Adrian R.

Creat de popik50, Aprilie 17, 2012, 09:17:37 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei


popik50

Dupa aproape de o luna de ceața zilnica, azi a aparut putin soarele si am profitat de ocazie. Am ridicat capacele si le-am pus putin la soare, si am lasat podisoarele si ziarele sa se mai aeriseasca putin. A fost mult umiditate in atmosfera .

popik50

Condens nu au deloc datorita fantei de aerisire din podisor. E foarte bine pana acum.

popik50

Am inceput insarmarea ramelor si lipirea fagurilor ptr caturi, si putina curatenie pe la magaziile cu unelte.

popik50

Si pregatirea uneltelor de pe acum ca la primavara sunt prea multe de facut...

popik50

Asa arata pentru mine o rama cladita bine numai cu celulu de lucratoare...

popik50

In sfarsit, am avut azi zbor de curatire.

Aurel

 Lipirea fagurilor nu e prea devreme?Se intampla sa se deformeze pana sa le pui, plus ca necesita mult spatiu si grija la manipulare si pastrare.De obicei eu ai lipesc in ziua in care urmeaza sa-i pun.
  Spor in activitate!

State

Salut Adrian !

Imi place ca esti ordonat !  :bravo:
Eu nu pot sa deschid fotografiile din cauza conexiunii proaste la internet. Imi zici si mie , te rog, cum insarmezi tu ramele 1/2 ? Cate gauri ai ?

NiKoN

Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

popik50

Citat din: Aurel din Ianuarie 11, 2014, 03:49:41 PM
Lipirea fagurilor nu e prea devreme?Se intampla sa se deformeze pana sa le pui, plus ca necesita mult spatiu si grija la manipulare si pastrare.De obicei eu ai lipesc in ziua in care urmeaza sa-i pun.
  Spor in activitate!
Lipesc faguri si acum si atunci. Cei de 1/2 nu se vor deforma niciodata.Asa am facut si anul trecut si nu s-a stricat niciunul. Spatiu am, iar ramele cu faguri le pun in caturi unul peste altul pana le vine randul sa fie folosite.

popik50

Citat din: NiKoN din Ianuarie 11, 2014, 06:39:04 PM
Citat din: popik50 din Decembrie 14, 2013, 05:24:01 PM
Am folosit vopsea casa bella diferite culori http://www.met-axa.ro/CASA+BELLA_p1353.html
Dintr-o cutie cate lazi vopsesti?
Cu o cutie vopsesc 3-4 lazi de 10 rame fara caturi, mai depinde si de culori, unele au putere de acoperire mai mare decat altele.

popik50

Citat din: State din Ianuarie 11, 2014, 06:11:10 PM
Salut Adrian !

Imi place ca esti ordonat !  :bravo:
Eu nu pot sa deschid fotografiile din cauza conexiunii proaste la internet. Imi zici si mie , te rog, cum insarmezi tu ramele 1/2 ? Cate gauri ai ?
Salut State !
Imi place ordinea, mai ales daca ma si pasioneaza ceea ce fac, de fapt daca esti ordonat vei avea multe de castigat...
Acum legat de insarmare, la fagurii de 1/2 pun 3 sarme orizontale, iar la cei de 1/1 pun 5 sarme orizontale si una pe mijloc verticala ptr o mai buna sustinere. Fagurii de 1/2 ii lipesc de pe acum iar cei de 1/1 ii lipesc in sezon.

Marius-ursulakhe

Salutare adrian
Ma bucur ca ti-am citit pagima personala si sincer sa imi place ce vad
Mai tinem legatura  :wink:  :hi:

popik50

Tinem legatura Ursulakhe  :hi: