buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

daca imi permiteti domnule marin
cred ca unul din cele mai bune moduri de a asambla ramelel mai repede si mai usor e ca si in filmul de mai jos , cu capsatorul pneumatic sau chiar si la ciocan si cuie .
Frames & Frame Assembly - Part 4 - Jigs and Air Nailers

da la ramele drepte trebuie distantiere , acestea pot fi montate pe cutie ,sunt metalice , dar sunt enervante rau , nu poti deplasa ramele dintr-o parte in alta a cutiei decat cate una . insa pot fi folosite si acele pieptene (in filmele expuse de domnul dan margarit ) care lasa o distanta optima intre rame .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

silviu

O treaba simpla si chiar de aceea ingenioasa.Este de tinut minte pentru cand o sa am de facut 4-5 sute de rame pe sezon.dar sunt convins ca Marin la cat este de mester o s-o puna repede in practica sin poate o s-o imbunatateasca
     Cu stima,
             Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

niculita

Ingenios si foarte simplu.Frumos.Spor la treaba si o zi buna.. :coffee:

marinlm64

tratamentu cu acid oxalic ---0.6 l apă  ,35 gr acid oxalic ,600 gr zahăr ,,apa e caldă 30-35 grade ---


Priprema i rad oksalnom 4 decembar

niculita


daca imi permiteti domnule marin
cred ca unul din cele mai bune moduri de a asambla ramelel mai repede si mai usor e ca si in filmul de mai jos , cu capsatorul pneumatic sau chiar si la ciocan si cuie .
Frames & Frame Assembly - Part 4 - Jigs and Air Nailers

da la ramele drepte trebuie distantiere , acestea pot fi montate pe cutie ,sunt metalice , dar sunt enervante rau , nu poti deplasa ramele dintr-o parte in alta a cutiei decat cate una . insa pot fi folosite si acele pieptene (in filmele expuse de domnul dan margarit ) care lasa o distanta optima intre rame .
[/quote]

Da.Multumesc si eu.ESte mai ingenios decit cel pe care l-am preliat si facut gen(cutie in cutie).Am scos cutia interioara si i-am adaptat si eu doua bare ca si cel al dvs..Astazi l-am facut si merita.L-am facut pentru 24 de rame.o seara frumoasa..

marius_vfp

domnule niculita , jugul de inramare prezentat in film nu este al meu , eu doar am facut referire la el , spor la treaba cu noua scula , (atentie  cum faceti un citat la postul anterior )

iernare usoara ca tot vine frigul .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

niculita

Citat din: niculita din Decembrie 02, 2012, 11:10:47 AM
Ingenios si foarte simplu.Frumos.Spor la treaba si o zi buna.. :coffee:
Multumesc pentru sfat si indicatie D.le Marius.Mult mai ingenios si intr-adevar lucrezi ff usor cu el.E mi l-am facut ptr 25 de rame.Foarte usor de ucrat...O zi fruoasa!!! :thanks: :yes: :coffee: : sampanie: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

marinlm64


ioanardelean55



   Stie cineva cit costa o masinrie ca aceasta ? :thanks:

   





Marius-ursulakhe

O masinarie de asta tot sa ai
As dori si eu sa stiu cat ar costa o astfel de masina
Nea marin  :hi:  multe multumiri pt toate postarile dumneavoastra sunt foarte interesante

marinlm64


roi_ag

Fii fericit ca ai gheata la urdinis si ca nu ai avut alegeri  :hi:

exarhu

Da faina masina!!!!!!
Sanatate tuturor!
A venit iarna! :yahoo_cry:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

roi_ag

Producatorii de faguri ar trebui sa-si dea cu parerea.Ca simplu stupar,nu se merita sa ai masinaria aia.

pharaonu75

Pentru un producator de faguri, masinaria este depasita de foarte mult timp!

Pentru un apicultor, masinaria nu renteaza! Daca insa apicultorul valorifica o buna parte din fagurii produsi, s-ar putea sa aibe o mica afacere!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube