buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

bismark

  Buna,Marine impachetare ca la carte cu miere suficienta si este normal sa nu mai ai nevoie de hranire de completare.La pavilion ai ramele in pat cald si aici vad ca ti-ai schimbat metoda in pat rece?, si vad ca scoti ramele cam greu.Referitor la impachetare cei din  margine sint cu un perete rece nu vor suferi ca vad ca e cam subtire?. Mi-am placut metoda ta pentru diafragme de poliester in interiorul unei rame si invelite in hirtie.Cred ca o voi face si eu la anul daca vor roade din poliester.In rest sanatate si iesim cu bine in primavara.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marinlm64


istodorescu vasile

 d-nul bismark nu ati observat bine ca d-nul marin are pe pavilion stupii in pat rece ,iar in lada aceea mare in pat cald.referitor la modul de lucru prin spatele lazii sint de parere ca pe pavilion este bine de lucrat fiind ramele pozitionate  in pat rece , dar in lada aceea mare fiind ramele puse in pat cald trebuie sa scoata tot stupul afara pentru a ajunge la ultima rama cea pozitionata la urdinis si asta nu imi place. cit despre rezervele de hrana pentru perioada de iarna  imi place, ar trebui sa vada si cei ce sint mai la inceput dar si cei care lasa putine rezerve  iar in luna ianuarie sint obligati de situatie sa intervina cu hrana  ca altfel ar pierde stupii din cauza lipsei de hrana.

Calin Catalin

Va salut, domnule Marin,

Ati incercat restrangerea cuibului strict la numarul de rame ocupate bine de albine?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

marinlm64

dragii mei stupari ...la lada aia 1/3 nu se lucră asa cum am arătat eu am scos toace ramele ,ci asta vam arătat să vedeti cum este înuntru si cuibu si rezerva de miere ...eu dacă as fi lucrat nu am nevoie să scot ramele doar atunci când e cazul ...se scot 2 sau al mult 3 până nu se ajunge la primu ram de puiet si ajunge ,un stupari bun îsi dă seama tot cei în ladă ...vă salut numai bine ...sănătace...

Bătrânul

Citat din: marinlm64 din Octombrie 29, 2013, 10:47:35 PM
dragii mei stupari ...la lada aia 1/3 nu se lucră asa cum am arătat eu am scos toace ramele ,ci asta vam arătat să vedeti cum este înuntru si cuibu si rezerva de miere ...eu dacă as fi lucrat nu am nevoie să scot ramele doar atunci când e cazul ...se scot 2 sau al mult 3 până nu se ajunge la primu ram de puiet si ajunge ,un stupari bun îsi dă seama tot cei în ladă ...vă salut numai bine ...sănătace...
CORECT ! =D> =D> =D> =D> =D> ^:)^

bismark

    Adevarat,Marine intr-un stup  nu umbli toata ziua sa vezi matca daca a mai ouat.Iti poti da seama de la prima sau doua rama.Cine rascoleste toata ziua un stup ala ori vrea sa invete sau vrea sa o distruga.La o familie  de albine se umbla cel mai des la 14-16 zile.Daca umbli la asa un timp poti fi sigur de rostul familiei.Mai des deranjezi foarte mult si opresti si familia din rostul ei.Deci pe timp de un an trebuie dupa parerea mea, in primavara sa umbli la o saptamina pentru a completa cu faguri noi si vara la doua saptamini sa nu-i scapi ca roi naturali. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marinlm64

metoda de restângere a cuibului este foarte bună însă primăvara trebuie să fi atent ca săl lărgesti si aia atunci când trebuie ,eu în vremea aia mis ocupat cu lucru în agricultură si nu am asa mult timp pentu lucru cu albinele si daia las cuibu aşa cum îl arăt... asta e mai bun pentru mine  ...sănătace ...

istodorescu vasile

aveti dreptate un stupar bun vede de la urdinis ce se intimpla in lada,  insa  in sezonul activ atunci cind stupul este suprapopulat si un stupar bun intelege ce vreau sa spun daca familia a intrat in frigurile roitului  si  trebuie sa intervii daca vrei sa nu aduni la roiuri de prin pomi atunci este musai sa scoti toate ramele afara pentru a cauta eventuale botci .eu  nu va pun priceperea la indoiala insa atunci cind trebuie sa ajungi in mijlocul cuibului este mai greu de lucrat decit la cei de pe pricolita ce o detineti unde scoateti care rama o doriti.cu 3-4-5 lazi de acest model nu este greu insa daca detii 50 asemenea lazi nu mai poti sa stapinesti situatia asa cum ar trebui. nu vreau sa ma contrazic pe acest subiect este mai greu de lucrat decit la celelalte lazi insa nu imposibil.

Bătrânul

Vasile ! Fiecare sistem are avantaje si dezavantaje ! Iti garantez ca atunci cind Marin a inceput stuparitul inca nu exista www.stupiibatranului.ro   ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ =D> =D>

istodorescu vasile

stiu ca orice model are avantaje si dezavantaje. stiu ca domnul Marin are experienta mare in apicultura si este unul dintre putinii care pot fi exemple pentru multi.dar in ce priveste lada 3/1 ramin de aceeasi parere ca este foarte buna pentru albine iarna si primavara ,dar se lucreaza greu cu ea in sezonul activ asa cum si eu am pe pavilion stupii pusi pe 3 rinduri iar la rindurile de jos si mijloc trebuiesc sa fie trasi pe interval pentru a lucra la ei si asta nu imi place.deci avantaje si dezavantaje.

istodorescu vasile

Citat din: bismark din Octombrie 30, 2013, 12:21:19 PM
    Adevarat,Marine intr-un stup  nu umbli toata ziua sa vezi matca daca a mai ouat.Iti poti da seama de la prima sau doua rama.Cine rascoleste toata ziua un stup ala ori vrea sa invete sau vrea sa o distruga.La o familie  de albine se umbla cel mai des la 14-16 zile.Daca umbli la asa un timp poti fi sigur de rostul familiei.Mai des deranjezi foarte mult si opresti si familia din rostul ei.Deci pe timp de un an trebuie dupa parerea mea, in primavara sa umbli la o saptamina pentru a completa cu faguri noi si vara la doua saptamini sa nu-i scapi ca roi naturali. Cu respect
stiu si eu acest lucru pentru ca m-am nascut cu stupi in ograda la tatal meu care nu mai este printre noi si din cei 38 de ani pe care ii am de 21 ma ocup de apicultura,asta fiind principala activitate,si cred ca am invatat acest lucru

Bătrânul

Va dau o veste buna !!! Pretul cucuruzului la Marin SA DUBLAT !!! :yes: :beer: :beer:

gelu

.....BRAVO....felicitari lui si celor care l.au ajutat...cred ca nu sunteti strain de ,,cauza,,.... :bravo: :bravo: :bravo:

gelu

...poza nu a ajuns accidental aici...e vorba de ceva caprite alpine francize...in ultimul concediu am incropit o minimini ferma cu 10 astfel de exemplare si intrucat apicultorii sunt oameni de bine si cu vaste cunostinte in vaste domenii...incerc sa sensibilizez publicul poate cineva are cunostine de unde as putea sa mai achizitionez cateva...eventual din ceva ferma intrucat am nevoie si de documente...la ultima achizitie m.am cam fript...si scumpe si nu prea sanatoase...abia le.am pus pe picioare