Remorci Apicole

Creat de dragos2006, Ianuarie 06, 2009, 12:24:31 AM

« precedentul - următorul »

Cubby

Vreau sa imi cumpar si eu o remorca second hand si nu stiu ce fel de suspensie ar fi mai buna pentru stupi. Pe unul din topicuri am gasit ca e buna suspensia pe foi de arc fata de bara de torsiune.
Ce parere aveti?

dumitru alin

Foi de arc cu amortizor ,garantat 100%

Cubby


mosunick

Din cate stiu barile de torsiune sunt mai rigide si vibratiile/socurile sunt mai mari.
Cele mai bune sunt pe perne de aer, sunt mult mai stabile.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

jean_dobrita

eu am pe bara de torsiune(de 750 kg..am pus pana la 1.5t pe ea) e super..nu isi face balans la greutate cum fac alea pe foi de arc si telescop..se ruleaza la viteze superioare cu ea fata de cele cu arc..cei care mai au pot sa confirme asta.,.

MOTANUL

Renaultul 16 din 1967 avea bare de torsiune si avea suspensia mult mai confortabila comparativ cu restul masinilor ( cu arc sau foi).
Depinde cum le reglezi.

La auto cel putin cea mai confortabila suspensie este cea pe perne de aer (pneumatice). Remorcile de tir au asa ceva (le ajustezi in functie de greutatea incarcaturii).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tassevasi

Citat din: jean_dobrita din Octombrie 06, 2014, 10:46:56 AM
eu am pe bara de torsiune(de 750 kg..am pus pana la 1.5t pe ea) e super..nu isi face balans la greutate cum fac alea pe foi de arc si telescop..se ruleaza la viteze superioare cu ea fata de cele cu arc..cei care mai au pot sa confirme asta.,.

Confirm si eu am pus  1500kg nisip  din greseala.
Marg cu 20 stupi +cat  si cu suta la ora pe autostrada , goala  intradevar  e mai rigida.
   Numai bine .

daniel gusman

 :hi: sunt nou pe forum si vin cu o prima intrebare am facut o remorca apicola pe o axa, intrebarea mea este ce acte imi trebuie sa pot circula cu ia, mai intai trebuie sa ma duc cu ia la rar, trebuie imatriculata
Multumesc. 

relutu

Cred ca in primul rand iti trebuie  o factura ,sa dovedesti de unde provine remorca.Apoi serie sasiu...

andrei_georgian

Pai si de exemplu daca imi construiesc eu o platforma apicola de la zero de unde-i pun serie sasiu..dapai factura...  :uimit::rotfl:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

cornelioandanciu

Citat din: jean_dobrita din Octombrie 06, 2014, 10:46:56 AM
eu am pe bara de torsiune(de 750 kg..am pus pana la 1.5t pe ea) e super..nu isi face balans la greutate cum fac alea pe foi de arc si telescop..se ruleaza la viteze superioare cu ea fata de cele cu arc..cei care mai au pot sa confirme asta.,.
Eu am o remorca de 1000 kg maxim autorizat,pe bara de torsiune.Cand este goala trebuie sa merg foarte incet cu ea, pentru ca drumul este foarte denivelet, acel E 79, pe care unii  te opresc sa vada daca "meri becurili"!In schimb, cand am trecut prin Beius cu ea incarcata cu stupi, am mers cat de repede am putut, ca se deschisesera  doi stupi! Am prins si un semafor rosu, era dimineata, copii mici pe drum... S-au deschis tot din cauza trepidatiilor!
Va salut.

PACO

Citat din: andrei_georgian din Ianuarie 23, 2015, 12:32:09 PM
Pai si de exemplu daca imi construiesc eu o platforma apicola de la zero de unde-i pun serie sasiu..dapai factura...  :uimit::rotfl:

Bine ca nu vrei sa construiesti o masina ! Tu crezi va fiecare construieste vehicule dupa cum il taie capul si apoi merge cu ele pe drum?

MirceaCalin

Citat din: PACO din Ianuarie 23, 2015, 01:30:20 PM
...Tu crezi va fiecare construieste vehicule dupa cum il taie capul si apoi merge cu ele pe drum?
Da, cu condiţia să-şi găsească o autoritate competentă care să-i omologheze "construcţia"

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

ionel07196555

Citat din: daniel gusman din Ianuarie 23, 2015, 11:14:22 AM
:hi: sunt nou pe forum si vin cu o prima intrebare am facut o remorca apicola pe o axa, intrebarea mea este ce acte imi trebuie sa pot circula cu ia, mai intai trebuie sa ma duc cu ia la rar, trebuie imatriculata
Multumesc.
Primu lucru la omologare sa mearga mai usor trebue factura la punte , cupla ,instalatie electrica ,desen proect , o lista intreaga si se rezolva .