Intretinerea albinelor in stupii multietajati (ME sau NUMAI rame 3/4)

Creat de RazvanTi, Mai 18, 2015, 09:10:28 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Sistemul la care m-am referit cred eu, se pretează la stuparul intensiv. A încetat culesul pui izgonitor sau sudului caturile de deasupra cuibului (hanneman) pui cât gol și 10-15 litrii de sirop, calculat să fie suficient până la următorul cules sau pentru iernare. Mierea este și așa puțină și trebuie să rentabilizare activitatea. Hranirile intensive, în prezența aportului de polen natural, ar trebui să facă minuni. Anul trecut am dat 3-4 kg de zahar pe stup doar, însă cred că o cantitate mai mare (20-30kg) dată cu responsabilitate astfel încât să nu contamineze mierea ar dezvoltă mai mult familia de albine. Ori ramele acestea, mai mici, nu vor reține siropul in așa fel încât să fie amestecat cu miere.
Deocamdată este doar o ipoteza de lucru..

tuturicius

Eu vorbeam de cuib pe doua corpuri de 10 rame cu puiet tot timpul in ambele corpuri. Coronita e c3. Rezervele sunt cel putin 4 rame marginase pline ochi sau chiar inca doua rame pline in c2 . Deci minim 4 x2,5 = 10 kg plus ce mai e prin cuib.

tinumaftei

Citat din: tuturicius din Ianuarie 23, 2017, 10:23:51 PM
Eu vorbeam de cuib pe doua corpuri de 10 rame cu puiet tot timpul in ambele corpuri. Coronita e c3. Rezervele sunt cel putin 4 rame marginase pline ochi sau chiar inca doua rame pline in c2 . Deci minim 4 x2,5 = 10 kg plus ce mai e prin cuib.
Am inteles de la inceput explicatia ta. Daca stai cu galeata pe ele, isi refac imediat rezervele in C3.

bucovineanu

Eu credeam ca discutam despre intretinerea familiilor in ME, dar vad ca discutia a deviat. Se discuta despre "furajarea" albinelor.  :smile:

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2017, 12:04:16 AM
Eu credeam ca discutam despre intretinerea familiilor in ME, dar vad ca discutia a deviat. Se discuta despre "furajarea" albinelor.  :smile:
Scuze , nu am vrut sa monopolizez discutia.
Am vrut doar sa exemplific ca ME se preteaza la stilul intensiv, cu pastoral, ceva ce ma avantajeaza pe mine.
Fiecare poate sa isi expuna ideile sau intrebarile.

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tuturicius

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2017, 12:04:16 AM
Eu credeam ca discutam despre intretinerea familiilor in ME, dar vad ca discutia a deviat. Se discuta despre "furajarea" albinelor.  :smile:
Uite tocmai de asta a apus forumul.

bucovineanu

Nu prea am inteles de ce a apus forumul.  Eu stim ca se furajeaza vacile oile, caprele, porcii, etc.
Mai fratilor puteti sa furajati albinele proprii cu doriti. Insa nu trebuie sa ne plangem ca mierea a ajuns la preturile pe care le vedem. Dar atunci cand vorbim de albine, parca nu prea suna bine furajarea. Eu va urez mult succes.

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2017, 01:06:17 PM
Nu prea am inteles de ce a apus forumul.  Eu stim ca se furajeaza vacile oile, caprele, porcii, etc.
Mai fratilor puteti sa furajati albinele proprii cu doriti. Insa nu trebuie sa ne plangem ca mierea a ajuns la preturile pe care le vedem. Dar atunci cand vorbim de albine, parca nu prea suna bine furajarea. Eu va urez mult succes.
Care este legatura intre aplicarea tehnologiei de crestere  a albinelor si scaderea pretului la miere?
Achizitorii primesc miere facuta din sirop de zahar?
Din amintirile mele de la tehnologie, o famile de albine consuma in timpul unui an apicol aprox. 80-100kg de zaharuri (fructoza/glucoza, ...), ceea ce se numeste si este miere. Cantitatea aceasta este pentru supravietuirea familiei de albine. Fata de aceasta cantitate productia nu reprezinta in mod obisnuit decat 15-40kg/ stup.  De ce nu s-ar folosi tehnici de inlocuire a cantitatii de 80-100 kg despre care vorbeam, cu zahar? In felul acesta, la acelasi potential melifer randamentul ar fi mai bun. Nu iau in calcul aici introducerea de sirop pentru transformarea lui in miere, pentru ca oricum analize simple de laborator pot detecta prezenta adaosului iar analize mai complexe pot indica inclusiv furnizorul sau tipul de surogat.
Cele mai multe stupine sufera exact din acest caz: o cronica inanție. Abia culeg ceva din natura ca sa se intretina, iar atunci cand apare un cules mai important nu are cine sa adune, fiindca subnutrirea familiei de albine afecteaza dezvoltarea acesteia si pregatirea pentru oportunitatea unui cules.
Ori discutia despre ME este interesanta si cu aplicabilitate din aceasta perspectiva. Volumul celor doua corpuri (8-9-10rame/ corp) poate fi utilizat pentru cresterea de puiet, rezerve de polen si minime rezerve de miere, asta in timpul sezonului activ. Iar in corpul 3 se poate asigura o generoasa cantitate de miere - provenita din slabe culesuri din natura + aportul principal de sirop - iar in cazul aparitiei unui cules mai important sau unui cules mic cu perspectiva indelungata, corpul acesta poate fi inlocuit cu unul gol, urmand ca ramele retrase si care au in ele si sirop sa poata fi folosite la iernare, la roi, la interculesuri..
Aproape toate regiunile Romaniei au din primele zile de desprimavarare si pana toamna tarziu polen disponibil. Dar polenul nu este suficient pentru dezvoltare.
Am invatat apicultura de la oameni care erau deja in varsta acum 30 de ani, dar si generatia noastra trebuie sa aduca un aport la aceasta stiinta. Apicultura va supravietui prin cativa stupi in fundul curtii, dar productia semnificativa de miere de calitate trebuie produsa prin metode de acum industriale fara a face insa rabat de la calitate.
Ori in ce fel am intoarce stupul cu rama Dadant, datorita particularitatii acestei rame, posibilitatea de contaminare a produsului final cu sirop ramane mare, iar tehnologii practice si de mare randament pentru aceasta rama nu sunt.
Daca stupul ME se foloseste fara tehnologia specifica si fara sirop, eu recomand apicultorului sa isi ia Dadant, orizontal sau vertical, pentru ca fara tehnologie de ME, la astupul acesta cu mult mai multe rame si corpuri se lucreaza mai complicat decat la un orizontal care iti iarta toate greselile!
Cat despre terminologie nu mi termenul de furajare mi se pare mai potrivit pentru animale, siropare pentru cofetarie, hranire are aplicare la oameni.
Daca ar fi de folos cuiva aceste texte, as fi multumit. Daca nu, nu imi cad galoanele si nici nu ma simt ofensat ca de regula in timpul vietii nimanui nu i se ridica statuie!

tuturicius

Discutiile acestea pe cat sunt de interminabile pe atat sunt de sterile.
De vreun an de zile mi-am gasit un principiu foarte sanatos in apicultura: nu mai preiau idei majore decat de la profesionisti.
Daca vad ca omul traieste EXCLUSIV din apicultura atunci deschid si eu urechile si ochii. Si gasesti profesionisti daca ii cauti. Si afara si la noi. In rest, de pe margine, se pot face fel si fel de afirmatii fara sfarsit. Cand nu traiesti exclusiv din apicurltura, pana la urma, oricum e bine.

Eugen B

Domnu tuturicius mergi si in pastoral?
eu cred ca se pot lua si idei bune de pe forum, adevarul este ca sunt si multe prosti, dar cine gandeste isi da seama.
Aici mai discutam , mai glumim, altii doar atata stiu.
Iar ma repet, majoritatea de aici de pe forum vorbim doar asa, nu vrem sa ne ajutam. Asta e adevarul. Foarte putini care mai spune cate ceva bine. Cu timpul experienta isi spune cuvantul, fiecare avem zona noastra de cules, rasa de albina diferita, si eu mai stiu cate diferente.
Poate ca la domnu bucovineanu nu se preteaza cu ceva avem noi aici, dar la el merge foarte bine. Cine vrea sa faca performanta din apicultura trebuie sa lucreze multe, sa mai si studieze, si sa mai fure tot ce poate de la alti stupari(ma refer la idei, nu stupi si alte chestii din stupina).

bucovineanu

Nu cu multi ani in urma mierea romaneasca era foarte apreciata la export. Odata cu aparitia  a tot felul de siropuri, pe care chiar intermediarii ce cumpara miere de la apicultori le-au vandut acestora, acum se plang acum ca nu mai pot vinde nimic la export si au stocuri mari. Chiar se plang de faptul ca mierea cumparata de la apicultori nu mai este miere. Oare numai Ucraina China  si Argentina sunt vinovate pentru faptul ca mierea noastra nu mai poate fi exportata?
Spun inca odata ca in stupina sa, fiecare face cum crede ca e mai bine.

tinumaftei

Discuția despre stupul ME trebui sa rămână în registrul tehnic nu să meargă spre filozofii sau povesti. Că unul care am vândut miere la tarabă in Germania zic că știu ce consumă și apreciază consumatorul.
Apicultorul german are permanent în stup un hrănitor și rar da mai puțin de 10litrii de sirop o dată. Cu toate acestea mierea germană are preț bun. E plin internetul de prezentări din stupine din Germania, unde siropul este la el acasă de ani de zile și în cantități uriașe, dar numai noi căscăm gura la poveștile achizitorilor care deja aduc miere din altă parte doar pe criteriul preț.

bucovineanu

Asa o fi, porivit noilor tehnologii e obligatoriu sa ai tot timpul hranitoare de 20 de litri in stupi. Eu raman totusi raman la tehnologia mea invechita fara hranitoare in stupi in timpul sezonului activ. Si reusec totusi sa-i dezvolt pe cel putin 3 corpuri in fiecare an. Sunt multumit si de productia obtinuta, asa ca nu ma grabesc sa adopt noua tehnologie. Nu pentru faptul ca as fi conservator si nu accept noul, dovada faptul ca folosesc stupi ME de mai mult de 26 de ani.

tinumaftei