buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Acest adapost este numai pentru iarna. Acolo in Austria este sus la munte iarna este ger si vint si uneori si zapada.Anul aceste a fost la noi mai multa zapada. Primavara le scoate afara. Eu vreau sa construiesc un sopron nu un pavilion pentru iarna.Este adevarat ca daca ai multe familii nu ai cum sa le tii pe toate in adapost dar pentru roiuri si familii mai slabe cred ca este benefic.Una este sa fie acoperite cu zapada si alta sa fie intr-un loc uscat fara vint.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

johnysibiu

Am vazut in Austria multe feluri de adaposturi, majoritatea nu erau in uz, erau "de pe vremea lui Papi".Iarna austriaca este bogata in zapada si geruri, vanturi mai rare.Cred ca adaposturile sunt eficace impotriva vanturilor. Culesul lor principal este faneata.

Logica adapostului este: hrana putina consumata iarna, chiar daca familia se dezvolta mai tarziu, stuparul se bazeaza pe culesul principal de la faneata.

Stupul care ierneaza afara consuma mai mult in sezonul rece dar, la prima raza mai viguroasa de soare hibernal, face zborul de curatire si se apuca de ouat.Luna martie te prinde cu cateva rame de puiet. Consuma intradevar mai mult dar ai o stupina care valorifica salcamul.
Cu respect

marinlm64


marinlm64


stefan1

  Marine, inca o data te admir pentru tot ce faci si spui!
  Au scris multi cum au inceput cu albinaritul dar marturia ta imi pare cea mai frumoasa. Asa este, daca nu iti place albina si vrei doar sa o folosesti ca sa castigi, vei avea mai devreme sau mai tarziu esecuri si dezamagiri.
  Si felul in care vezi iernarea se potriveste mult cu conceptia mea, desi pe forum majoritari sunt cei care prefera sa intervina cu fel de fel de hraniri si controale in timpul iernii. Cred ca multi au de ivatat din filmele pe care ni le prezinti cu generozitate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Frumoasa poveste.Incepatorii pot trage multe invataminte de la Marin.
Inceputul in apicultura pentru multi apicultori se aseamana perfect cu descrierea lui Marin. :bravo:

marinlm64


marinlm64


nicomico

Domnule Marin sa va dea  Dumnezeu multa sanatate pentru tot ce face-ti pentru acest forum si pentru membrii acestuia.Ma fascineaza simplitatea dumneavoastra si dorinta de a arata si celor din jur .Sa va spun sincer la capitolul carti m-ati intrecut .Asteptam noi postari cu mare interes  :hi:

vide

Sa va dea Dumnezeu tot ce crede El ca va trebuieste, sunteti ceva deosebit, daca ar fii majoritatea ca si dumneavoastra sunt convins ca altfel ar merge lucrurile  si nu numai in apicultura.Cred ca sunteti Ion Creanga al acestui forum, e o reala placere sa va ascult(apropo nu va apucati si de scris, sunt convins ca ati avea mare succes).
Toate cele bune Dragul nostru Drag.

tassevasi

 Stiam ca ai carti ,acum le-ai  si aratat .
  Iti  spun , esti bolnav rau ,  un virus ...... al sanatatii.
Nu se mai poate spune nimic , se vede dupa satisfactia ta cit de BUN esti si multumit ca cineva poate  va invata s-au te va depasi .
      =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

cristi ciuc

#371
Astăzi fac pogacea lui Marin.
Am două probleme totuşi: "întărirea se face la rece", dar la mine este tare rece afară şi pivniţă nu am.
La ce teperaturi minime s-o fi referit Marin când a spus că pogacea se întăreşte la rece?
Apoi...., a făcut pogacea în februarie şi a administrat-o prin 10 martie.
Dacă o fac astăzi şi o administrez mâine, o fi bine? Se structurează corespunzător?
Este musai să pun turta mâine că se anunţă o vreme relativ bună la Ciuc.
De fapt, şi astăzi s-au anunţat cca. 4 grade şi maxima a fost de -3 grade.

marinlm64

pima dată multam la toţi ....hai să vă zic şi de ce nu mis talentat ...nu am, daru de a putea scrie cărţi, n- am absolut auz muzical ,numi place să dansez,si nam daru de a putea povesti ,nu pot sa  exprim prin cuvinte aia tot ce stiu  ,, aşa că şi eu am ceva ce numi merge,, :razz:
-io pogacia am făcuto cu olună năince că miemi place sa fiu tot la vreme dar e bine si asa cum zici ,poti so puni si mâine zi catunci numai trebuie la soare so ţini, eu am ţinuto în supă unde e T ca afară ,că daia am puso la soare sa no bag rece în ladă ,când o ei de pe foc dacă vrei poti să bagi oala în apă rece si merge mai iute lucru, sau în zăpadă ,dar atunci trăbă sa stai afar. ...asa de o faci ca mine cum zic acolo musai să iese bine .salut.. năroc ...

tassevasi

Citat din: cristi ciuc din Martie 09, 2012, 04:45:12 PM
Astăzi fac pogacea lui Marin.
Am două probleme totuşi: "întărirea se face la rece", dar la mine este tare rece afară şi pivniţă nu am.
La ce teperaturi minime s-o fi referit Marin când a spus că pogacea se întăreşte la rece?
Apoi...., a făcut pogacea în februarie şi a administrat-o prin 10 martie.
Dacă o fac astăzi şi o administrez mâine, o fi bine? Se structurează corespunzător?
Este musai să pun turta mâine că se anunţă o vreme relativ bună la Ciuc.
De fapt, şi astăzi s-au anunţat cca. 4 grade şi maxima a fost de -3 grade.

Si eu am facut in ianuarie ,am observat ca daca nu respecti reteta se cristalizeaza mai greu , eu am pus la a ll transa pe care am facut-o (proteica )  cu lapte pref  si soia degresata,mai putina miere   in loc de otet  sare de lamiie  si nu am tinut-o 20 min pe foc la urma . ( mai urmareste filmul si mesteca pina se raceste de poti lucra cu ea )
  Nu a mai cristalizat s-a facut o pasta transparenta roscata destul de viscoasa  si am pus-o cu  pinga ne gaurita si vad ca a si consumat-o ,miine sa pun alta .
  Numai bine

marian ct99

sa fim sanatosi