Anitei, ardelean din Galati!

Creat de ANITEI, August 31, 2010, 12:17:55 AM

« precedentul - următorul »

ANITEI

La inceputul lui decembrie am gasit un stup mort . de fapt mai erau vreo 300 de albine moarte impreuna cu matca. Probabil se depopulase in timp. Ramele sunt inca pline cu miere dar sunt patate cu diaree as putea sa le dau altor stupi descapacite sau risc sa le dau vreo boala? :bzz:
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

mape 48-petru manea

in nici-un caz.Urmele de diaree contin spori a unor boli cum ar fi NOSEMA :nono: :nono:

ANITEI

#17
Buna! Pe topicul pe care l/am inchis intrebasem ce fel de mijloc de transport sa luam. Eram decis sa fac pavilion pe un camion.
Spun eram pt ca ulterior mi/am schimbat ideea si multumita unor forumisti care sustin sus si tare paletizarea. Intradevar e superioara din mai multe puncte de vedere si dupa multe gandiri si razgandiri am luat un Volvo  de 14 tone cu macara montata posterior. Aduc multumiri si pe acesta cale domnului Guist Ioan caruia i/am cerut sfatul pt ca are deja un camion asemanator.
 
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

gheco

Cu timpul merge si o remorca. Stupi sa fie!
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Lammert Vlad

sa ai noroc de el!ne poti spune si  noua ce pret a avut scula asta cu volan pe dreapta

ANITEI

Am dat 6350 lire sterline in Anglia.Am cheltuit 10000 euro pana in fata casei cu sofer platit.
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

tassevasi

 Bravo , ai facut treaba buna ,o poti folosi la orice
  Sa o stapinesti sanatos .
   Numai bine  :hi: :hi:

pedro

felicitari!!


daca se poate as vrea raspuns la cateva intrebari:

cat te costa taxele impozitul si alte cheltuieli de inscriere?
cine va conduce camionul?
din ce an este si ce motor are?
cat poate remorca?
il poti inscrie special pentru apicultura?

:bravo: :bravo:
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

ANITEI

Daca e euro 3 cum sper taxa e de 900 de euro circa plus alte cateva sute pt restul.DAca e euro 2 e grav 3700 de euro evaluam inmatriculare la bulgari.
Am categoria c si fac si e-ul pt viitoarea remorca
E din 2000 inmatriculat in 2001 motor 5500 cm cubi
Poate remorca 17500 kg
Pupemea spune ca daca nu e pavilion nu-l poti inmatricula pt apicultura si mi se pare corect poti transporta ce vrei cand nu esti cu stupii.
Salutari!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

ANITEI

#24
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

pharaonu75

Sa o stapanesti sanatos!
Foarte utila "jucaria"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

fain camion!
   sa l folosesti sanatos :hi: :hi: :hi:

ANITEI

Multumesc , camion este , stupar nu prea! :yahoo_cry:    Sarbatoresc cea de a doua pagina a topicului personal! :birthday:
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

orbanstefan64

incet incet departe ajungi  :nod: :nod: :nod:
mult succes in continuare cu multe postari :hi: :hi: :hi: :hi:

ANITEI

Postez aici o intrebare ca sa nu deschid un nou topic.   Cei care avem copii sau nepoti , la ce varsta au fost "vaccinati" de albine si cu ce consecinte? Stiti vreo recomandare medicala tip "Interzis copiilor sub ..... ani"? Eu am doi baieti de 3 si 4 ani si nu stiu cum e mai bine sa ma comport , intro zi vor avea si ei "botezul' sper sa/l treaca cu bine , oricum am o doza de hemisuccinat de hidrocortizon in casa , nu se stie niciodata! Astept pareri si experiente de tot felul!
O primavara fericita tutturor!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13