buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: nelu65 din Februarie 19, 2012, 12:30:51 AM
o fi facut in laboratoarele lor

Este vorba despre aceeasi insecta pe care cercetatorii americani (stimulati de marile concerne gen Monsanto) au aruncat vina CCD-ului.
In felul asta vor sa scoata basma curata producatorii de tot felul de chimicale si OMG-uri folosite in agricultura si sa incrimineze aceasta insecta!
Convenabil, nu?

Iar smekerii isi vad in continuare de treaba! :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64

nuclee de mătci dintrun corp de LR înpărţit în 4 si fund cu haneman duplu ,şi scândura de îndepărtat albine din corp.ea se pune todeauna deasupra de cuib ,matca trebuie sa fie jos şi nu tebuie să fie sus nici un ram de puiet că atunci nu se scobor albinele jos .

http://www.youtube.com/watch?v=2QCKRNqayn4&feature=player_embedded

marinlm64

această scândură se foloseşte la stors de miere

marinlm64

nucleele astea sunt pusă pe familia cu matcă şi aţa se părăchesc mătcile

Mircea77

Filmul este foarte interesant dar, asa cum s-a mai spus si alta data, este mai greu pentru cei care nu cunosc limba sarba.
Daca ai putea face o traducere, ne-am lumina mai mult.
Multam fain oricum.
Vazand acel izgonitor mi-am adus aminte de scuturat si periat, si cred ca o sa-mi fac si eu cateva ca sa nu mai chinui albinele.

marinlm64

Eu am tradus tot cei inportant,izgonitoru este foarte bun pentru lăzile cu corpuri ,se pune dasupra de cuib în locu lu gratia haneman si se lasă o zi ,de azi pe mâine, ca să părăsească albinele corul de sus dacă e matca sus ,sau este ram cu puiet, atunci nu se duc jos,izgonitoru este simplu de construit aşa cum se vede în film .Eu am văzut cum se lucră dar la tipu meu de lăzi nu pot să fac mi complicat ... Năroc ...

marinlm64


jonny_it

Citat din: marinlm64 din Februarie 27, 2012, 06:44:24 PM
la pădure.....

Foarte frumos, felicitari!  :hi:

Ce program ati folosit pentru a realiza filmul?

stefan1

  Marine, cred ca te-ai saturat de iarna si ti s-a facut dor de pastoral! Frumoase instantanee de viata!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

cam aşa arată,... acuş vine luna mai ...dar aştept cu nerăbdare să zboare albinele ....năroc...

orbanstefan64

minunat!!!! :bravo: :bravo:
toti sintem satuli de iarna .............inca putin si iara la aer :hi: :hi: :hi:

marinlm64


marinlm64

tablou acela cu caii de la urmă este un tablou istoric ,ştiţi ce reprezintă ???????????.....vă rog răspundetimi ......care ştie...

pharaonu75

Victoria lui Traian din anul 106 e.n. asupra dacilor lui Decebal.
Inceputul poporului român!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64

bravo domnu faraonu,,
de mai vedea acum sânt cu lacrimi în ochi ,,sâ trăieşti şi sănătate ....năroc...