Florin

Creat de pngflorin, Noiembrie 11, 2007, 02:26:48 PM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Muntii Tulniciului.

pngflorin

alta

pngflorin

Rezultatul vanatorii.

pngflorin

Catina cu fructe refrigerate la 15.01.2007, -10 grade.

pngflorin


PricopArthur

Cand se culege catina?
Miere multă şi inimă curată!

D006

florine ash vrea si eu unu-doi pui de copoi  ardelenesc,dar pana am sa te invit la un fazan cred ca o sa te vizitez sa-ti vad cateii si albinutzele..la buna vedere.. :hi:

stefan1

Citat din: PricopArthurCand se culege catina?
Vorbesc doar din auzite: catina se culege din septembrie pana toamna tarziu. Se spune ca fructele culese mai tarziu sunt mai bogate in principii active. Din pacate se culege greu din cauza tzepilor puternici. Unii taie ramuri intregi si culeg acasa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: stefan1
Citat din: PricopArthurCand se culege catina?
Vorbesc doar din auzite: catina se culege din septembrie pana toamna tarziu. Se spune ca fructele culese mai tarziu sunt mai bogate in principii active. Din pacate se culege greu din cauza tzepilor puternici. Unii taie ramuri intregi si culeg acasa.
Adevarat, asa se procedeaza.
Din pacate faptul ca se taie de jos, se transporta acasa unde cu forfecuta se taie ciorchinele de catina, este un lucru extrem de rau pt sol, deoarece rolul catini in principal este de a fixa terenurile degradate, rapi, prundisuri, astfel ca fara acesti arbusti zona se degradeaza mai repede.Ea se regenereaza prin drajoni si lastari f repede, dar din momentul aparitiei si pana la fructificatie trec in jur de 3-7 ani.

D006

Citat din: ciocansebiflorine ash vrea si eu unu-doi pui de copoi  ardelenesc,dar pana am sa te invit la un fazan cred ca o sa te vizitez sa-ti vad cateii si albinutzele..la buna vedere.. :hi:
Am doua femele de copoi ardelenesc, daca te uiti in urma ai sa le vezi, in fiecare an dau la monta una dintre ele, asa ca prin iunie-iulie am sa am catei.
Mentinem legatura.

D006

Maya, in picioare si Misu , masculul.

PricopArthur

Inseamna ca se culege (catina) cam odata cu macesele. Acestea se culeg dupa prima bruma.
Multumesc pentru raspuns.
Miere multă şi inimă curată!

D006

O ALTA GENEARTIE DE CAINI DE VANATOARE.................sper.

D006

catei de copoi ardelenesc talie mare.

D006

foto.