ce pot face cu culegatoarea ramasa de la un pavilion plecat in pripa?

Creat de amazon66, Iulie 10, 2012, 12:47:41 PM

« precedentul - următorul »

xvader

trantori din alte familii(stupine) pot ajunge in familiile tale de la mult mai multi kilometri decat ai crede.
asa ca riscul de boala se reduce mai mult supraveghind indeaproape familiile.

farazica

salut ma poate ajuta cineva ,azi 06 11 2013 am gasit un stup parasit ,am mai gasit unu acum 2 ani ,a fost impachetat pe 10 rame  toate sunt cu mere  si fara musca de ce oare , cu tratamentel la zi,nu imi pot esplica motivu parasiri,va rog ajutatima .va multumesc

delorin I

Da..am mai auzit asta zi in zona mea...tot prin noiembrie anul trecut! Cel mai plauzibil- CCD- Adica Colony Colapse Disorder! Daca ai scapat doar cu 2 paguba e bine! In afara dispar si toate dintr-o stupina- eventual raman un pumn! Din ce zona esti?

mihai.vr

Spune-ne de unde esti, unde le tii, daca s-au facut ceva fel de tratamente chimice pe langa tine (stopiri, erbicidari), daca le tii in zona aglomerata, daca ai ceva stalpi de telefonie mobila indreptati spre stupina ta, etc. Lucruri de genul asta pot sa provoace Colony Colapse Disorder (desi nu se stie exact de ce se intampla). Mai da-ne ceva detalii si Poate ne dam seama ce s-a intamplat.

Obombo


flamadeezy

Este posibil sa fi fost bezmetica de ceva vreme buna acea familie!

delorin I

Citat din: Obombo din Noiembrie 07, 2013, 12:29:12 AM
CCD-ul si abandonarea stupului sunt doua lucruri diferite.



Din ce am citit si vazut, sunt deja zeci de filme cu aceasta tema, pana cum sunt FIX UNUL SI ACELASI LUCRU! Sute de stupine depopulate in afara raman cel mult cu cate un pumn de albine...siatat!

Obombo

Citat din: delorin I din Noiembrie 08, 2013, 05:24:36 PM
sunt FIX UNUL SI ACELASI LUCRU!
Era suficeint sa citesti cu atentie postarea asta:
Citat din: farazica din Noiembrie 06, 2013, 06:09:53 PM
salut ma poate ajuta cineva ,azi 06 11 2013 am gasit un stup parasit ,am mai gasit unu acum 2 ani ,a fost impachetat pe 10 rame  toate sunt cu mere  si fara musca de ce oare , cu tratamentel la zi,nu imi pot esplica motivu parasiri,va rog ajutatima .va multumesc
ca sa-ti dai seama ca nu are nici o legatura cu sutele de "stupine depopulate in afara raman cel mult cu cate un pumn de albine...siatat!" despre care vorbesti. Aici e vorba de un singur stup care a fost abandonat si nu prezinta urme de furtisag sau albine moarte. Cred ca am mai scris pe undeva ca albinele pot abandona stupul in cazul unui stres puternic care poate fi cauzat de tratamente sau de boli. Am mai scris si despre CCD, asa ca evit sa ma repet.

kamy

mai pleaca si roi de salvare din cauza paduchilor si a neamurilor care vin cu ei(virusi)