Cum asezam stupii pe pavilion pentru a preintampina depopularea ?

Creat de cucubau, Noiembrie 21, 2012, 10:35:44 AM

« precedentul - următorul »

cucubau

Problema cu depopulatul am intalnit-o in primul an cand am folosit un pavilion. Am intrebat mai multi apicultori cu experienta la acea vreme iar raspunsurile pe care mi le-au dat au fost vagi . deci in primavara am asezat stupii pe pavilion  (verticali  asezati  pe trei randuri in pavilion) astfel : cei buni si grei pe randul de jos ca masina sa aiba stabilitate , pe randul de la jumatate cei de putere medie si sus ciurucurile. Am mers cu ei la un lan de rapita. Ce credeti ca s-a intamplat? Cei de jos desii erau mari s-au facut uriasi iar cei de sus vai de ei saracii. Am facut foarte mari eforturi pentru ai echilibra , rezultatul  foarte multi de pe randul de jos au intrat in frigurile roitului .
de iernat am iernat cu ei pe jos .
Primavara urmatoare am facut imvers  cei mari sus cei mici jos si ce credeti am preintampinat roirea dar cei de sus numai cei foarte foarte buni s-au mentinut in top .  Abia dupa doua sezoane  am gasit explicatia . Albinele pana sa le asez pe pavilion au fost obisnuite sa aiba urdinisul la mica distanta de sol . Ca sa le obisnuiesc cu pozitia de sus trebuie sa nu aiba unde intra mai jos . Deci se populeaza randul de sus si atat , apoi se deplaseaza pavilionul la cel putin 5km. Dupa minim 3 zile sa aseaza randul de la jumatate si se aseaza pavilionul in aceeasi pozitie in care a fost. Dupa inca trei zile se aseaza randul de jos si se poate incepe pastoralul. Asa se explica de ce foarte multi apicultori evita sa ierneze pe jos

ioanardelean55


  Avantaje si dezavantaje.Si cu varsatii ai probleme cind te muti de la un cules la altul ,daca nu ti cont de anumite lucruri .  :nono:

cipriene

Ce probleme sunt  la stuparitul pastoral  cu stupi varsati?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marian sima

Problema populari rindului de jos la pavilion nu este ca albina era invatata cu urdinisul mai aproape de pamint ,se populeaza datorita ca albina vine obosita si grea de la cules rindul de jos este mai confortabil ,albina venind incarcata este lasata sa treaca de cele care pazesc intrarea chiar daca e straina.

Eu puneam pe laterale o pinza mare albina se odihnea citeodata pe acea pinza si pe urma zbura la stupul ei.

Daca ai pavilion bun nu stiu de ce vrei sa ii iernezi pe jos,umiditatea e mai redusa in pavilion decit in aer liber.

romikele

Lucrul pe pavilion e diferit de cel din sistemul "varsat", si difera de la pavilion la pavilion.
Desi s-au mai spus/scris aceste lucruri, nu strica sa le repetam.
Depopularea nu are loc doar pe verticala, ci si pe orizontala.
Se poate observa popularea stupilor de pe capete, in detrimentul celor din centrul randului.
In acest caz periodic se pot inversa stupii.
Pe verticala nu distanta urdinisului fata de sol e principala problema, ci curentii de aer diferiti pe inaltime.
La pavilioanele care au cabina la un capat, depopularea e mai accentuata, iar fenomenul de ratacire a matcilor iesite la zbor mai pronuntat.
La cele cu cabina la jumatate, aceste fenomene sunt mai putin prezente, iar alt avantaj este distribuirea mai buna a greutatii pe axe, implicit o mai buna stabilitate la transport.
La iernat cea mai buna solutie constatata in timp, este plasarea pavilionului cu axul pe directia N-S (o latura pe partea cu soarele, est/sud-est), iar stupii de pe latura opusa coborati pe sol.

morozan simion

Este foarte important subiectul abordat de dumneavoastra deoarece eu practic stuparitul stationar si ma bate gandul de a-mi construii o stupina inchisa fixa (stil pavilion) pe 3 randuri cu stupi verticali pe 10 rame si de aceia as vrea sa stiu mai multe cu privire la acest lucru privind depopularea pe verticala si orizontala

bucovineanu

Nu se merita o astfel de prisaca. Asa erau denumite astfel de adaposturi in zona noastra, atunci cand eram copil. Acum lumea a renuntat la ele. Pentru stationar cel mai indicati sunt stupii varsati. Pavilionul mobil are marele avantaj ca stupii pot fi mutati foarte usor dintr-un loc in altul. Dar in acelasi timp are si multe dezavantaje: depopularea multor familii prin migrarea albinelor, disparitia reginelor la imperechere, temperatura ridicata din interior in timpul verii, accesul greoi la stupi pentru apicultor si altele. Daca de avantajul principal de care am vorbit mai sus nu putem beneficia in stationar, nu vad de ce am construi un astfel de adapost.

orbanstefan64

infara avantajului ca nu tre sa incarci si sa descarci pavilionul are un f mare avantaj ....te poti ascunde ......... :surprised:
:rotfl: =))

cipriene

Pavilionul este ok pentru apicultori nu si pentru albine, asta este un lucru bine stiut.  Ce intrebasem eu mai devreme este de ce trebuie sa avem grija la stuparitul pastoral cu stupi varsati (care nu sunt pe pavilion)?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

morozan simion

deci concluzia este urmatoarea, pentru stationar stupii se dezvolta foarte bine afara pe o suprafata de teren imprejmuita cu un gard care sa-i protejeze de animale iar in interior o magazie pentru utilaje apicole, un laborator si o camera de odihna
multumesc de sfat

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cucubau

La pavilioane , depopularea are doua aspecte :
Depopularea initiala  (se produce atunci cand se aseaza stupii pe pavilion  )
Depopularea zilnica
Citat din: marian sima din Decembrie 23, 2012, 06:15:57 PM
Problema populari rindului de jos la pavilion nu este ca albina era invatata cu urdinisul mai aproape de pamint ,se populeaza datorita ca albina vine obosita si grea de la cules rindul de jos este mai confortabil ,albina venind incarcata este lasata sa treaca de cele care pazesc intrarea chiar daca e straina.

Eu puneam pe laterale o pinza mare albina se odihnea citeodata pe acea pinza si pe urma zbura la stupul ei.

Daca ai pavilion bun nu stiu de ce vrei sa ii iernezi pe jos,umiditatea e mai redusa in pavilion decit in aer liber.
Deci articolul citat este valabil doar pentru depopularea zilnica .
aceasta depopulare trebuie folosita pentru prevenirea roitului prin asezarea stupilor foarte puternici sus si pentru echilibrarea celor slabi prin asezarea acestora pe randul de jos .
Depopularea initiala este cea mai paguboasa intrucat vaduveste stupii de sus de aproape toata zburatoarea . Metoda expusa de mine exact la acest aspect se refera.

cipriene

nu prea am inteles care-i treaba cu depopularea initiala. vrei te rog sa exemplifici putin. multumesc
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cucubau

 Cand se aseaza stupii pe pavilion, in prima zi se produce o depopulare masiva a stupilor de pe randul de sus , stupi care raman aproape fara culegatoare .Toata acea albina se ingramadeste pe randul de jos uneori spre capete .
Depopularea care se creaza in timpul culesului datorita curentilor de aer sau comoditati de a ateriza pe randul de jos nu este atat de pronuntata.

romikele

Nu am avut depopulari initiale, pentru simplul motiv ca stupii i-am iernat pe pavilion si la plecare n-am avut probleme.
E interesanta observatia, poate cei care ierneaza la sol si urca stupii pe pavilion la plecare confirma sau nu...