Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

filip

Eu am invatat asa:
1Puterea unui stup la intrarea in iarna difera.
2 In functie de asta difera putin modul de aranjare a ramelor in cuib.
3 Indiferent de puterea stupului acolo unde vrei sa se formeze ghemul trebuie sa ai rame care au coronite in partea de sus,dar de la mijlocul ramei in jos sa fie celule goale.
4 Eu restrang cuiburile in 2 etape,odata in Octombrie cand dau magaziile jos,atunci formez si cuiburile de iernare.Restrangerea definitiva in Noiembrie.
5 Dupa acea data nu mai umblu in ei pana in feb-martie,ii ascult doar din exterior. :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan sebastian

Ti-am ascultat discuțiile din ultima vreme. În cea cu mâtcile, calitate, etc. discuți și despre orientarea și poziționarea ghemului. Referitor la asta îți recomand să ai orientarea spre sud. Anul trecut am avut 25% din stupi cu fața spre est (răsărit). Am avut care le mai mari probleme chiar dacă stupii au fost puternici. Mortalitate am avut tot la ei.
Cei cu urdinișul spre sud au iernat mai bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Florin94

Citat din: dan sebastian din Septembrie 29, 2015, 09:55:34 PM
Ti-am ascultat discuțiile din ultima vreme. În cea cu mâtcile, calitate, etc. discuți și despre orientarea și poziționarea ghemului. Referitor la asta îți recomand să ai orientarea spre sud. Anul trecut am avut 25% din stupi cu fața spre est (răsărit). Am avut care le mai mari probleme chiar dacă stupii au fost puternici. Mortalitate am avut tot la ei.
Cei cu urdinișul spre sud au iernat mai bine.
si pavilionul cum il pui nea' Dan?

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Orientare spre sud, toți stupii cu urdinișul spre soare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Pai daca jumatate dintre stupii din  pavilion vor avea orientarea spre sud, cealalta jumatate vor fi orientati spre nord.  :smile: Eu de cand am stupi, majoritatea ii am orientati spre est si foarte putini spre sud. Nu e nici o diferenta intre dezvoltarea celor orientati spre sud fata de cei orientati spre est.
Important e ca stupina sa fie protejata de vanturile predominante in timpul iernii.

Pustu


stefan1

  Probabil e tot DM, dar am facut pe bietul om sa nu mai zica nimic, ca tot ce spunea se interpreta. Arata doar imagini, dar care iarasi spun multe! Pacat ca am tratat asa pe acest om!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sorinma

nea stefane parca sunt ceva diferente intre postarile lui DM si acestea...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Pustu

Citat din: filip din Septembrie 29, 2015, 09:44:10 AM
Eu am invatat asa:...............
Va salut . Dar despre modul asta de aranjare ce spuneti ?

http://www.youtube.com/watch?v=XJWRSohWbcc

Multa sanatate si multumesc pentru sfaturi

Pustu

Citat din: dan sebastian din Septembrie 29, 2015, 09:55:34 PM
.....................
Va salut . Stupii ii am orientati spre S-SE deoarece iarna am un vant naprasnic dinspre S-SV care i-mi baga toata zapada pe urdinis . Cuiburile raman pe dreapta , privit din spate , exact in vant dar or sa aiba diafragma de polistiren intre ultima rama si peretele stupului .
Multumesc pentru recomandare .
Multa sanatate si numai bine .

Pustu

Citat din: stefan1 din Octombrie 03, 2015, 09:37:18 AM
  ................
Citat din: sorinma din Octombrie 03, 2015, 02:47:45 PM
..................

Filmuletele le-am descarcat de pe facebook si apartin utilizatorului Angellily Angel . Roman de-al nostru . =D>

filip

#1047
1 Puietul nu se desparte prin ram de miere.E gresita abordarea.
2Formarea cuiburilor pentru iernare se face in doua etape:
-In prima etapa ramele cu puiet sunt lasate in cuib pana eclozioneaza,apoi sunt scoase
-Ramele cu petice de miere sunt descapacite si date dupa diafragma ori marginea cuibului pentru a fii mutata mierea.
Cu asa mult puiet nici nu sta exceptional la capitolul miere in primul stup.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Florin94

Parerea mea e ca omu face apicultura si nu joaca de.a apicultura , dar la roman poti sa.i arati 10000 de modalitati el," nu domle' ca stai asa ca fleosc ca partz " asta este realitatea natia noastra .Oricine pune filmulete sa vedem si noi cum se face din orice coltisor al lumii romanuu gata aici nu merge nimic toti care se uita isi musca degetele de oftica si fiecare gaseste fel si fel de "explicatii" , unii ba ca ii roiesc toti stupii altii ba ca ii mor de foame si tot asa .

Pustu