acid oxalic

Creat de maximus, Octombrie 09, 2007, 06:09:11 PM

« precedentul - următorul »

stupar

Din TAK-TIK am pus 5ml la 200gr petrol lampat si ajungea la 100 de familii.Dacat sa am surprize mai bine raman la TAK-TIK!
Multumesc! :hi:

Alutus

#61
Citat din: Obombo din Octombrie 14, 2011, 01:24:34 AM
Avantajul acidului oxalic este ca nu lasa reziduuri in miere sau in ceara, dar cu toata acestea tratamentul se face in lipsa magaziilor de recolta,
As dori un raspuns fara echivoc mai ales din partea unui apicultor din Romania, daca dupa un tratament cu AO a extras si a comercializat mierea fara probleme catre un procesator. De exemplu : tratament cu AO in iulie si extragere in august sau tratament cu AO la 1 august si extragere in 20 august sau 1 septembrie. Te rog don Bazil caci vad ca ai experienta in domeniu.
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

tratamentul cu AO se face in lipsa totala a puietului
la 5grade ,cam in noiembrie -

Obombo

Doar in cazul AO picurat dar nu numai in noiembrie ci si in cursul anului, bineinteles in lipsa puietului. In schimb se poate sublima de mai multe ori chiar si in prezenta puietului. Orice tratament se face fara magazii, din precautie, cu toate ca AO este permis in apicultura bio.

mape 48-petru manea

eu deobicei postez numai din experienta proprie ( cum fac,cand fac ,de ce fac ) restul e teorie si se poate citi din carti ,reviste si net  :hi: :hi: :hi:

Obombo

Idem. Pe 17/12/2011 am terminat un ciclu de tratamente cu AO sublimat in prezenta de puiet.  :hi: :hi: :hi:

mape 48-petru manea

ce fel de aparat ai folosit
o poza un film ar fi bun
am vazut un film pe net ---o teava la 90 gr.si in partea de jos un capac cu filet in capac AO si apoi incalzit cu lampa cu gaz

Obombo

Chestia cu teava functioneaza dar nu e foarte practica, am folosit ceva asemanator dar din sticla, e treaba lunga: Varroglass Inainte de asta am folosit un sublimator autoconstruit, cel din prima poza, (seamana mai mult sau mai putin cu unele modele in comert) dar nu am fos multumit, timp mult, albine prajite, acid care da pe dinafara, asa ca am construit un alt model iar intre timp (cam un an de zile  :zzz: ) le-am folosit pe cele din sticla. De cel actual (putin copiat, dar originalul costa 430 €) sunt destul de multumit, e destul de rapid, cam un minut la stup, rezultatele sunt sadisfacatoare si am deja in minte o idee de imbunatatire, cu toate ca speranta mea este de a gasi solutii alternative tratamentelor chimice, chiar daca sunt bio. Acesta este originalul; este si un film: Sublimox.
Toate cele bune!

johnysibiu

Daca ai atasa la un cilindru metalic cu capac o tevusca iar cilindrul sa-l incalzesti cu o lampa de propan ?

Obombo

Se poate. Dupa cum am scris mai sus, se foloseste la fel ca cel din sticla si are acelasi inconvenient, e treba lunga. Mai exista si alte solutii, pe acelasi principiu. De exemplu, o cafetiera modificata ad hoc: http://www.forumdiagraria.org/api-f53/autocostruzioni-t18601-40.html

comi

in Germania este folosit de regula in perioada octombrie-decembrie in ( lipsa puietului si a culesului)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

NYK74

Acidul oxalic e de tinut cont,ca si toate celelalte produse in general,are un termen de valabilitate.Cunosc persoane care au folosit si folosesc AO de ani de zile in ITALIA si il folosesc si acum pentru varooa.Asa cum sa mai scris pe acest forum,eficienta maxima a tratamentului este in absenta puietului.Dar se poate efectua si in august sau primavara cind albinele au puiet.Pe aceiasi generatie de albine il folosesc de mai multe ori.De exemplu cind au puiet se fac 3 tratamente din 7 in 7 zile,cum se face la varachet pentru ca însumează cele 21 zile perioada in care iese puietul.

oroles

#73
Cum se face tratament la nemti cu acid oxalic dihidrat. Au un vaporizator pe care il folosesc. Nu am mai vazut pana acum la noi asa ceva... Poate voi stiti mai multe despre el si poate l-ati folosit. E electric...

VARROX® - Verdampfer zur erfolgreichen Varroabehandlung 2010


Si o metoda mai simpla. Este intutiv filmuletul.

Oxalsäure verdampfen mit dem Teelicht

Sau alta metoda la fel de simpla.

einfache Varroabehandlung durch Oxalsäure verdampfen

O metoda cu un pulverizator, un  pic diferita de ce stiam eu.

чеснок для пчёл
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani