buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Da, si se roaga la Cel De Sus sa nu sara schije din palarie  =))

Edi D.

  Nea Marine pentru ca te vad meserias si in acelasi timp si talentat la pictura si la multe altele...in primavara o sa am un drum pana la Ovca si trec pe la matale si iti las eu un punctator de firma sa ai pentru viitor  :wink: :wink: :wink:

Glumesc nitel aici,dar drumul spre Ovca trebuie sa il fac oricum, si chiar daca am mai si glumit in fraza de sus o sa iti aduc si un punctator romanesc pentru un roman din Serbia.
Asta daca esti pe acasa si nu esti pe la bagrin pe undeva...

Tine-o tot asa cu filmuletele ca faci treaba buna si se vede ca stii ce faci,dar de fapt ce ma mai mir cand cartile tale de albine puse una peste alta te depasesc in inaltime.Bravo tie nea Marine!!!
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

marius_vfp

domnule admin , in punctator nu lovesti cu barosu doar nui dalta , dai usor sa faci un punct ce naiba , de atatia ani de cand folosesc acea supapa tot intreaga a ramas :D
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Edi D.

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 26, 2014, 09:10:41 PM
domnule admin , in punctator nu lovesti cu barosu doar nui dalta , dai usor sa faci un punct ce naiba , de atatia ani de cand folosesc acea supapa tot intreaga a ramas :D

Aveti dreptate si unul si altul...daca dai tare in supapa se sparge ca e foarte casanta din cauza duritatii,dar ca punctator sau chiar si o dalta de finete merge snur...Asa ca s-a rezolvat disputa... :hi: :hi: :hi: :hi:
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

romikele

Am lucrat ca mecanic la motoare diesel Saviem si am folosit tot soiul de scule, originale sau "tiganesti".
N-ai nevoie de baros sa spargi o palarie de supapa. Doar un pic de neatentie, sa lovesti im margine, chiar si fara mare putere.
Am vazut - si patit -  destule, nu-mi dau doar cu parerea  :wink2: :limba: :hi:

Bătrânul

Pe vremea cind eram PIETRAR (30 ani) cele mai bune dalti se faceau din arcuri de locomotiva si din boltiri de tanc .  :thanks:

marinlm64


gelu

....frumos, mergea si un filmuletz... :D...apropos de presa manuala, mi.a dat cineva un nr. de tel. din tara, am tot sunat dar nu mi.a raspuns nimeni, m.ar interesa una cat mai noua... :thanks: :thanks: :thanks:...postez aici ptr. ca e mai vizitata pagina si am o sansa   ^:)^ ^:)^...multa sanatate romanilor apicultori de pretutindeni... :hi: :hi:

istodorescu vasile

Citat din: gelu din Februarie 12, 2014, 12:28:46 AM
....frumos, mergea si un filmuletz... :D...apropos de presa manuala, mi.a dat cineva un nr. de tel. din tara, am tot sunat dar nu mi.a raspuns nimeni, m.ar interesa una cat mai noua... :thanks: :thanks: :thanks:...postez aici ptr. ca e mai vizitata pagina si am o sansa   ^:)^ ^:)^...multa sanatate romanilor apicultori de pretutindeni... :hi: :hi:
luati legatura cu marian sima de aici de pe forum. el este meseriasul ce a facut la foarte multi apicultori diferite tipuri de prese , si oamenii sunt foarte multumiti.

marinlm64


captain bee

Interesant lucru cu matca de la stupul, numărul 18, care a ouat in rama pusa orizontal. Bănuiesc că în cuibul cu rame verticale de dedesubt avea puiet pe toate ramele. Marin poate ne mai arați si pe viitor evolutia acestui stup si a acestei matci........o curiozitate : pe care parte a ramei a ouat matca, pe cea de sus sau pe cea de dedesubt....cum a ouat cu fundul in sus, daca era dedesubt sau cu fundul in jos, daca era deasupra....?????? :uimit: :uimit: :uimit:

cipik

Dupa cum se vede pe prima rama pusa peste cuib avea pe ambele parti si dedesupt si deasupra.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

rarescyp

Citat din: captain bee din Februarie 23, 2014, 09:35:39 PM
Interesant lucru cu matca de la stupul, numărul 18, care a ouat in rama pusa orizontal. Bănuiesc că în cuibul cu rame verticale de dedesubt avea puiet pe toate ramele. Marin poate ne mai arați si pe viitor evolutia acestui stup si a acestei matci........o curiozitate : pe care parte a ramei a ouat matca, pe cea de sus sau pe cea de dedesubt....cum a ouat cu fundul in sus, daca era dedesubt sau cu fundul in jos, daca era deasupra....?????? :uimit: :uimit: :uimit:

cum poti sa banuiesti ca in vremea asta avea puiet pe toate ramele din cuib...????
a preferat acele rame in primul rand pt ca erau negre( vechi ), stim ca caldura se acumuleaza in partea de sus a stupului ( deci un loc favorabil cresterii puietului)...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

captain bee

.......este un stup cu care cred ca nici unul din noi nu a lucrat ! numai Marin ne poate lamuri cu privire la acest aspect......si poate inca o dovada ca natura face cum crede ea ca e mai bine si nu asa cum vrem noi !!!
toate cele bune,

marinlm64

stupul  nr 18 are o matca bună dar pe ramele verticale avea putin puiet cred ca vro două ca palma , ramele orizontale or fost cu puiet pe ambele parti ,la matcă cum aţi zis mai naince prefera ramele negre si daia so urcat sus ...anu trecut nam avut dale negre pe orizontal si nam vazut la nici unu puiet si anu asta am pus acele rame ca să tragă mierea sa lescot la primavara ,dar uite ce surpriza am avut ca matca poate depune oua si pe orizontală de desubt si dasupra ,am mai gasit unu si stupul nr 23 ce lam aratat cu mult puiet asta toamnă si o avut multe albine moarte, lam filmat si am comentat,dar acum era slab si puiet avea iar sus pe ramele orizontale, jos avea tare putin ...sănatace  :hi: