Completare date la profilul fiecarui user

Creat de pharaonu75, Februarie 11, 2012, 09:23:32 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: struan din Mai 20, 2013, 09:28:58 PM
Personal, am o problema in a posta date personale in spatii publice. Daca cineva doreste, imi pot declina identitatea in privat. Sunt aici doar pentru schimb de experienta. Daca folosesc un limbaj civilizat si nu supar pe nimeni nu vad de ce sa mi se blocheze contul.
Nimeni nu solicita date personale gen CNP, adresa din cartea de identitate sau conturi din banci.
Ceea ce dorim, e varsta si locatia stupinei pentru ca raspunsurile la eventuale intrebari sa fie cat mai la obiect, deoarece multe difera de la o zona la alta, sau de varsta si experienta apicultorului.
Cred ca aceste cerinte sunt de bun simt.
Alte date, mai complete, ca nume, nr. de telefon pot fi trimise pe mesaj privat la administratori fiind utile in diferite actiuni intreprinse de comunitate, intalniri la evenimente apicole si legare de relatii cu cat mai multi apicultori.
Exemple sunt destule pe acest forum.
:hi:

Marius-ursulakhe

Sa stiti ca aceste lucruri ar fi bine daca ar fi obligatirii la deschiderea unui cont si la fel de obligatorii si pt cei care nu au aceste date trecute la user
Eu asa cred ca este normal pt ca daca tot santem colegi pe acest forum sa fim egali unul fata de altul (sa nu fie unul mai destept fata de altul -----sa fie o egalitate )eu asa cred ca este corect si este o parere personala si toate aceste lucruri le decide domnii administratori

sorinma

Poate pentru inceput sa fie obligatoriu ca pentru a posta sa se treaca cateva date personale?Vrei sa citesti ,sa te informezi stai pitit si citeste.
Cand intram intr-o casa de obicei ne prezentam...pentru a purta un dialog bineinteles,eu asa vad si un forum,nu e o piata sau un stadion,nu vad de ce nu ar spune cineva numele,varsta,locatia si exeperienta in stuparit(poate doar de rusine?
Si sa fim seriosi ,cine are cat de cat habar si vrea poate afla mult mai multe si mai exacte informatii decat ce sunt trecute la user.
In fine...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Kov iulian

O problema ar putea apare cand locuiesti intr-o localitate mica cu unu doi apicultori, pe forum ai trecut numele apropiat de cel real si te manifesti critic si pe buna dreptate la adresa autoritatilor si greselilor acestora :) :)

Mergi la un birou undeva, aaaa tu esti ala care nu stiu ce spunea ia revino un pic mai tarziu ( peste zile sau luni ca acum nu am timp ) :rotfl:  =)) =))

sorinma

Iti poti alege un nume "de scena" si sa-ti treci zona(judetul, regiunea ,eventual cel putin tara  :P ) nu adresa completa daca iti e frica de repercursiuni
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

pharaonu75

Citat din: Kov iulian din Mai 21, 2013, 09:26:17 AM
...
Mergi la un birou undeva, aaaa tu esti ala care nu stiu ce spunea ia revino un pic mai tarziu ( peste zile sau luni ca acum nu am timp ) :rotfl:  =)) =))

Traim in era tehnologiei si informatiei!
Cand mergi la acel birou, pune telefonul pe inregistrare si 'rupe-le dintii' apoi cu o reclamatie la care atasezi si inregistrarea! Si trimite acea inregistrare pe mail catre mass-media, sa vezi ce amabili vor fi cu tine peste vreo 2-3 zile! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din Mai 21, 2013, 12:46:16 PM
Citat din: Kov iulian din Mai 21, 2013, 09:26:17 AM
...
Mergi la un birou undeva, aaaa tu esti ala care nu stiu ce spunea ia revino un pic mai tarziu ( peste zile sau luni ca acum nu am timp ) :rotfl:  =)) =))

Traim in era tehnologiei si informatiei!
Cand mergi la acel birou, pune telefonul pe inregistrare si 'rupe-le dintii' apoi cu o reclamatie la care atasezi si inregistrarea! Si trimite acea inregistrare pe mail catre mass-media, sa vezi ce amabili vor fi cu tine peste vreo 2-3 zile! :D
hai sa i trecem pe post de secretare si sa lucreze sub birou =)) =)) =))

uve

Imi vine in minte o declaratie a ministrului nostru de externe dupa intoarcerea din America : "Am fost si le-am expus pozitia noastra geo -strategica , cu iesire la mare....si ei (americanii) au fost foarte incantati" Or fi fost cazuti pe spate .Vorba lu Pharaonu : i-am spart (cu informatiile "pretioase") .Ei "vad" din satelit si cand ne usuram in dosul surii ...si noi...Pe facturi esti obligat sa treci CNP-ul... Daca nu ai nimic de ascuns atunci telefonul si adresa pot deveni publice.Nu vad cui i-ar folosi . Ca doar nu dai codul PIN . Daca faci niste afirmatii publice , trebuie sa ti le asumi ,  sa le sustii si sa le aperi . Indiferent de repercursiuni.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

struan

Intrucat pe vremuri am facut niste cursuri de retelistica, sunt foarte constient ca pe internet nu exista secrete. Cunoscatorii pot confirma asta. Oricat am vrea noi sa ne ascundem dupa niste nick-uri, cine vrea si cunoaste poate sa iti afle identitatea cu o rezolutie destul de mare. Dar macar asa... Sa nu poata toata lumea sa afle in mod facil cine esti. Mi se pare o masura elementara de precautie in asa jungla cum e netul.

kamy

Io as zice s-o lasati balta,acasa soacra vrea controlul,nevasta copchii,ce-i prea mult strica,ce sa va mai spun ca de 2 ani imi sant ascultate cu constiinciozitate telefoanele,va rog in momentul in care e obligatorie completarea datelor stergeti userul,sau o cereti ca nu le plac ghicitorile celor de la servicii?

orbanstefan64

intr adevar telefoanele sint ascultate  :rusine: daca tot am ajuns in ue ascultatorilor le oferim tot ....o ..ue  si o urare mai veche din patea mea
sa i intepe trintorii prin gurita .....hadrokar  :rotfl:  =)) =)) =))
cu soacra cu nevasta .......da le in .......pa pa  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
:hi: :hi: :hi:

apivasmob

Completarea datelor ptr ficare user este falcutativa sau obligatorie ptr a activa si posta pe forum?
Rog moderatorii sa fie corecti ca intotdeauna si sa oblige prin blocarea conturilor colegilor (chiar daca stim de unde sunt) care nu si-au completat toate datele ,pana la completarea lor.
Va multumesc anticipat.

P.S. Deoarece fiecare sunt din zone diferite si in apicultura zonele de la munte nu sunt aceleasi ca in zonele de la ses(ex: unul de la ses ca a inceput sa stimuleze proteic si cel de la munte citeste si crede ca daca acela face bine si ptr el este bun ).
Sanatate tuturor apicultorilor

Tamu

Corecta solicitarea completarii datelor personale. Dar mare atentie, stupinele nu se afla intotdeauna acolo unde locuiesc colegii de forum.
Ex.: Eu locuiesc in jud. Maramures si am stupina in jud. Satu Mare.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Pentru a putea primi raspunsuri corecte la intrebarile puse, noi solicitam declararea vetrei de stupina, nu ne intereseaza in mod deosebit adresa apicultorului, nu suntem la SRI.
Daca membrii vor sa-si faca publica si locatia de domiciliu, pentru a putea intalni apicultori din zona, sau noi prieteni, e dreptul lor, nu e obligatie....

ionelzarnescu

 :coffee:
Citat din: pharaonu75 din Februarie 11, 2012, 09:23:32 AM
O cerinta care va deveni obligatorie, este urmatoarea: fiecare membru va trebui sa isi completeze datele de la profil.
Este o chestiune de bun simt si de respect pentru ceilalti!
Aceasta masura va fi benefica pentru ca ii va ajuta pe cei care dau sfaturi sa o faca pertinent, deoarece vor cunoaste zona de unde este cel care are nevoie de ajutorul lor.

In plus, in felul acesta stim cu totii cu cine discutam... pentru ca de spamm-eri si clone nu avem nevoie!

Termenul limita, pana la care se mai admit conturi fara date complete la profil, este 01 martie 2012.
Dupa acest termen, conturile incomplete vor avea un "martisor"... vor fi blocate!
ionel