Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Cand faceam apicultura stationar pe orizontali nu reuseam sa iernez pe mai mult de 12 rame,dar de cand cu pastoralul nu iernez pe verticali cu mai mult de 8 rame, dar nu intotdeauna,din cauza mutarilor din cules in cules si din cauza chimicalelor.Mi se pare nomal pt tara noastra sa iernezi pe 7-8rame

janese

Citat din: bmdna din Ianuarie 03, 2016, 03:28:26 PM
Citat din: janese din Ianuarie 03, 2016, 03:04:20 PMne arati si noua o familie  pe care ai condus-o dupa ,,modul pe care il stii" ???
La multi ani!
Domnule Janese, nu am ce sa va arat pentru ca inca nu am aplicat aceasta metoda. Am invatat partea teoretica in aceasta perioada iar din primavara o sa o aplic si practic. Eu fac numai stationar si prin metoda pe care am aplicat-o pana in prezent am ajuns la cuib plus doua caturi de 1/1, Dadant de 10 rame, la floarea soarelui. Total 30 de rame 1/1. Ce am invatat eu pana acum este ca daca vrei sa ai familii puternice, cuibul de 10 rame 1/1 Dadant este prea mic. Sesizez o usoara ironie in intrebarea dumneavoastra. Sa stiti ca eu chiar am albine. Nu am vechimea dumneavoastra, dar nu sint filozof.

La inceput de floarea soarelui un cuib arata la mine cam ca in poza. Peste el este un cat de 12 rame 1/1 la fel de plin de albina, peste care mai pun si un cat de 1/2.
iti zic si tie tot serios si cu respect:
hai sa vorbim pe ceva concret,pe ce am reusit noi!!!!
treaba cu ironia ,eu imi cer scuze dar nu este nici urma de ironie!...cum faci? daca ai facut? poze?

trantore

se poate sa aiba dreptate dl Andrei cand vorbeste de 5 caturi la o familie cam la 4:20 , un singur stup am avut cu 4 caturi la floare, am stors de la el cam 20kg, si 12 cu 1 cat sau 2 de la ei am stors vreo 25kg

janese

Citat din: trantore din Ianuarie 03, 2016, 03:39:54 PM
se poate sa aiba dreptate dl Andrei cand vorbeste de 5 caturi la o familie cam la 4:20 , un singur stup am avut cu 4 caturi la floare, am stors de la el cam 20kg, si 12 cu 1 cat sau 2 de la ei am stors vreo 25kg
de ce crezi ca a fost doar unu?

@ bmda
care poza?

janese

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 03, 2016, 03:29:04 PM
Cand faceam apicultura stationar pe orizontali nu reuseam sa iernez pe mai mult de 12 rame,dar de cand cu pastoralul nu iernez pe verticali cu mai mult de 8 rame, dar nu intotdeauna,din cauza mutarilor din cules in cules si din cauza chimicalelor.Mi se pare nomal pt tara noastra sa iernezi pe 7-8rame
7-8 dar toti unu si unu!
dupa parera ta care e granita la carpatina dintre real,posibil,realizabil si ,,gogosi "?

trantore


de ce crezi ca a fost doar unu?


?????? nu cred, asa a fost, numa unu am avut. vorbesc de cei 13 stupi ai mei


roi_ag

De ceva ani mi-am propus sa bag in iarna familii egale ca putere dar inca nu am reusit , desi fac trat. ,stimulez , cresc
matci din familii care au iernat cu multa albina , schimb matcile la 2 ani , nu am familii mai mult de 7 rame, in Martie reduc
cuiburile la multi pe 6 chiar 5 rame. Reusesc sa dezvolt la salcam cuib 1/1 cu 2 caturi de 1/2 la un 50-60% din ei  daca ma
ajuta si vremea .
  4 caturi ?????   da de 1/2 la unu care s-a populat la fs ,dar mi-a terminat si matca.

bmdna

Concret eu inca nu am reusit mare lucru in domeniul familiei de albine care intra uriasa la iernare. In primul rand pentru ca m-am apucat de putin timp de apicultura si pentru ca timpul mi s-a consumat pe alte indeletniciri decat stupina. O sa aplic sistemul pe care l-am invatat si o sa va spun rezultatele. Pana una-alta va pot spune in mare cum poti obtine o familie mare in toamna. Tot ce spun eu este pentru sistemul Dadant 1/1. Pentru alte dimensiuni de rama trebuie pastrata proportia
- Se pleaca de la o familie puternica in primavera
- La un moment dat, cand familia ocupa circa 20 de rame din care cel putin 8 cu puiet (eu am la un mom dat la familiile mele 14-16 rame cu puiet) se fac doua roiuri artificiale din aceasta familie.
- La un anumit timp cele doua roiuri se imputernicesc cu rame cu puiet capacit (cate doua pt fiecare roi) din familia de baza, ca metoda de preintampinare a roitului
- Roiurile se pozitioneaza langa stupul mama si se manipuleaza albino culegatoare si ramele cu puiet capacity din cele doua roiuri la momentul culesului principal (care la mine este la floarea soarelui)
- Dupa epuizarea culesului principal toate cele trei entitati se unesc si refac familia din primavera

Este o prezentare extrem de simplista. Se pleaca cu o familie in primavera si se sfarseste cu o familie in toamna. Sint multe subtilitati. Unele zise, altele nespuse. De fapt cred ca nimeni nu va spune tot ce stie, decat daca se afla la sfarsitul vietii si nu-I mai pasa. Regula pe care o aplic eu, si care este valabila si in aceasta tehnica: Cuibul de 10 rame Dadant 1/1 este prea mic. Franeaza dezvoltarea familiei.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Pustu

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 03, 2016, 03:19:13 PM
Va rog sa intelegeti ca eu nu am nimic cu Pustu dar nu pot sa inghit gogosile unora chiar daca au zahar pe ele.
Citat din: janese din Ianuarie 03, 2016, 03:20:59 PM
nu e vorba de pustiu sau x-ulescu aici...ci care este granita dintre concret si ,,gogosi"
Eu va astept diseara pe la 9 , asa fata in fata . Pun link aici .
Multa sanatate

calmusdaniel

Parerea mea e ca pt carpatina cuibul de 10 rame si doua caturi de jumatate e ideal dar si asta daca ii asiguri culesuri constante.Aici ma refer in general,ca mai sunt si exceptii,din cauza suprapopularii se pun mai multe caturi

trantore

Citat din: roi_ag din Ianuarie 03, 2016, 03:52:44 PM
De ceva ani mi-am propus sa bag in iarna familii egale ca putere dar inca nu am reusit , desi fac trat. ,stimulez , cresc
matci din familii care au iernat cu multa albina , schimb matcile la 2 ani , nu am familii mai mult de 7 rame, in Martie reduc
cuiburile la multi pe 6 chiar 5 rame. Reusesc sa dezvolt la salcam cuib 1/1 cu 2 caturi de 1/2 la un 50-60% din ei  daca ma
ajuta si vremea .
  4 caturi ?????   da de 1/2 la unu care s-a populat la fs ,dar mi-a terminat si matca.

da de 1/2 2 inainte de floare si 2 pe parcurs, pa cum o umplut cu nectar, alte caturi si rame nici nu am mai avut sa pun si la alti

in iarna asta ma astept sa ies cu mai putini in primavara(acum cu -6grade se aude o galagie la urdinis de zici ca vantura nectar
doar 2 is linistiti

roi_ag

bmdna poti face cum zici tu in stationar dar in pastoral si pe pavilion , nu .

janese

#1407
pustule,imi place ce ai realizat cu tshoul! ti-am zis,aseara am urmarit live,si nu am putut dormi dupa !!!daca intram va stricam ,,lectia " predata!!!ca la sfarsit eram cu buzele vinete de cate prostii teoretice mi-au auzit urechile!!!discurs sublim,dar unu care a petrecut pe campuri,paduri, cu albinele isi dadea seama ca vorbeste,preda, cineva care nu a facut pastoral la tei ,fs in viata lui!(na!ca mi-a iesit porumbelul din gura si sigur incepe clinciul)
in tshoul tau de  intru ca sigur stric atmosfera pentru ca din fire eu nu suport gogosile si intrerup,reactionez,raspund, imediat si cine stie ce diversionist ma considerati!!

calmusdaniel

Pustu i-ti multumesc pt invitatie dar consider ca pe  live trebuie sa intre " profesionisti" nu unul ca mine cu stupi putini hraniti cu lingura.

janese

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 03, 2016, 04:07:42 PM
Pustu i-ti multumesc pt invitatie dar consider ca pe  live trebuie sa intre " profesionisti" nu unul ca mine cu stupi putini hraniti cu lingura.
maaa,nu fi si tu rautacios acuma!!!daca erai pe tshou iti ziceam din prima:...hai daniele nu  face pe tine acuma!! :hi: :rotfl: