acid oxalic

Creat de maximus, Octombrie 09, 2007, 06:09:11 PM

« precedentul - următorul »

D006

Da si se poate administra si pulverizat peste rame are o actiune de 4-5 saptamani.este primul stup tratat cu acid dupa o saptamana de la tratament lam verificat facand un tratament punand foaia de control la care au cazut 2 varroa iar la un stup netratat cu acid au cazut 17 acum vreau sa fac un tratament cu acid oxalic la toti stupi daca maximus vrea sa ne mai spuna ceva dupa mai mult timp de tratament cu acid oxalic caci el a incecat de mult timp sa ne spuna cum face dar nu prea am vrut sal ascultam eu nam zis nimic dar am incercat si cred cai bun si nui scump.

D006

Nu ne spui nimic in legatura cu tratamentele efectuate dela ultima postare??Au trecut aproape 2 ani cred ca poti veni cu ceva in plus fie si numai o confirmare sau o infirmare a eficacitati tratamentului multumesc.

bucovineanu

Tratarea  unui stup  cu oxalic si a altor  2  cu altceva nu e concludenta. Infestarea familiilor nu este uniforma. Pentru a ne lamuri ar trebui tratate jumatate din familiile dintr-o stupina  cu oxalic si cealalta jumatate cu altceva sigur. Dupa sa zicem o saptamana sa inversam tratamentele: familiile care au fost tratate cu oxalic sa le tratam cu celalalt produs iar cele tratate cu celalalt produs sa le tratam cu oxalic. Bineinteles foaie de control sau fund antivaroa la toate familiile si totul in lipsa puietului. Asa s-ar putea obtine niste rezultate concludente. Acest lucru s-a putea face si pe un numar mai mic de familii impartite in doua jumatati.

D006

Aici nu ar fi posibil asa ceva pt ca niciodata nu am lipsa de puiet.
Pana acuma am gasit ff putina varoa de cand cu fundurile de plasa.

maximus

Citat din: liviuNu ne spui nimic in legatura cu tratamentele efectuate dela ultima postare??Au trecut aproape 2 ani cred ca poti veni cu ceva in plus fie si numai o confirmare sau o infirmare a eficacitati tratamentului multumesc.
astazi voi face tratamentul cu acid oxalic .desi familiile nu mai au puiet de cateva saptamani,am intarziat datorita scaderii temperaturilor.astept sa se incalzeasca putin si trec la treaba.
      nu am inregistrat pana acum nici o matca pierduta,nici o familie.din contra, familiile e puternice si isi vad de treaba.am sa pun si poze daca voi avea vreme.

D006

Multumesc si in timpul asta ai facut tratamente numai cu acid oxalic si numai odata pe an ? sau ai facut si cu altceva .

D006


Alutus

Ce mai este nou in domeniu?
Sa nu uiti Darie!

Obombo

Un nou produs pe baza de acid oxalic, testat anul trecut si inregistrat acum cateva luni, care se poate folosi fie in solutie fie sublimat, Api Bioxal produs de Chemicals Laif.

Alutus

#39
Ieri am vrut sa fac tratamentul final cu Varachet. Am avut o multime de probleme dintre care cea mai mare a fost faptul ca benzile de carton nu au ars in proportie de cca 80 %. Pt viitor vreau sa incerc si alta metoda, de exemplu cu acid oxalic . Exista pe forum o expunere a metodelor de tratament cu ac. ox. si a dispozitivelor utilizate? Prezentari pe Y T sunt multe, dar din pacate nu inteleg limbile  in care se explica.
Sa nu uiti Darie!

stefanescu

Incearca sa iti cumperi sau sa iti fabrici un Varojet. Nu mai ai nici un rateu la arderea fitilelor de carton.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Bistriteanul

Citat din: Alutus din Octombrie 13, 2011, 08:36:24 AM
Ieri am vrut sa fac tratamentul final cu Varachet. Am avut o multime de probleme dintre care cea mai mare a fost faptul ca benzile de carton nu au ars in proportie de cca 80 %. Pt viitor vreau sa incerc si alta metoda, de exemplu cu acid oxalic . Exista pe forum o expunere a metodelor de tratament cu ac. ox. si a dispozitivelor utilizate? Prezentari pe Y T sunt multe, dar din pacate nu inteleg limbile  in care se explica.

Probabil erau putin mai umede, inainte de folosire, benzile se pot pastra intr-un mediu uscat si cald.( pe calorifer).
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Alutus

Citat din: stefanescu din Octombrie 13, 2011, 10:30:47 AM
Incearca sa iti cumperi sau sa iti fabrici un Varojet. Nu mai ai nici un rateu la arderea fitilelor de carton.
Exista pe forum o schema de principiu a unui varojet? sau ai idee despre asta?
Pt Bistr. Le-am uscat cu o saptamana inainte si le pastram intr-o punga de plastic inchisa si asezata suplimentar intr-o cutie de pantofi dupa fiecare utilizare. Anul trecut, lucrand dupa aceasta schema nu am avut esece(sic). Se pare ca este o alta cauza.
Sa nu uiti Darie!

bucovineanu

Nu e nevoie ca benzile de hartie sa fie uscate inainte de tratament. Daca nu se desface punga in care sunt sigilate decat in momentul in care facem tratamentul ele vor arde foarte bine. Daca punguta e desfacuta cu mult timp inainte e posibil ca benzile sa absoarba vapori din aer. E important ca dupa ce au fost aprinse la ambele capete, sa fie introduse cu grija in stupi si sa aiba suficient aer pe suportul respectiv. In 30 de minute reusesc sa tratez 90 de familii cu 0-2 rateuri, fara nici un fel de varojet. Cu varojetul sigur dureaza mai mult.

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)