ateliere profesionale apicole

Creat de cipriene, Decembrie 30, 2012, 10:15:37 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

nu stiu daca s-a mai dezbatut subiectul asta, dar ar fi bine sa existe o "scoala profesionala" in care sa se explice practic cum trebuie lucrat in stupina.
ma refer la lucrurile mai complicate cum ar fi cresterea botcilor, divizarea unei familii astfel ca intr-un an sa faci dintr-una zece (?), etc.
sunt multi veterani intr-ale apiculturii care pot organiza asa ceva, macar pe zone. eu unul as vrea sa merg sa stau pe langa cineva sa invat, decat sa citesc explicatii.
ce spuneti?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

apicultuara, ca orice meserie, se fura si se pare ca nimeni nu vrea sa fie "furat" :sad:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bio

..nimeni nu are timp sa stea sa explice si sa arate pe viu ce si cum face pentru ca are treburile lui.



Cipri daca vrei sa afli cit mai multe si repede cred ca o ar fi posibilitatea sa te duci sa lucrezi la cineva mai avansat, sa spunem o perioada de  1 an de zile si asa ai timp sa "furi" tot ce ar face respectivul .

cipriene

imi dau seama ca toti au secretele lor si poate nu sunt dispusi sa le "piarda" asa usor, dar "o lumanare care se termina nu pierde nimic daca da mai departe flacara uneie nou aprinsa".
goethe a spus ca un gram de practica face cat o tona de teorie.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

si cum nimic nu este gratis, se poate si contra cost...
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mosunick

Un an nou fericit!
Cred ca informatia exista, liber pe net, dar ca sunt mici "amanunte" pe care am sesizat ca multi le ofera aparent gratuit despre ce si cum se face treaba in apicultura, care fac diferenta - Lucruri spuse in 2 cuvinte care te fac sa intelegi ce n-ai inteles din 3 carti. Nu cred ca ar fi lipsit de sens sa existe o astfel de scoala. Avem un exemplu dat de un brav roman din Canada pe care nu cred ca nu il cunosc toti romanii care au net si se ocupa cu apicultura : Dan Margarit. Sunt si pe site-ul asta destui ca el. Nu dau nume de aici sa nu uit pe cineva si sa-l supar, dar se vede dupa numarul de subiecte atacate cine ... Deci se poate. In plus, daca faci un diagnostic si ii spui unuia ca are o boala in albine iti faci tie un serviciu, ca nu stii cu cine te intalnesti in pastoral, (ca nu o sa faci recensamantul celor care stau pe o raza de 3 km de tine ca sa stii cui sa multumesti ca ai venit acasa cu familiile sanatoase sau sa il injuri ca nu stie meserie sa-si trateze familiile si ca iti creeaza tie paguba)...
Mai mult, daca nu se aduna gaska mare sa se poata face contracte bune la livrarea mierii vrac, se pierd din banii tuturor. Ori contractele alea tin de calitatea produselor livrate, de stiinta cu care iti faci treaba si de bun simtul celor care practica apicultura si care livreaza cu tine odata, NU?. Si asta se poate slefui pe un traiect prin "invatare". Parerea mea,  hac, - cum ar zice nea' Vaca...
Salutari multiple!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

Ciprian nu este vorba de secrete.. pot spune ca ar fi ceva experienta sau alt mod de a privi apicultura de catre cei mai avansati in meserie.

Eu am inceput sa spun vreo 13-14 ani in urma...   Am citit carti, reviste, orice literatura apicola imi cadea in mina  si am facut tot ca la carte . Am m-ai vorbit si cu apicultori cu experienta si am incercat sa impletesc ce am citit cu ce am auzit de la respectivii,...dar in apicultura este vorba si de multa munca . Munca care o desfasori de multe ori in conditii extreme lovindu-te de tot felul de probleme care nu le stie cineva din afara fenomenului apicol.

Eu sincer acum , daca as da timpul inapoi cu 14 ani, sigur nu m-as mai apuca de apicultura . ...dar :(, cum nu pot da timpul inapoi incerc sa fac o apicultura de un nivel ridicat.


cipriene

Citat din: bio din Ianuarie 03, 2013, 12:23:28 AM
Ciprian nu este vorba de secrete.. pot spune ca ar fi ceva experienta sau alt mod de a privi apicultura de catre cei mai avansati in meserie.

Eu am inceput sa spun vreo 13-14 ani in urma...   Am citit carti, reviste, orice literatura apicola imi cadea in mina  si am facut tot ca la carte . Am m-ai vorbit si cu apicultori cu experienta si am incercat sa impletesc ce am citit cu ce am auzit de la respectivii,...dar in apicultura este vorba si de multa munca . Munca care o desfasori de multe ori in conditii extreme lovindu-te de tot felul de probleme care nu le stie cineva din afara fenomenului apicol.

Eu sincer acum , daca as da timpul inapoi cu 14 ani, sigur nu m-as mai apuca de apicultura . ...dar :(, cum nu pot da timpul inapoi incerc sa fac o apicultura de un nivel ridicat.

tre' sa ne intalnim!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bio

..ar trebuii sa te grabesti daca vrei sa ne intilnim,.... daca vine caldura nu ma mai am liber nici macar duminica.

tassevasi



   ""tre' sa ne intalnim! ""
[/quote]


     :) :) Cel mai intelept lucru , nu rata .

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

tot a fost la "moda" edy in ultima luna, ar putea sa faca un video-manual ca profesorul Ursu.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bio

Citat din: cipriene din Ianuarie 20, 2013, 04:10:38 PM
tot a fost la "moda" edy in ultima luna, ar putea sa faca un video-manual ca profesorul Ursu.

Cip[rian, EDY la cite familii ne spunea ca are poate nu are timp de filme,...

..in plus daca o fi limitat in ceea ce priveste folosirea "foto" si "video"  este cam greu sa faca asa ceva...--mie mi-au trebuit ani sa creasca ala mic sa-mi arate.. Acum mi se pare simplu..

Nea' Ursu din filme traieste...vinde aiureli la "incepatori" care din pacate nu pot sa discearna realitatea de "fantezie"..

tassevasi

  ""mie mi-au trebuit ani sa creasca ala mic sa-mi arate.. Acum mi se pare simplu..""


  Toti ... in copii avem nadejde ,...noi astia mai batrini profitam de cunostintele lor si ei sunt tare  mindri ca  " a ajuns tata sa ma intrebe ceva ".
  Poate ai dreptate  in legatura cu Edy.
  Numai bine .

cipriene

nu vreau sa mut discutia despre edy pe topicul asta, deja se vb prea mult in alta parte   :P
sa revin la subiectul topicului: mi-ar place macar pentru inceput sa ne intalnim (apicultori mai "batrani" cu cei mai putin priceputi), in limita timpului, nu neaparat in vetre de stupina ci oriunde macar sa ne cunoastem si sa fim la un telefon distanta.
ulterior, asa cum zice si dan (pharaonu), sa merg ucenic la cineva sa-l ajut la diverse activitati iar cu ocazia asta sa pot invata practic. ma refer la apicultorii din zona.
ce ziceti?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)