Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Ref. la hranitor (banuiesc ca pui sirop acolo);
Din ce tin eu minte in perioada asta e contraindicat sa dai sirop. Tu dai sirop si in noiembrie?
Asa ai procedat si in anii trecuti?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Pustu

Citat din: G. Iulian din Noiembrie 12, 2015, 09:26:14 PM
Polistirenul din film este slab calitativ, foloseste pe cel albastru si dai si o mână două de vopsea pe bază de apă să îi sporeşti rezistenta.
O sa probez . Multa sanatate

Pustu

Citat din: MOTANUL din Noiembrie 12, 2015, 10:22:16 PM
Ref. la hranitor (banuiesc ca pui sirop acolo);
Din ce tin eu minte in perioada asta e contraindicat sa dai sirop. Tu dai sirop si in noiembrie?
Asa ai procedat si in anii trecuti?
Nu si nu . Am zis " la primavara " . Sau parca am dat anul trecut ... :roll: . Eu totusi cred ca e contraindicat sa le lasi sa moara de foame  =))

MOTANUL

Sunt de acord ca e contraindicat sa le lasi sa moara de foame. Asa ca duc la extrem: daca aveai acum o familie fara rezerve de hrana suficiente - ii dadeai sau nu sirop? Sau in Octombrie de exemplu. Ce faci in acest caz?

Eu am vrut sa te intreb de acum cateva saptamani când ai pus un filmulet in care aveai hranitoare la urdinis. Si ma intrebam ce faci cu ele in perioada asta?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Completarile nu se fac acuma, doar urgentele. Pana acuma ce ai pazit?

Pustu

Citat din: MOTANUL din Noiembrie 13, 2015, 04:17:22 PM
... daca aveai acum o familie fara rezerve de hrana suficiente - ii dadeai sau nu sirop?
Daca nu avea rezerve deloc rupeam capul reginei si unificam . Daca avea rezerve pe jumate schimbam 1-2 rame cu unele pline de la alta familie sau de la rezerva .

Citat din: MOTANUL din Noiembrie 13, 2015, 04:17:22 PM
Sau in Octombrie de exemplu.
In octombrie am dat sirop . Permite zona . Intotdeauna invertit . Anul asta nu .
ps : pustu stuparul pe feisbuc

Pustu

Citat din: Eugen B din Noiembrie 13, 2015, 05:01:13 PM
Completarile nu se fac acuma, doar urgentele.
Cum vine asta ?

crisian-nicolae

Adica ...poti sa dai daca este musai. :P

Pustu


Eugen B

Adica te apuci de la inceput de septembrie sa faci completari. In 2-3 sapt le-ai gatat si daca mai ai cativa stupi cu probleme de hrana continui pana ii rezolvi. Si dupa stai lunistit. Eu pana in martie stau linistit, daca chiar este urgenta bag o apifinda si gata.

Pustu

Citat din: Eugen B din Noiembrie 14, 2015, 09:38:36 PM
Adica te apuci de la inceput de septembrie sa faci completari. In 2-3 sapt le-ai gatat si daca mai ai cativa stupi cu probleme de hrana continui pana ii rezolvi. Si dupa stai lunistit. Eu pana in martie stau linistit, daca chiar este urgenta bag o apifinda si gata.
In fiecare an mi-am propus sa fac completarile in august si m-a prins 1 octombrie . Anul viitor incep in iulie  :D
Multa sanatate

Pustu


Eugen B

Daca sti ca nu ai timp cumpara-ti hranitoare mari si rezolvi problema

Pustu


MOTANUL

Citat din: Pustu din Noiembrie 13, 2015, 09:16:23 PM
In octombrie am dat sirop . Permite zona . Intotdeauna invertit . Anul asta nu .

Citat din: crisian-nicolae din Noiembrie 13, 2015, 09:50:10 PM
Adica ...poti sa dai daca este musai. :P

Eu nu intrebam pentru mine. Cred ca am minim 30 de rame cu miere capacita in depozit. Dar m-a intrebat cineva care are mai multi stupi si unul deja a murit de foame (rame goale); Respectivul s-a uitat tot anul de vreo 3 ori la stupi.
Eu i-am raspuns - din carte - ca hranirile se fac in august si septembrie. Dupa ce am vazut raspunsurile voastre am citit atent si la noiembrie scrie ca poti remedia  stari anormale - si este descris la stari anormale si hrana insuficienta.
Adica daca ai inceput din august si dintr-un motiv sau altul nu ai rezolvat pana in noiembrie poti sa dai si in noiembrie sirop; alternativa ar fi sa moara de foame. Dar ca ideal ar fi sa rezolvi din August-septembrie.

A cam trecut perioada cu temperaturi de 20 de grade in noiembrie - deci e cam tardiva discutia.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0