Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

tuturicius

#1605
La ce facem noi nu are rost cheltuiala pe un capsator profesional.
Am prieteni care au fabrica de mobila unde un capsator bate nu stiu cate mii de capse/schimb de 8 ore. Au 2 schimburi pe zi. Nu mai stiu cifra exacta dar m-am crucit cand i-am intrebat cate capse bat pe zi si mi-au raspuns. Acolo un om asambleaza si altul sta doar cu capsatorul in mana si toata ziua poc, poc, poc.....
LE
Parca era ceva cu doua sute de mii... doua sute de mii de capse la capse la saptamana, sa zicem

tinumaftei

Daca mai inchei o cutie sau ceva elemente care presupun doua grosimi de 20mm, capsatorul de 40mm nu se poate folosi. In principiu, un "capsator universal" la stupi este de cel putin 50mm lungimea capsei. Evident ca poate sa bata de pe la 10mm. Dar capsatoarele de peste 50mm nu se gasesc decat in gama semiprofesional sau profi.

tassevasi

Citat din: Pustu din Februarie 21, 2016, 12:18:15 AM
Si cu astea ce fac ?

http://www.youtube.com/watch?v=9Kv4A_w1MCE

Ca sa nu mai muncesti asa mult  cu smirgherul spalale cu apa  in care sa pui putin  clor  apoi le  clatesti bine  si le  pui in cuptor  ori la  soare  sa le usuci bine.
A fost umiditate in locul de depozitare ,ori materialul   umed si din tei ,  fiind in pachet au  mucegait .

Pustu

Multumesc pentru sfaturi . Ramele le-am salvat eu din zapada   =)) ))/ ))/

Pustu


Vyktor


romikele

Citat din: Pustu din Februarie 21, 2016, 07:46:50 PM
Defilam cu ce avem  :D =))

Să-l folosești sănătos și cu folos!  :hi:

MirceaCalin

N-ai folosit ochelarii şmecheri !!!  :nono:

:wink:

Pustu

Capsatorul l-am achizitionat prin septembrie . Abia astept sa bage iar oferta ca parca as mai lua unu . Sa folosesc si capsele de 25 la leatul de jos .
Ochelarii nu i-am folosit . Greseala mea . Da pot sa spun ca aveam altii la ochi  =)) =))
Bine nu spun  =))

Pustu


Mihai Sergiu

Pentru rame stiam ca iti trebuie capse de 40mm , acesta din lidl ce specificatii are?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

tinumaftei

Citat din: Mihai Sergiu din Februarie 21, 2016, 09:14:16 PM
Pentru rame stiam ca iti trebuie capse de 40mm , acesta din lidl ce specificatii are?
Daca folositi capse va recomnad capsele care au pe ele un clei(rasina/lac). altminteri capsele simple zincate nu tin, sunt mai mult pentru tapiterii.

Pustu

Citat din: Mihai Sergiu din Februarie 21, 2016, 09:14:16 PM
Pentru rame stiam ca iti trebuie capse de 40mm , acesta din lidl ce specificatii are?
40 max
Citat din: tinumaftei din Februarie 21, 2016, 10:52:02 PM
Daca folositi capse va recomnad capsele care au pe ele un clei(rasina/lac). altminteri capsele simple zincate nu tin, sunt mai mult pentru tapiterii.
O firma ceva ? Poate comand pe net . Multumesc

tinumaftei

Nu imi aduc aminte acum decat de SEA dar am mai comandat pe internet si de la alte firme. Toate capsele industriale sunt acoperite cu clei/rasina/lac. O cautare pe internet va aduce marfa si buna si de calitate. Capsele de la LIDL si Dedeman nu sunt nici ieftine nici foarte bune.

Pustu

Citat din: tinumaftei din Februarie 21, 2016, 11:03:35 PM
Nu imi aduc aminte acum decat de SEA dar am mai comandat pe internet si de la alte firme. Toate capsele industriale sunt acoperite cu clei/rasina/lac. O cautare pe internet va aduce marfa si buna si de calitate. Capsele de la LIDL si Dedeman nu sunt nici ieftine nici foarte bune.
Multumesc frumos . O sa incerc la SEA .
Multa sanatate