buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Felicitari Domnule Marin! Va urmaresc demult postarile pe youtube, sunt foarte tehnice si bine documentate, iar dvs sunt un mester in adevaratul sens al cuvantului, un om inventiv si foarte onest, prezantandu-ne atat lucrurile bune cat si experientele mai putin bune! Multumiri inca odata pentru tot ceea ce ne comunicati!
Am trecut anul trecut pentru prima data prin Serbia, am fost in Negotin, un orasel dragut si in plina forfota in luna august. E interesant ca si vanzatorii sarbi o mai rupeau pe romaneste.
Foarte buna postarea cu ramele ouate la orizontala, se pare ca regina a gasit conditiile optime pentru ouat- caldura de la cuib + rame negre.
Succes in tot ceea ce faceti si albine cat mai harnice!  :bzz:
Sanatate si noroc!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  Este uimitor ce ne-ai aratat, Marine!!! Nu am vazut niciodata asa ceva si nici nu am citit. Am scris despre puietul de viespi, care au faguri orizontali, dar acolo larvele au un pinten cu care se sprijina de peretele celulei sa nu cada. Chiar acum am scris in alt loc si cred ca ai vazut si tu, daca albinele cresc o botca din ou nefecundat, de trantor, atunci larva cade de pe laptisor si albinele fac acele botce lungi pe care nu le mai capacesc sau le capacesc, dar larva imediat moare si o gasim mica in varful botcii. Intr-un fel m-ai dezamagit ca stiam ca esti deschis la cercetare si trebuia sa lasi macar un fagur sa vedem daca poate sa creasca puietul pe orizontal pana la maturitate. Eu si acum nu incetez sa ma mir, ca dupa capacire, in stadiu de pupa, aceasta face multe miscari in celula si cum isi va pastra pozitia? Poate o sa mai verifici pe cand trebuie sa iasa puietul din acei faguri fosti pe orizontala sa vezi daca iese totusi normal si la fel pe ambele fete ale fagurului.    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

In 2011 am avut un caz asemanator. Am zis ca folosesc gratii Haneman. Atunci cand pun gratiile distanta intre gratie si rame e ceva mai mare de 8mm. Fiind cules intens albinele au construit celule de trantori pe cea mai mare suprafata a gratiei la un stup multietajat, atat sub gratie o jumatate de fagure cat si deasupra cealalta jumatate. Au construit astfel un fagure orizontal. In celulele de sub gratie regina a depus oua, iar in celulele de deasupra gratiei albinele au depus miere. Acest lucru s-a intamplat deoarece era cules intens, regina avea putin spatiu pentru ouat si am intarziat extractia.

RazvanTi

 :uimit: cum vine asta?!?!?!?  :uimit:
un ME are ori ramele afundate sus cu 8 mm mai jos decat cutia si jos sun la ras cu cutia , ori ramele sunt sus la ras cu cutia si jos au acei 8 mm mai in sus decat rasul cutiei...
deci in oricare caz gratia hanemann sta in contact cu ramele ori sus ori jos functie de acei 8 mm.
:uimit: deci cum vine asta?!?!?!?  :uimit:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

petru.atudorei

Va mirati ca a putut oua vertical, oul este umed si se lipeste de celula. Citisem undeva ca larva se prinde de fundul celulei cu un "cordon".

Dar daca stam sa ne gandim., in botcile artificiale larvele stau tot vertical ...orientate in jos...si nu cad...

bucovineanu

Citat din: RazvanTi din Februarie 25, 2014, 11:45:42 AM
:uimit: cum vine asta?!?!?!?  :uimit:
un ME are ori ramele afundate sus cu 8 mm mai jos decat cutia si jos sun la ras cu cutia , ori ramele sunt sus la ras cu cutia si jos au acei 8 mm mai in sus decat rasul cutiei...
deci in oricare caz gratia hanemann sta in contact cu ramele ori sus ori jos functie de acei 8 mm.
:uimit: deci cum vine asta?!?!?!?  :uimit:
Gratia Haneman e din plastic transparent si e montata pe o rama din lemn cu grosimea de 20mm care are falt de 10 mm si de aici se mareste distanta dintre ramele din cat si cele din cuib.

captain bee

multumesc de explicatii Marin !!.... mai asteptam si alte filmulete.  :bravo:
toate cele bune !

stefan1

Citat din: petru.atudorei din Februarie 25, 2014, 01:31:03 PM
Va mirati ca a putut oua vertical, oul este umed si se lipeste de celula. Citisem undeva ca larva se prinde de fundul celulei cu un "cordon".

Dar daca stam sa ne gandim., in botcile artificiale larvele stau tot vertical ...orientate in jos...si nu cad...

  Sigur ca ouale sunt lipite de fundul celulei, iar mai tarziu laptisorul de pe fund mentine larva in cazul botcilor. Ai vazut ca in botca larva este pe laptisor pana la capacire. Dar larvele de albine si trantori nu stau pe laptisor decat in primele zile. La viespi, de care am amintit, au rezolvat problema destul de complicat. Si la ele oil este fixat de fundul celulei, dar in dezvoltare pana e mic el ramane lipit de fund. Insa trebuie sa aiba loc naparliri pe masura ce larva creste. Ca sa nu cada, primele naparliri sunt incomplete, corpul larvei e segmentat in 6 sectoare (parca) si ultimul sector, cel lipit de fund, nu naparleste. Abia cand larva a crescut mai mare are loc o naparlire completa (caci pana atunci larva nu poate elimina excrementele, fundul fiind lipit de celula). In aceasta faza, ca sa nu cada, larvei ii creste un pinten cu care se propteste in peretele lateral al celulei, ca sa nu cada.

  Sunt curios unde ai citit treaba cu cordonul! Si de ce i-ar trebui unei larve de albina 'cordon' cand ea sta orizontal fara pericol sa cada?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

RazvanTi

Citat din: bucovineanu din Februarie 25, 2014, 01:52:50 PM
Gratia Haneman e din plastic transparent si e montata pe o rama din lemn cu grosimea de 20mm care are falt de 10 mm si de aici se mareste distanta dintre ramele din cat si cele din cuib.
aaaam inteles acum...
eu am hanemann de-alea tot de plastic dar groase nicot, care se pun pur si simplu intre caturi
de aici nelamurirea mea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

romikele

Depinde de construcția stupului.
Ideea e să se asigure spațiul de acces (pe ambele fețe) a albinelor de cei 8 mm.
Dacă ramele sunt în același plan cu marginea superioară a corpulu, gratia se va încastra într-o ramă-cadru, cum a specificat mai sus bucovineanu.
Interesul e ca gratia să nu chinuie mai mult albinele decât e strict necesar. Pusă direct pe rame se mai și propolizează, îngreunând scoaterea sa.



stefan1

  Totdeauna privesc cu mare placere filmele D-lui Marin!  :hi: 
  Aici imi spun si eu parerea despre matca din film de care ai spus ca nu oua destul de compact. Parerea mea este ca e o matca foarte buna, dar primavara devreme cand albinele aduc putin polen si cand sunt mai multe zile reci cand nu se aduce polen, in familie apare o lipsa de polen, chiar daca sunt rezerve de pastura. In aceasta situatie albinele sacrifica unele larve si astfel raman mai multe doice la larvele ramase. Si proteina din corpul larvelor sacrificate este folosita la hranirea celorlalte. De aceea de multe ori primavara devreme puietul nu este asa compact. In plus unele celule goale sunt folosite de albinele insarcinate cu mentinerea temperaturii optime pentru puiet. Sunt albine care produc caldura activand muschii toracici, si care intra in celule goale din suprafetele cu puiet si astfel incalzesc cel mai eficient puietul, fara a elimina multa caldura direct in aer. Am scris undeva despre acest fenomen, filmat fain cu camere cu infrarosu. Cum o sa apara in natura o sursa abundenta de polen, puietul o sa fie mult mai compact.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Foarte corecte cele spuse de Stefan. Nu trebuie sa ne repezim sa schimbam reginele daca primavara devreme puietul nu e compact la unele familii. E ceva normal mai ales la familiile mai putin populate. De aceea e mai bine daca facem control dupa ce apare polenul in natura. Evitam sa intram in panica.  :smile: