impozit pe venitul apicol

Creat de antiopa din ardeal, Februarie 01, 2011, 11:05:26 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Citat din: pharaonu75 din August 16, 2013, 10:57:02 AM
In Romania nu-ti va plati nimeni polenizarea, pentru ca fermierul stie ca nu ai incotro si trebuie sa mergi la lanul sau de rapita, mustar, coriandru, floarea-soarelui, daca vrei sa faci ceva miere si sa nu pierzi anul degeaba.
Daca insa fermierul va fi obligat prin lege sa faca dovada ca a incheiat un contract de polenizare, atunci lucrurile se schimba putin...  in dulcele stil romanesc, isi trage fictiv vreo 100 de stupi pe numele soacrei si ia tot el banii de pe contractul de polenizare. Nu-si face probleme ca in felul asta nu are polenizarea facuta, pentru ca, neavand incotro, apicultorii vor merge langa lanul sau si vor face ca si pana acum, adica polenizare gratis.
Ia spune, in conditiile astea iti mai arde sa lupti pentru plata polenizarii??? Crezi ca n-au romanasii nostri leac pentru orice lege?

Gratis?? Anul asta am gasit un lan de FS si am fost la proprietar sa vorbim cu el sa ne lase pe camp....era un italian. Ne-a zis verde-n fata ca nu are nevoie de polenizare si daca vrem sa parcam la el sa-i dam miere. Dap...ne-a picat fata cand l-am auzit, nu ca ar fi fost vorba ca sa-i dam ceva miere ci tupeul cu care ne-a cerut. L-am injurat in gand si am pleacat mai departe.

dodo79

Citat din: yulian din August 04, 2014, 01:40:19 PM
Gratis?? Anul asta am gasit un lan de FS si am fost la proprietar sa vorbim cu el sa ne lase pe camp....era un italian. Ne-a zis verde-n fata ca nu are nevoie de polenizare si daca vrem sa parcam la el sa-i dam miere. Dap...ne-a picat fata cand l-am auzit, nu ca ar fi fost vorba ca sa-i dam ceva miere ci tupeul cu care ne-a cerut. L-am injurat in gand si am pleacat mai departe.
de ce doar in gand?
credeai ca nu te intelege =)) =)) =))

D006

Oricum daca era autopolenizanta nu aveai ce cauta pe acolo . In loc sa-l injuri trebuia sa-i multumesti ca a fost cinstit cu tine si nu ai venit cu stupii acolo si sa stai degeaba.  In vecii vecilor nu-si va reveni romanul...

dodo79

Citat din: dragos2006 din August 05, 2014, 11:58:04 AM
Oricum daca era autopolenizanta nu aveai ce cauta pe acolo . In loc sa-l injuri trebuia sa-i multumesti ca a fost cinstit cu tine si nu ai venit cu stupii acolo si sa stai degeaba.  In vecii vecilor nu-si va reveni romanul...
da miere ,de ce a cerut?

D006

Eu  in fiecare an dau la fermier cate o caldare cu miere , e mai bine așa.

dodo79

Citat din: dragos2006 din August 05, 2014, 07:24:30 PM
Eu  in fiecare an dau la fermier cate o caldare cu miere , e mai bine așa.
si la cei care nu te lasa in tarlaua lor?

jenica67

   Merita ferierul o galeata de miere , daca te lasa cu stupii in ferma, o are pazita si nu le mai duci grija. Altfel ca stai la 1 km si ii faci un serviciu de polenizare, nu vad ce ce i-ai dai o caldare de miere ? Deci la un fermier pe la care ai fost tu inainte, a nimerit colegul    yulian !!  =))
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

yulian

Citat din: dragos2006 din August 05, 2014, 11:58:04 AM
Oricum daca era autopolenizanta nu aveai ce cauta pe acolo . In loc sa-l injuri trebuia sa-i multumesti ca a fost cinstit cu tine si nu ai venit cu stupii acolo si sa stai degeaba.  In vecii vecilor nu-si va reveni romanul...
Trebuia sa apara si gigel contra. Nu l-am injurat ca nu ne lasa ci pentru tupeul de a cere ceva pentru care in alta tari civilizate se plateste!! Nu e vorba ca nu as fi dat pentru ca pe unde am fost, in cazul in care a fost bine, am dat...dar daca nu este, de unde?? Vin cu miere de acasa?? Tu ai venit cu galeata de acasa daca nu a mers FS?? Fermierul la care te duci iti spune din start, imi dai o galeata de miere daca vrei sa stai aici?? Is curios pe unde se mai cultiva pe sute de ha FS aia care nu se autopolenizeaza  :wink2: Ai dreptate, cu oameni ca tine, in veci nu-si va reveni romanul de la stadiul de "capul plecat" in fata strainilor...  :nono:

D006

Citat din: yulian din August 06, 2014, 08:30:01 AM
Ai dreptate, cu oameni ca tine, in veci nu-si va reveni romanul de la stadiul de "capul plecat" in fata strainilor...  :nono:

OAU !!! acum suntem si nationalisti... vai steaua noastra !  =)) =)) =))

yulian

Citat din: dragos2006 din August 06, 2014, 11:42:16 AM
OAU !!! acum suntem si nationalisti... vai steaua noastra ! 

Vai!

Florin D.

Cand ma duc la FS, am grija intotdeauna sa las o impresie dulce proprietarului terenului pe care imi asez stupii. Anul urmator sunt primit cu bratele deschise si am toate informatiile necesare...soiuri, suprafete, etc.
Sa nu fim calici! :)

Kov iulian

Citat din: Florin D. din August 06, 2014, 02:40:49 PM
Sa nu fim calici! :)

Sa ii lasam pe ei sa fie...
Le pica coada daca ofera si ei un cadou simbolic pentru polenizare?
Mi se pare corect sa oferi miere fermierului ca un cadou ( nu ca o plata ) dar daca ar avea obraz si nu ar fi asa de calic  sa ofere la randul lui un sac de samanta de florea soarelui la recoltare de exemplu ( ca un cadou nu ca o palta ).

Mi-am exprimat si eu o parere, o fi buna, o fi rea judecati voi.




vranceanul

#72

Citat din: Florin D. din August 06, 2014, 02:40:49 PM

Sa nu fim calici! :)


Sant sigur ca domnul Bucovineanul va zambi copios la aceasta afirmatie  (sau va zice Doamne fereste) :rotfl:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

D006

Citat din: Kov iulian din August 06, 2014, 03:19:06 PM

Mi se pare corect sa oferi miere fermierului ca un cadou ( nu ca o plata ) dar daca ar avea obraz si nu ar fi asa de calic  sa ofere la randul lui un sac de samanta de florea soarelui la recoltare de exemplu ( ca un cadou nu ca o palta ).

Mi-am exprimat si eu o parere, o fi buna, o fi rea judecati voi.

  Daca esti baiat de salon pleci si incarcat cu cereale . Problema este sa nu mirosi a prost si sa stii cum sa socializezi cu oamenii.

dodo79

Citat din: dragos2006 din August 06, 2014, 04:53:36 PM
  Daca esti baiat de salon pleci si incarcat cu cereale . Problema este sa nu mirosi a prost si sa stii cum sa socializezi cu oamenii.
=)) =)) =)) =)) =))
:uimit: :uimit: :uimit:
tocmai tu dai sfaturile astea. :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: