Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

Dar nu are podisoare pe ce sapuna textile! :uimit:
Are pus capacul direct peste cutia stupului,toata umezeala ce iese din stup condenseaza pe interiorul capacului,si pica peste rame,sau se prelinge pe marginile capacului si in jos pe pereti stupului si gata este mucegaiut in stup.Daca aveai podisor cu fanta in fata si plasa pe o portiune din iel,condensul se stringea in ziare si teztile,acum condensul se aduna pe partea de sus a capacului,si foarte putin iese prin fanta din partea de jos a capacului,iar daca ai fi avut podisor(nu mai gros de 20 mm)0 parte din condens iese prin fanta iar restul se va opri in ziarele si textilele de pe podisor.

dany 1

Lasa baiatul  sa  faca   cum  vrea.  La invatat  pe  el  cineva metoda  asta :smile: 
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

crisian-nicolae

Nu oblig pe nimeni sa faca ca mine. :nono:

Pustu

Si totusi nu inteleg de ce nu iese afara condensul odata cu, curentul care se formeaza printre rame . Sa nu credeti ca sunt capos dar anul trecut la timpul asta filmam deja paturici ude . Anul asta nimic . Si iarna a fost cam la fel . Nici un strop de apa . Nu am vazut la nimeni si nici nu m-a invatat cineva modul asta de iernare . Sper sa nu fi gresit .
Multa sanatate si Sarbatori fericite .

crisian-nicolae

Mai bine paturi ude decit stupi si rame mucegaite.Paturicle ude le schimbi,dar stupul sau ramele mai greu. :)

filip

Citat din: Pustu din Decembrie 28, 2014, 10:53:29 AM
Si totusi nu inteleg de ce nu iese afara condensul odata cu, curentul care se formeaza printre rame . Sa nu credeti ca sunt capos dar anul trecut la timpul asta filmam deja paturici ude . Anul asta nimic . Si iarna a fost cam la fel . Nici un strop de apa . Nu am vazut la nimeni si nici nu m-a invatat cineva modul asta de iernare . Sper sa nu fi gresit .
Multa sanatate si Sarbatori fericite .
Inca nu ai puiet............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dany 1

Cred  ca  te  bazezi  pe  faptul ca  prin  acea  fanta   iese  tot  condensul  si  ca  nu mai  ai  nevoie  de  nimic  absorbant.
Hai  sa-ti  zic  2  chestii.
1.  Capacul  nu  inchide  etans
2. Condensul  se  formeaza in  momentul  cand  aerul  cald  sau  aburul  mai  bine  zis , urca sus ,  ajuange  la  capacul  tau  (care nu  are  podisor  si  materiale  absorbante)   si  fiind  rece apar picaturi  de  apa.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Pustu

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 28, 2014, 11:01:03 AM
Mai bine paturi ude decit stupi si rame mucegaite.Paturicle ude le schimbi,dar stupul sau ramele mai greu. :)
Pai tocmai aia ziceam : nici urma de umezeala , nici un strop de apa , nimic .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: filip din Decembrie 28, 2014, 11:02:21 AM
Inca nu ai puiet............
Posibil sa fie ?
Eu credeam ca prin ianuarie , incolo ....
Sanatate si numai bine .

Pustu

Citat din: dany 1 din Decembrie 28, 2014, 12:05:56 PM
Cred  ca  te  bazezi  pe  faptul ca  prin  acea  fanta   iese  tot  condensul  si  ca  nu mai  ai  nevoie  de  nimic  absorbant.
Hai  sa-ti  zic  2  chestii.
1.  Capacul  nu  inchide  etans
2. Condensul  se  formeaza in  momentul  cand  aerul  cald  sau  aburul  mai  bine  zis , urca sus ,  ajuange  la  capacul  tau  (care nu  are  podisor  si  materiale  absorbante)   si  fiind  rece apar picaturi  de  apa.
1. Capacul nu e etans ca are fanta aia de-i zic urdinis superior . In rest are burete de jur imprejur si nu trece nici cel mai mic curent de aer . Ca nu e destul , ca izolatie , e alta treaba .
2. Capacul se comporta ca o izolatie de 6.5cm si nu vad de ce ar fi rece din moment ce e incalzit de albine . Cred ca e exact ca si podisorul dumneavoastra cu textile si ziare pe el , numai ca un pic mai izolat .
Cred ca se vede si in ultimul filmulet ca nu am strop de condens in capac si nici pe rame.
Va multumesc pentru comentarii .
Am mai invatat cate ceva .
Sanatate si numai bine .

crisian-nicolae

Tu sti celmai bine. :hi:
Mai vedemla primavara..... LA MULTI  ANI!!

Pustu


oroles

Pustule, vezi cu gratiile alea ale tale sa ai grija! Unui vecin de-al meu i-au murit 8 stupi din 10. A nins, a bagat zapada si a infundat gaurile. Apoi seara a inghetat si au murit asfixiate. Mai ales ca tu ai deasupra folie!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Pentru orice eventualitate,trebuie sa salti capacul si sa indoi folia la coltul din spate de urdinis cam 5 cm. si vei scapa si de condens.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Pustu

La multi ani !
NU am folie .
Sanatate si numai bine .