veneam de la București la Pitești  pe autostrada care are 110 km. Era vara și o căldură insuportabila, mergeam cu geamul deschis și cu cotul proptit pe geamul mașini și pe la jumătatea drumului am simțit o usturime in spate, am oprit dar nu am văzut nimic, nu am știut ce sa întâmplat pana nu am ajuns la spital, cert este ca de ce trecea timpul ma simțeam tot mai rău. Cu greu am ajuns în Pitești, la intrare am parcat și m-am urcat într-un taxi și am plecat la spital  când am ajuns aveam probleme cu respirația multe nu prea îmi aduc aminte eram mai mult leguma, în fine sa n-o mai lungesc mult, ma pus la pefuzii și când mi-am mai revenit mi-au spus ca a fost o albina care probabil intrase pe maneca de la tricou și ma înțepat în spate, cam asa a fost

pistol28

In situatia d-voastra eu aleg ca hobby sa ma fac PARASUTIST, riscul este mult mai mic,  :bzz: :bzz: :bzz: sunt foarte periculoase in cazul d-voastra.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

yulian

Si daca nu a fost albina??? Testeaza-te mai intai pentru ca inevitabil intepaturi vei lua si nu e vorba de umflaturi ca nu sunt problema, important e sa nu ti se faca rau.
Succes!  :hi: