acid oxalic

Creat de maximus, Octombrie 09, 2007, 06:09:11 PM

« precedentul - următorul »

ni_nacu

Acidul oxalic se fabrica la Copsa Mica(acum nu stiu daca mai functioneaza fabrica)se livra si in saci de 50kg

PricopArthur

Aveti idee care e pretul la acid oxalic?
Miere multă şi inimă curată!

pintilied

Acidul oxalic se gaseste in farmaciile umane unde este folosit la diferite retete. :hi:
Nu tot ce zboara,face miere!

PricopArthur

Sau in laboratore la anlizele apei uzate?  :wink2:
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

D-le Maximus
Am inteles ca in toamna trecuta ati facut tratament cu acid oxalic.
In cursul anului trecut ati mai tratat si cu altceva?
Si inca o intrebare: ati mai tratat si in alti ani cu acid oxalic?
                       Cu multumiri anticipate
                                                        bucovineanu

maximus

in cursul anului am tratat de 3 ori cu bee vital in august.apoi acid oxalic in toamna si in rest nimic.e primul an,si au cazut paduchi cu sutele,la 300 m-am oprit ca m-am plictisit.eficienta mare,risc de poluare 0,usor de manipulat.intelegere sa fie,si treburile ar merge mult mai bine.

bucovineanu

Daca ne spuneti ce concentratie ati folosit si ce cantitate de solutie trebuie folosita pentru fiecare familie, va ramin indatorat.
Asteptam deasemenea sa ne comunicati felul in care vor iesi din iarna si evolutia in continuare.
                                 Multumim inca odata.

maximus

concentratie 3,5%.am facut un sirop din 200g zahar,35 g acid oxalic si restu apa pana la 1l.cu 1l de sirop tratez 20 de familii,50ml/familie daca este puternica,40 daca e mai slaba si 30 daca e roi.asta ar veni cam 50 la 7-8 rame,40 la 5-6 si 30 la 3-4 (la dadant ma refer).nu ai cu ce sa-mi ramai indatorat.te salut

bucovineanu

Ar fi fost interesant, daca dupa tratamentul cu oxalic se facea la citeva familii un tratament choc cu perizin sau alt produs puternic, pentru a vedea ce mai cadea.
Apropo, stie cineva daca mai se mai poate procura de undeva perizin?
Am vorbit cu apicultori inscrisi la bio si au zis ca bee vital este foarte putin eficient. Rezulta acest lucru si din faptul ca au cazut foarte multi paduchi la tratamentul cu oxalic. Vara trecuta le-a priit foarte mult paduchilor, sau si-a pierdut din eficienta si varachetul?
.

PricopArthur

Stiu ca firma Bayer producea Perizin.
Nu am tratat niciodata.
Care e substanta activa?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Intradevar, perizinul este fabricat de Bayer in colaborare cu o firma din Bulgaria.Substanta activa se numeste cumafos. Fiind putin folosit la noi,are o eficienta sporita si datorita faptului ca paduchii nu si-au dezvoltat rezistenta la substanta activa.Se aplica in solutie prin picurare printre rame la temperatura de peste 5 grade.
L-am folosit o singura data, cu citiva ani in urma,fiind foarte eficient. In anul urmator nu am mai tratat cu nimic pina in toamna.Nu retin pretul dar era cam piperat.

ni_nacu

http://www.biovet.ch/shop/global/Apicul ... er::2.html
O alta metoda de tratament cu acid oxalic.
Pana la toamna am timp sa incerc sa fac vaporizatorul din bricheta masinii,si asa someaza acolo(sunt nefumator)
Dar poate mai apar si alte idei !

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bee_lover

cred ca acest aparat se poate vedea in actiune si intr-unul din videourile postate de mine la 7:30 min din film
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/CMqGorMW60w[/youtube]

maximus

acidul oxalic se adm foarte usor cu seringa,fara masca,fara sa avem alte griji ca etanseizarea stupului,racirea aparatului,etc.in momentul in care am aplicat prin picurare solutia si am inchis stupul,albina prin ventilare formeaza aerosoli adica exact acei vapori care actioneaza asupra paduchilor.parerea mea e ca nu e nevoie de nici un aparat