Confectionarea unui " varujet " dintr-o jucarie .

Creat de tassevasi, Decembrie 27, 2010, 12:23:14 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Cumparind o jucarie pt nepotel , imediat i-am vazut utilitatea si la stupii nostri .
Acest pistol pt  aruncat baloane de sapun ,este ideal pt un varujet ,cu mici modificari ,mai bine zis dezmembrari, ca el are tot ce trb  sa ne folosim cu placere  si noi , nu numai copii .
   Se demonteaza ,are 6 surubele f mici ,cu o surubelnita adecvata ,  se desface instalatia de lumini  ,tot sistemul din fata pt baloane , furtunele pt apa si sapun , inclusiv desfacut o rotita de la  pompita de transport lichid la  jetul de aer .
    Va ramine numai turbinita cu sistemul de dirijare aer , pt ca restul reduce din puterea motorasului .
  In partea din fata se adapteaza o tablita sub forma de jghiab ( La alegerea fiecaruia  ce si cum ) ,pe care se pune banda cu picaturile  necesare , binenteles fiecare  face adaptarea cum crede de cuviinta ,sa stea acolo banda .
   Totul la un pret mic
   Va doresc o adaptare cit mai buna dupa priceperea dvs.
   Sanatate si numai bine   :hi: :hi:

tassevasi

  Sa pun si  citeva poze  cu imaginea  jucariei si ce treb  sa demontati .

   :hi: :hi:

gore

Trebuie sa demontezi cam mult, dar mai cu seama sa faci posibila introducerea benzii deasupra, acolo unde este tras aerul si ventilat. Mai e ceva, pistolul este din plastic si nu va fi util deoarece la ardere benzile au temperatura ridicata si putin jar, deci mai analizeaza. Eu iti arat din ce am confectioant eu un astfel de aparat pe care il folosesc de 3 ani. Este usor de procurat si piesele, un ventilator de calculator, o teava de pvc mai groasa, folie sau altceva de atasat la teava pentru a fi introdusa pe urdinis. Priveste:
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tassevasi

Apreciez  ce ati facut domnul  Gore ,( atunci cind il facut tu) ,e normal sa fie  f  bun  ,cred ca are o greutate mult mai mare , probabil se alimenteaza la bateriimai mari , oricum are mult mai multe dezavantaje ,fata de aceasta jucarie cu turbuna .
  Am facut proba acum cu un fitil indoit ,  ESTE  EXTRA , sincer nici nu m-a asteptam ,are avantajul ca-i usor ,se itroduce jghiabul  pe urdinis  , jetul de aer e directionat pe fitil si arde tot .
  Va spun  , e cea mai simpla metoda de a-l confectiona  (modifica) , pastrati numai turbinita de aer si bateriile , puneti o tablita sub forma de U , 2 cleme pe ia sa prindeti fitilul cu picaturile necesare  si ati facut un VATUJET , de moare lumea, la un pret ...f bun .
  Va mai pun citeva poze .
  Sanatate si numai bine . :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

interesante, pentru cei cu maini indemanatice
dar pentru cei comozi ca mine, 80 lei nu e o suma daramatoatre ca sa ma impiedice sa cumpar un varojet original
de fapt il si am si sunt multumit de el
in poze, pricipiul e acelasi, chiar daca ideia difera putin
spor la realizat tuturor amatorilor de mesterit
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

tassevasi

Domn Florin , si eu vroiam sa iau unul , dar cind am vazut pretul  :uimit:, m-am lipsit , jos palaria pt cei ce-s permit orice .
  Am  si eu citeva ventilatoare de calculator , urma sa-mi fac unul  ,dar vazind aceasta oportunitate ,m-am adaptat imediat ,
  Nu stiu cu ce tensiune functineaza al dvs ,domn  Gore , ideia  va apartina cu acele  mici ventilatoare ,recunosc.
  Probabil cel original  are autonomie  mai mare .
  Eu sunt incintat , ca am eliminat inhalatia de fum ce o suportam de fiecare  data  cind suflam ,  sa arda complet.
   Va doresc ca noul  an sa fie mult mai bun , pt toti colegii Apiardeal , si pt toata lumea .
   Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

gore

se vad bateriile, una de 4,5V si una de 9V, ventilatorul este pentru 12V. Cele mai mici pot fi pentru 9V sau 6 V. Ma bucur ca merge jucaria dvs.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

silviubuciuman

La o pompa de aier cea cu care se umfla salteaua pneumatica pe care  ne prajim vara la soare  cu adaptarile de rigoare          ln

tassevasi



      "La o pompa de aier cea cu care se umfla salteaua pneumatica "

O alta ideie buna , inportant sa ai sursa de aier continu, dar nu prea puternic .
 
Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

silviubuciuman

Tocmai asta este problema pompezi atit cit este nevoie tu decizi

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi


Inspiratia din filmulet , m-a ajutat la inbunatatirea "jucariei".
Pozele le-am facut la ora 10,30 ,nu seasa in actiune .
Am pus o sita inaintea ajustarii pe interior, am facut  un decupaj pt fitil  si un manson din tabla sa culiseze pe teava din aluminiu de la un aspirator vechi luata .
  Avantaje multiple : libertate de actiune ,nu depind de cabluri trase,fitil pe jumatate ,arde tot , in 20 de min am facut 27 de cutii, usor , se elimina orice risc de incendiu, smd.

marius_vfp

salut, sincer si eu m-am gandit la feon ,dar apare inconvenientul ca necesita 220v si nu cred ca in pastoral sau unde e plasata stupina von avea 220 , astfel un sistem alimentat la 2 baterii r6  e cel mai eficace, din punctul meu de vedere coolerele de calculator nu sunt asa de bune necesita tensiune mare 12v cc  si sunt motoare brushless fara perii adica iar turatia e constanta pe cand cele de la jucarii sunt pe perii si mult mai rapide ca turatie mult mai bune pentru acest scop , totusi dintr-un feon uzat vechi se poate construi cu usurintza un varojet la fel de performant ca cel din comert , plus de asta feonul e conceput sa lucreze la temperaturi mari si plasticurile folosite rezista .
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

Pentru cei ce vor sa confectioneze tubul in care sa puna fitilul cu solutie de varachet ,va recomand sa faceti din tabla zincata la dim dorita , rulata pe ceva rotund  .
  Tabla se poate lipi usor cu : o lampa cu gaz ,pasta si fludor la indemina oricui .
  Se turteste ,se pune o sita in interiorul tubului si se ataseaza la jucarie .
  Vreau sa spun ca temperatura ce se formeaza in urma arderii acelui fitil e destul de mare si nu merge alt matrerial decit metal (tabla )
  Spun asta pt ca eu am avut un aspirator (rusesc) cu teava din aluminiu , acum toate materialele sunt din plastic .

Numai bine  :hi: :hi:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube