buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Un nou an bun iti doresc, Marine!
  Si eu sunt de acord ca acel canal in latul superior mai mult strica decat ajuta. El are un rost la insarmarea orizontala, cand daca spatiul pana la prima sarma de sus este mai mare, la introducerea in stup, fagurul artificial se poate indoi inainte de a fi lipit de albine. Si eu folosesc un fel de insarmare verticala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

Te salut Ştefane ,îţi mulţumesc,şi eu îţi doresc un an apicol bogat .tot este adevărat asta ce mai completat .ciara cu parafină se îdoaie şi nu ajung nici albinele so clădească dar la mine nu sendoaie că eu fac faguri cât se poate de groşi si este însîrmarea verticală ,nu mia plăcut de cea orizontală din cauză că ramele pline cu miere cînd le-am stors todăuna sor pocnit la prima sârmă de sus ,dacă o sucit Mări mai tare la centrifugă şi daia nam mai practicat însârmarea orizontală. te salut şi năroc...

marinlm64


stefan1

  Sfaturi simple dar importante. Multumim frumos!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

adi-m

Faine sigurantele la balamale , am crezut ca numa pe la noi se foloseste drotu citeodata ,la repezala.
Sanatate si numa bine  :hi:

marinlm64

 :)  drodu îl pun din cauză că lunică presa când o storc de zăr...ăsta mo fost mai repede si mai simplu săl pun ... :)   salut şi năroc :hi:

marius_vfp

hehe , sarma e inventata de noi moldovenii,  e foarte utila chiar si in situatii critice, locomotorul doamnei boagiu a fost reparat cu ramurica si scociul  =)) daca ar fi avut sarma la indemana era alta treaba  :P :P :P
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marinlm64


jenica67

marius_vfp nu fi rau. Voi moldovenii. ati descoperit-o cand ati venit, cu camionul si era prea jos pusa. pe stalpii de telegraf si curent. De inventat. O facusera altii inainte.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marius_vfp

cu respect domnule jenica pe cand s-a descoperit SARMAAAAA ,care nu era pe camion ,ci pe tren ,iar nai nimerit , eu practicam mersul pe colac sau o bateam de nisip,

da mie imi place bancu ala cand zice unu in autobuz sarma si moldovenii sar pe burta  :rotfl: :rotfl:
nu mie rusine sa zic cas moldovean aici in moldova sa dus greul(si inca se mai duce) bataliilor aici sunt urmasii lui stefan , etc ........eu port tot respectul pentru adevaratii moldoveni , uscaturi sunt peste tot nu numai in moldova ,asa ca .........
sanatate spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

          """ da mie imi place bancu ala cand zice unu in autobuz sarma si moldovenii sar pe burta  """


   :) :)  Dar sti de ce s-au culcat pe burta moldovenii ?


marius_vfp

Citat din: tassevasi din Ianuarie 28, 2012, 06:12:08 PM
          """ da mie imi place bancu ala cand zice unu in autobuz sarma si moldovenii sar pe burta  """


   :) :)  Dar sti de ce s-au culcat pe burta moldovenii ?
e clar ca se intelege, nu trebuie sa mai intrebi ,


romikele aici cu neagra si creata e ca in bancul cu bucatarul cu parul din piftica , tagel printre dinti pana  se indrapta . :hi:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mihaibob

Apropo
Stiti cum se numesc mai multi moldoveni care stau pe o canapea la poarta?
[perie de sarma] :hi:
tel. 0767421088

jenica67

       Domnu marius_vfp, te rog sa ma scuzi, daca nu am auzit intamplarea cum trebuia, dar eu stiam ca moldovenii au plecat cu camionul, (ca stiam ca prima linie de cale ferata, a fost pe la noi in Banat, pe la 1854, cand se inaugura linia Oraviţa-Baziaş) si stand in lada, din loc in loc, liniile de telegraf si curent, traversau soseaua, si atunci unu striga sarma ! La tren, nu stiu sa fi traversat vre-o sarma calea ferata, si chiar pe vagoane sa fi calatorit ..... Dar na, batali au avut loc si pe aici, dar na.... Cat despre moldoveni, eu am o parere buna. Am fost asta vara la bunica viitoarei mele nore, (na ca si eu sunt facut mai demult, pe la '957) langa Piatra Neamt (Valeni), oameni mucitori, pamantul cultivat, aveai unde sa mergi cu albinele. o singura problema au, beau putin cam mult, si unii mai exagereaza cu actiunile (vezi stirile de la PROTV de la ora 5, cand actiunea se petrece mai mult in Moldova), dar ca sa zic, beau banii lor. In rest, toata stima pentru moldoveni, dar pentru frumoasele moldovence, tot respectul.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marius_vfp

salut domn jenica , eu nas vrea sa poluam topicul omului , o fi posibila si treaba cu camionul , idea era ca moldovenii fiind mai saraci  veneau la bucuresti la munca si n-aveau bilet de tren se urcau sus pe tren , unul striga din fata sarma si restul pe burta , aici cauta bucuresteanul moldovenii prin autobuz , in rest toate cele bune  :beer:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva