buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

dar cu albinele, nea marin...e rentabil sa te ocupi?...ai unde valorifica produsele la un pret acceptabil....?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

marinlm64

nui rentabil ,că eu nu fregventez târgurile si no vind pe piaţă (foarte puţin vind în sat),nam timp dar nici talent de trgovăţ ,,o vind cu multu şi e tot ca anu trecut   2 e la mult ,dar eu mă ocup din cauza plăceri ,tot deuna zic la tot stupariu ,că dacă aşfi ţinut stupi să câştig ,naş fi ţinut nici unu ...e plăcere că daia mam riscat şi viaţa pentru ei ...năroc...

cristi ciuc

#392
Pun două poze cu pogacea.
Le-am ambalat la ochiometru şi au avut greutăţi între 800 grame şi 1,1 kg.
Mi-am cunpărat o masă de freză de lemn (de mână) şi pot să spun că sunt încântat la performanţele dezvoltate de ansamblul freză de lemn-masă specială pentru freză de lemn, care au costat împreună mai puţin de 400 lei.

cristi ciuc

A doua poză:

cristi ciuc

După cum lesne se poate observa, la Ciuc iarna încă este în drepturi, iar eu am o problemă, unele dintre albine au defecat pe stupi (exterior) şi petele sunt maronii.
Cum vremea nu se anunţă favorabilă pe termen scurt, nu prea pot să am intervenţii utile pentru ele. Decât, să încerc, să le fac o nouă turtă în care să introduc tratamente.
Acum, la ora 11:30 erau - 6 grade şi maxima anunţată pentru astăzi este de + 4 grade (dacă va fi).
Următoarele două săptămâni sunt hotărâtoare pentru ele.
Numai bine!

rarescyp

Citat din: cristi ciuc din Martie 11, 2012, 11:35:15 AM
Pun două poze cu pogacea.
Le-am ambalat la ochiometru şi au avut greutăţi între 800 grame şi 1,1 kg.
Mi-am cunpărat o masă de freză de lemn (de mână) şi pot să spun că sunt încântat la performanţele dezvoltate de ansamblul freză de lemn-masă de lemn, care au costat împreună mai puţin de 400 lei.

unde ai gasit modelul asta de freza....caut si eu de ceva timp ceva asemanator
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

cristi ciuc

Masa de lucru pentru freză lemn se numeşte PRA 1011 FERM şi costă 211,79 lei, iar freza de mână are diverse preţuri. Eu am dat pe ea cca. 180 lei.
Dacă tastezi denumirea pe GOOGLE (PRA 1011 FERM) o să găseşti o firmă din Cluj care o distribuie. O să găseşti şi multe alte "atracţii".

marinlm64

diareea sau nosema apis e o protozooă care trăieste în maţu albinei ,ea subţâiază maţu şi daia albina trăieste mult mai puţin.Parazitu când are condiţi de dezvoltare, ierni lungi fără curăţire   atunci să activează .Cel mai bun leac este fumaghilinu dar asta din păcace nu se mai găseste sau dacă se găseşte are preţu astrănomic ,un leac foarte bun este iodu (kalium iodid)carel folosesc eu dar asta se dă nainte pânăi albina sănătoasă ca să nu se becejască ,acum de dai cu leac este numa pentru albina care-i sănătoasă ,a biceagă e gata ,macăr săi dai cum leac,tratarea să face toamna în sirop ,şi primăvara ...salut ...năroc...

cristi ciuc

Aşa este, dar aştept condiţii pentru administrarea de sirop.
Anul acesta depăşesc cei 5 ani care se spune că sunt "de stagiu" pentru orice apicultor.
La anul sper să nu mă mai confrunt cu această problemă.
Numai bine!

rarescyp

Citat din: marinlm64 din Martie 11, 2012, 12:09:21 PM
diareea sau nosema apis e o protozooă care trăieste în maţu albinei ,ea subţâiază maţu şi daia albina trăieste mult mai puţin.Parazitu când are condiţi de dezvoltare, ierni lungi fără curăţire   atunci să activează .Cel mai bun leac este fumaghilinu dar asta din păcace nu se mai găseste sau dacă se găseşte are preţu astrănomic ,un leac foarte bun este iodu (kalium iodid)carel folosesc eu dar asta se dă nainte pânăi albina sănătoasă ca să nu se becejască ,acum de dai cu leac este numa pentru albina care-i sănătoasă ,a biceagă e gata ,macăr săi dai cum leac,tratarea să face toamna în sirop ,şi primăvara ...salut ...năroc...

iodul despre care vorbesti, nu se poate obtine din nucile verzi?...tot undeva pe forum am citit o retete despre fabricarea tincturii de nuci verzi (bogata in iod)
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

ion patrut

si eu am facut turte dupa remeta lui marin de pe youtube si miau iesit perfect e tare omu are un limbaj de banatean adevarat are postate o gramada de lucruri interesante este un om cu adevarat deschis la informatii cred ca omu asta nu are secrete fata de nimeni sa ne traiesti bine..... sau "NAROC"

Florin_Dan

Si eu am preparat aceasta reteta de turta, dar la scara dubla  20 kg zahar etc. Am facut 3 serii, in ultima am adaugat protofil atat cat mi-a ramas de anul trecut adica aprox. 350 ml la 26 kg turta. Protofilul l-am adaugat inainte de a pune compozitia in pungi , sa nu fie prea fierbinte. Pentru a pune compozitia in pungi am folosit o galetuta de la smantana.  Am calculat sa pun mai putina apa la inceput tocmai ca sa fie 4 litri in final apa cu tot cu protofil si a iesit foarte bine. Multumin domnului Marin pentru reteta, intr-adevar un om care nu ascunde nimic din ceea ce stie , dar pe langa asta mai trebuie si foarte mult studiu individual,  pentru ca intradevar se spun si multe prostii pe forumuri si trebuie sa faci diferenta intre ce este bine si ce nu.

marinlm64


ion patrut

foarte multa daruire dealtfel in aceasta"mesrie" nici nu se poate altfel

adriann

da mare mai era roiul ala... umpleai 2 stupi din el.