buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

cristi ciuc

Mulţumesc, mă conformez.
Acum îmi pare rău că nu am fost suficient de explicit în anterioara postare, ar fi trebuit să-mi dau seama că d-voastră sunteţi un bun gospodar şi vă organizaţi din timp  activităţile.
Am vizionat filmul de mai multe ori pentru a fi sigur că nu greşesc.
Chiar în acest moment sunt implicat în realizarea ei.
Mulţumesc mult!

cristi ciuc

Am terminat pogacea şi pot să vă spun că, vizualizând "live" anumite etape, am remarcat concordanţele cu ceea ce am văzut în filmele domnului Marin.
M-am chinuit mult să respect întocmai reţeta, dar am avut unele probleme la ambalare, în lipsa acelui stativ.
Peste o săptămână o să văd şi ce notă dau albinele.
Numai bine!


marinlm64

cristi ...pune si la mine pe pagină să văd cum ai facut ...că în forum nu bas stiu cum as vă găsesc eu stiu numa la mine sa umblu ...salut...năroc ...

tassevasi

#378
Citat din: cristi ciuc din Martie 09, 2012, 09:36:38 PM
Am terminat pogacea şi pot să vă spun că, vizualizând "live" anumite etape, am remarcat concordanţele cu ceea ce am văzut în filmele domnului Marin.
M-am chinuit mult să respect întocmai reţeta, dar am avut unele probleme la ambalare, în lipsa acelui stativ.
Peste o săptămână o să văd şi ce notă dau albinele.
Numai bine!

  Eu am folosit o galetusa de smintina ori iaurt de 1 l ,pui pe cintar,pui punga in ia,   dai la 'o' si pui cit vrei ,eu am pus 05 kg .

Citat din: marinlm64 din Martie 09, 2012, 09:42:49 PM
cristi ...pune si la mine pe pagină să văd cum ai facut ...că în forum nu bas stiu cum as vă găsesc eu stiu numa la mine sa umblu ...salut...năroc ...

   Sa inteleg ca  tu nu citesti ce scriu ceilalti ,decit ce se scrie pe pagina ta ???
    Nu se poate asa ceva ,.....de ce nu ai cerut alutor ?

Marine  eu cind am facut prima  portie de pogocea (energetica) la fel cum am vazut pe film  , mi-a iesit perfect ,decit ca am facut cantitate mai mare 15 kg zahar, 3 miere si 3 de ciai din plante si otet ,la a lla portie (proteica )  am pus lapte praf ,soia (puse atunci cind s-a racit destul),suc de la ceapa   , sare de lamiie si nu a mai cristalizat in schimb e f groasa (viscoasa) , dar o consuma cu multa placere .

cristi ciuc

Citat din: marinlm64 din Martie 09, 2012, 09:42:49 PM
cristi ...pune si la mine pe pagină să văd cum ai facut ...că în forum nu bas stiu cum as vă găsesc eu stiu numa la mine sa umblu ...salut...năroc ...
Astăzi se anunţă un timp prielnic şi voi face fotografii, înainte de a le pune la stupi.
Nu am filmat procedura, am spus că am văzut pe viu cum etapele se derulau ca în filmul după care m-am inspirat. Şi aşa făceau spume şi compoziţia dar şi soţia pentru că m-a suportat câteva ore prin bucătăria şi oalele ei.
Şi încăodată repet, sunt mulţumit.
O să postez ceva poze la cristi ciuc sunphoto.
Numai bine!

marinlm64

eu ,la pogace nu pun nimic din (lapte praf sau făină de soia ),numa aşa.Cu mult înainte am pus şi eu astea dar nu am baş văzut efect ,în revistele dacum e scris, că număi  . baş prăvăd aştea, că , calitatea de  protein e foarte foarte slabă faţă de polen .. păstura ce o au din rame ,si polenul din flori este cel mai bun  ,cu aştea ce puni poti avea numa mai multă diaree în ladă dacă vremea -i rece nu permice să se grijască la timp ,, de protofil stiu căi foarte bun si lam întrebuintat si eu ,dar cu ceai de ciapă şi ceai de usturoi nam lucrat, stiu doar atît că miroase totă grăgina de usturoi si poace face si furcişag, ......părerea mea este că albina nare nevoie de aceste făini că nui bun ,dacar fi cu polen,pogacia atunci  Da...năroc....

marinlm64


rarescyp

nea marine...vad ca te pricepi la toate....un om muncitor, ambitios ca dumneata nu stie ce e aia criza....CRIZA E DOAR PT OAMENII LENESI....din cate vad nu te axezi doar pe apicultura....ai o gospodarie foarte frumoasa....Felicitari!!!
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

marinlm64

asta ce vezi e tot din sudoarea tatălui meu si acum cînd mam ridicat eu, si eu am contribuit la lucru ..tot ce vez e construit de mâinile noastre fincă eram foarte săraci si naveam bani să plătim ,nopţi nu dorm , ca mă dor mâinile de lucru  .pauza e doar la prânz  15 minute si de gimneaţa până seara numa lucru si iar lucru ... ...dar multam lu Dumnezeu să ne ţină asa ,e bine...năroc...

johnysibiu


bucovineanu

Cei care traiesc in afara granitelor sunt cu siguranta "MAI ROMANI" decat cei care traim in Romania.

rarescyp

ganditiva cum ar fi lumea asta daca toti oamenii ar fi ca nea marin....toata stima din partea mea
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

johnysibiu


cristian87

Nea Marine ce faci cu atata porumb ?
cresti si animale sau il vinzi la piata?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

marinlm64

dragul meu ,îl vând la piaţă că cu animale nui rentabil sa te ocupi, dar si asta cât îl vezi trebuie sal dau mai mult de jumace pe investiţie ,sămânţă , îngrăsămince ierbicide ,naftă ,pise de schimb şi foarte puţin ne rămâne, numa lucru şi iar lucru ..salut ...năroc...