Confectionarea unei risnite pt zahar . (din aspirator )

Creat de tassevasi, Decembrie 29, 2011, 09:31:52 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Citat din: balasbebe din Decembrie 31, 2011, 04:17:26 PM
Ani de zile am crezut ca eu fac zahar pudra. Dupa ce am vazut cum arata zaharul pudra din Apifonda am renuntat sa mai macin zaharul. Ce iese din moare se numeste zahar macinat cu granulatie destul de mare.
Cam asa este si la faina, iese ceva de calitate cu 000, da mai mare de 650 sau 550. Cam la fel este si granulatia la o piatra de polizor sau smirghel.
In timp o sa te convingi si singur.


Eeeeee, sunte-ti prea pretentios d-l Balas, :D dvs  nu va convine nici "3 nule " :rotfl:
(000) eu ce sa mai zic .
  Omul cu experienta  nu e usor de lamurit . : :P
  Poate aveti dreptate , altii cauta mult sa aiba o risnita de cp mare .
  Totusi nu va lasati ,incercati si vedeti ce faina (cite nule ) obtineti . :D
  Numai bine si sanatate .
La multi ani in anul ce vine acusi.

balasbebe

#16
Nu eu consum acest amestec. Este destinat albinelor. Daca ele nu sunt in masura sa consume in intregime, eu caut o solutie cat se poate de buna si ieftina. Eu am hranitoarele cu sticla. Am vazut cum albinele scot acele bobite de zahar pe care nu le pot dizolva. Iarna le lasa pe fundul lazii, iar vara le arunca afara. Este doar o observatie facuta in timp. Mai bine pun un borcan, sau punga cu apiinvert decat sa mai fac risipa de zahar.

BIZ_IONEL


pharaonu75

Eu am un motor de masina de spalat automata... 800 rpm... o fi bun de ceva?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

#19
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 07, 2012, 02:42:37 PM
Eu am un motor de masina de spalat automata... 800 rpm... o fi bun de ceva?
Din pacate nu.                                                                                                                                                 Acum vad ca motorul are turatie mica ,treb sa fie de la 4000 si mai mult si-l pute-ti adapta in felul urmator
   In functie de diametru lui ,cauta-ti un tub  PVC din acelea de canalizare  care au si  capac , gasi-ti la mag  toate dimensiunile de la 110 la 300 mm .(tronsoane )
  In interior  dintr-o farfurie tot din plastic (care se lipeste cu silicon )faceti un disc ce va fi lipit pe tubul potrivit  cu capac .
  Se introduce motorul si se prinde de acest disc lipit .
  Mai pune-ti o alta farfurie ce va fi  fundul risnitei cu, face-ti  gaura pt  cutit   si sus pus capacul etans  .
  Vede-ti ca motorul treb sa functioneze cu un condensator (face-ti proba motorului inainte  )
  La motor se face un sisten de ventilare (sistem elice pe ax ) cu ajutorul unor orificii, inainte de discul lipit (aspiratie)  si dupa  unde va refula aerul .
  Acestea in mare ,inportant sa gasiti tubul ca restul se face .
  Numai bine .

pharaonu75

Multumesc pentru informatii!
Voi incerca... sa vad ce iese!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: BIZ_IONEL din Ianuarie 07, 2012, 02:36:52 PM
http://ionelbiz.sunphoto.ro/albine/58416133  rijnita mea facuta tot din motor de aspirator merge nesperat de bine


Bravo ,ma bucur ca i-mi confirma-ti  ce am prezentat  mai sus .
  Eu am adaptat tot aspiratorul .
   Numai bine .

BIZ_IONEL

Din motorul de masina de spalat nu sriu daca ieste ok, motoarele de aspirator au in general cam 1400 turati ,la o rijnita nu ai nevoie de multa forta cit ai nevoie de turatie ,cutitele trebuie sa se invirta la o turatie foarte mare ca sa sparga granulele pe cind la motoare de turatie mai mica se folosesc falturi (discuri ceramice ) care prin distanta lasata intre iele macina .Acum ce sa zic incercarea moarte nare  :D

piti

De mult vreau sa-mi fac si eu o moara sau ceva cu ce sa fac zahar pudra. Acum citind acest topic mi-a venit o idee. Cum ar fi sa adaptezi o oberfreza de mana la un sistem de rasnita de cafea. Antrenarea sa se faca de sus , la fel si alimentarea cu zahar, iar cuva sa fie cu sita in partea de jos pe unde sa curga pudra de zahar cand ajunge la granulatie atat de mica incat sa treaca prin aceasta sita. In felul acesta aceasta rasnita ar putea fi alimentata continuu, fara sa tot opresti si sa golesti cuva de pudra de zahar. Ce ziceti de idee, eu oricum mai studiez aceasta problema.

tassevasi

#24
Citat din: piti din Ianuarie 07, 2012, 11:45:24 PM
De mult vreau sa-mi fac si eu o moara sau ceva cu ce sa fac zahar pudra. Acum citind acest topic mi-a venit o idee. Cum ar fi sa adaptezi o oberfreza de mana la un sistem de rasnita de cafea. Antrenarea sa se faca de sus , la fel si alimentarea cu zahar, iar cuva sa fie cu sita in partea de jos pe unde sa curga pudra de zahar cand ajunge la granulatie atat de mica incat sa treaca prin aceasta sita. In felul acesta aceasta rasnita ar putea fi alimentata continuu, fara sa tot opresti si sa golesti cuva de pudra de zahar. Ce ziceti de idee, eu oricum mai studiez aceasta problema.


Eu cred  ca antrenarea treb sa fie de jos ,astfel zaharul de acolo , intimpina cutitul (elicea)  de  mai multe ori si se pulverizeaza .
  Asa si eu a-si putea sa fac un tub din cuva ( unde-i cutitul)si sa curga mereu ( ca pe sus pot sa torn ),dar cred ca gresesc  facind aceasta adaptare .
  Incearca si vei observa .
  Numai  bine

BIZ_IONEL

cutitul pentru rijnita nu trebuie sa fie drept, trebuie sa aiba o inclinatie ca sa intalegi mai bine ca o elice ,zaharul sa fie intodeauna angrenat nu sa stea pe loc http://ionelbiz.sunphoto.ro/albine/58416272

tassevasi

CA  SA FIU  F F  BINE INTELES .
Aceasta ideie cu motorul de aspirator  pt  confectionat risnita  de zahat  apartine in exclusivitate  domnului ( BANATEANU ) care nu a putut sa o prezinte la momentul potrivit .
Eu am adaptat-o la ce am avut (corpul aspirator) si nu doresc sa o prezint ca ideie proprie .
  Daca cineva doreste  amanunte,  dinsul vi le pote  oferi cu plcere .
   Numai bine va doresc .

piti

Eu m-am gandit sa fac antrenarea de sus a cutitului pentru a evita patrunderea zaharului pudra in lagarul axului (bucse sau rulment). Spun aceasta deoarece am facut pudra de zahar cu rasnita de cafea. Dupa un timp am observat ca parca nu mergea la fel si atunci am vazut depunerea de pudra in jurul axului. Singura solutie a fost sa desfac rasnita si sa spal cu apa partea de lagaruire a axului deoarece intrase pudra de zahar in acea zona si se intarise.
O sa ma mai gandesc si la alte variante, dar nu renunt la ideea cu alimentarea continua a rasnitei.
Numai bine si sanatate.

bucovineanu

Parerea mea e ca hranirea albinelor cu zahar pudra obtinut artizanal e o pierdere de bani inutila. Chiar daca acest zahar va fi depozitat in rame, in primavara il vom gasi aruncat afara pe urdinis. Cristalele sunt grosiere si nu pot fi consumate de catre albine.

popa georgian