ce pot face cu culegatoarea ramasa de la un pavilion plecat in pripa?

Creat de amazon66, Iulie 10, 2012, 12:47:41 PM

« precedentul - următorul »

amazon66

va salut
azi de dimineata m_au chemat niste vecini care_au gazduit pe cineva cu_un,pavilion si care_ aplecat fara sa se asigure ca lasa in urma un stup s_adune  culegatoarea ramasa peste noapte in camp, eu am dus un stup cu cateva rame ,in care au i_nceput sa intre albinele,
intreb ? ce pot face cu culegatoarea aceasta ,ma gandeam s_o duc si s_o scutur intre stupi mei din stupina,fac bine?

RazvanTi

daca vecinii tai stau la 7 km de tine in linie dreapta merge. daca nu se vor intoarce dupa scuturare tot in curtea vecinului.
nu ai nici un roisor mai slabut?
unifica-le daca ai, ii dai un borcan de miere vecinului drept recompensa, si il rogi sa ramana stupul la el in curte pana in primavara la rapita. dupa rapita il poti aduce acasa lejer. sau daca pleci pe dunare la menta dupa floare e si mai bine.
problema se pune daca vrei sa faci pastoral pentru un stup... :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima

Nu poti face nimic e numai albina batrina care mai are citeva zile de trait.

Stiu imaginea cu acele albine cautindu-si locul nu prea te lasa indiferent.

jenica67

      Eu cred ca albina respectiva, pusa intr-un roisor si ajutata cu sirop, inca mai poate construi, ceva rame. Cea ce poate ajuta roisorul in dezvoltare, iar matca simtind un plus de albina, isi mai intensifica cateva zile ponta, cu rezultate benefice pentru roisor.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cipriene

Eu am unificat albine "ramase in urma" cu un roi si am avut neplacerea sa pierd matca roiului. Mare atentie si grija recomand celor care vor sa încerce acest lucru.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mape 48-petru manea

Pe locul ramas liber prin plecarea stupilor se pune un stup cu rezerve de hrana si o rama cu puiet tanar si cu oua

cipriene

mi se pare destul de laborios procedeul. asta inseamna ca tre sa ai mereu disponibil un stup gol si daca ramane in urma (dupa ce ai plecat) nu costa mai mult sa te intorci sa-l recuperezi? (asta daca-l mai gasesti)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

orbanstefan64

 in perioada cind faceam pastoral (cu tata), de obicei  plecam printre ultimii acasa,  aveam tot mereu citeva roinite de rezerva cum pleca un stupar puneam roinita la locul respectiv
dotata cu cele scrise de ne`a petrica ,de la fiecare locatie luam cite 6 rame Gerstung burdusite de albina .
:hi: :hi: :hi:

stefan1

Citat din: cipriene din Decembrie 26, 2012, 11:05:33 AM
Eu am unificat albine "ramase in urma" cu un roi si am avut neplacerea sa pierd matca roiului. Mare atentie si grija recomand celor care vor sa încerce acest lucru.

  Daca te temi de asa ceva, poti sa protejezi matca o zi sau doua, in cusca, tot in stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipriene

da, e o idee buna. dar parca este totusi o metoda neortodoxa de a creste nr de albine in prisaca.  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

plindemiere

Citat din: mape 48 din Decembrie 26, 2012, 11:51:35 AM
Pe locul ramas liber prin plecarea stupilor se pune un stup cu rezerve de hrana si o rama cu puiet tanar si cu oua
cand spui rezerve de hrana  te referi la o rama cu miere, sau la sirop?


marianpitesti

Cu3-4 ani in urma la iesirea din pitesti stre Cimpu  lung unui pavilion i s-au rupt prezoanele de la o roata.Deabia se crapa de ziua unde sa se duca omul ca nu era nimic deschis la ora aia .Stupii foarte puternici albinele au iesit intrun final nu stiu cum dar a rezolvat-o si a plecat . Pe semnul de circulatie de acolo s-au strins foarte multe albine era si o statie de  maxi taxi iar albinele au inceput sa se cam ia dupa cucoane (probabil miroseau a parfum).In fine m-a sunat un prieten sofer de taxi .Cind am ajuns in zona (fusasem in prealabil sa iau 2 cutii orizontale de pe Balotesi unde  aveam niste roiuri) innaintea mea au ajuns o masina de la o firma de paza care voiau sa le gazeze cu sprei  paralizant Dupa indelungi negocieri  mi-au dat voie sa intervin. Am umplut cele doua cutii iin care pusasem cieva rame cu miere..I-am dus in stupina dar erau prea multe mi-a fost teama sa-i unesc cu roi de la mine Stiam ca e doar culegatoare si nu are mult de trait asa ca le-am dat cite o rama cu puiet de tote virstele sa-si traga botci .Era in plin cules de salcim iar cele doua familii au adunat fiecare cite 6-7 rame 1/1pline dupa care  s-u depopulat masiv dar au apucat sa traga botci si m-am ales si cu 2 roi frumosi

dan motu

    Este foate periculoasa aceasta operatiune pentru ca risti sati aduci in stupina tot felul de boli

marianpitesti

Acelas risc il ai si cind cumperi roiuri sau familii .Cind mergi in pastoral  si vecinul cu stupina se aseaza la 50 de metri de tine iar trintorii lui intra in stupii tai  .Nu poti opri acest fenomen decit printr-o supraveghere permanenta a familiilor si interventie in timp util cind e cazul